Lietuvoje

2019.09.05 21:17

Pranckietis: problema partijoje tampa visi, kurie galėtų atleisti Karbauskį nuo pareigos valdyti ją

Indrė Makaraitytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.09.05 21:17

Nesantaika tarp Seimo pirmininko ir Ramūno Karbauskio niekur nedingo, ir Viktoras Pranckietis pasitraukė iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos. Bet vienaip buvo, kai Seimo pirmininkas suplanavo šį veiksmą ir visai kitaip yra dabar. R. Karbauskis ketvirtadienį skaičiuoja, kad yra net 100 parlamento narių, kurie balsuotų už V. Pranckiečio atstatydinimą iš Seimo pirmininkų.

– Kaip jūs jaučiatės?

– Kaip ir vakar.

– Lygiai taip pat gerai?

– Irgi taip pat vienodai.

– Bet gerai?

– Darbas yra darbas. Dėl darbo visada jaučiuosi normaliai.

– Nesigailite savo veiksmo?

– Mano veiksmai visada būdavo apgalvoti, šiuo metu taip pat.

– Paklausiu šiek tiek kitaip. Kai apskritai nusprendėte eiti su R. Karbauskiu į politiką, jis buvo kitoks žmogus, ar jūs tiesiog buvote galbūt naivus, nepatyręs ir nežinojote, su kuo einate?

– Gal aš jį pažinojau daug mažiau, negu pažįstu dabar.

– Tas pats turbūt kalbama ir apie Saulių Skvernelį, nes jūs esate dviese, kurie keliate bangas prieš R. Karbauskį, tik vienas – vienaip, kitas – kitaip?

– S. Skvernelis yra ministras pirmininkas, aš esu Seimo pirmininkas. Mes turime turėti savo nuomonę ir ją reikšti laisvai.

– Jūs esate pasakęs, kad grįžtumėte į partiją, jeigu iš jos pasitrauktų R. Karbauskis.

– Iš jos aš neišeičiau. Sakiau, kad problema partijoje yra ne V. Pranckietis. Problema partijoje buvo turbūt visi paminėti žmonės, kas galėtų tapti partijos pirmininku arba, kitaip sakant, atleisti R. Karbauskį nuo pareigos valdyti partiją.

– S. Skvernelis vieną kartą prasitarė, kad yra nusivylęs Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, esą ten nėra tiek daug žmonių, kurie galėtų priimti sprendimus R. Karbauskio atžvilgiu.

– Neįvardinčiau turbūt to nusivylimu. Valstiečių ir žaliųjų sąjunga yra didelis darinys, ir joje labai daug protingų ir garbingų žmonių. Bet kai vadovybėje mes išsaugome tokį žmogų, tai yra problema partijos ir partijos ateities.

– Ar tiesa, kad R. Karbauskis stengiasi suburti aplink save ir pačioje partijoje kuo daugiau lojalių jam žmonių, kad nevyktų jokie pokyčiai ir kad pokyčiai partijoje, kokia šiuo metu ji yra, tiesiog neįmanomi?

– Tas puikiai matosi aplinkoje, kada yra dalijami postai ir dar žadami postai arba žadama vieta rinkimų eilėje. Tai vyksta, ir tas veiksmas, matyt, padeda – visi galvoja apie savo ateitį, kad gerasis vadovas duos ką nors. Visada visą savo gyvenimą ką nors turėdavau išsikovoti, o ne laukti, kol kas nors duos, tai ir likau prie tokių pozicijų, kad turiu kovoti.

– Tai jūs dar turite iliuzijų, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga gali pasikeisti, jei ten tiek daug yra tik apie save galvojančių žmonių?

– Turiu iliuzijų, kad dar po vienų rinkimų, vėl nelaimėtų, tai yra į Seimą 2020 m., tai būtų ketvirtasis turbūt „laimėjimas“. Gal tada žmonės susipras, kad jau gana vadovauti. Žinote, buvo toks 2008 m. R. Karbauskio rašytas laiškas apie Kazimirą Prunskienę, kad, pralaimėjusi rinkimus, pirmininkė turėtų trauktis. Tai aš tą priminiau ir sakiau, kad „čia tavo žodžiai“. Sako: „Ir dabar jų neatsisakau“, bet jis niekur nepasitraukė.

– Virš jūsų galvos tvenkiasi kitas debesis – dėl Irinos Rozovos, ir opozicija labai dviprasmiškos pozicijos laikosi. G. Landsbergis yra pasakęs tokį dalyką: „V. Pranckietis turi atsakyti į labai paprastą klausimą: ar R. Karbauskis žinojo, ar prašė informacijos apie I. Rozovą, kurią jūs turėjote, neviešinti?“

– Pirmiausia niekada nesižeminau, nėjau aiškinti ir derinti. Galų gale tai buvo jautri ir slapta informacija, nesidalinau slapta informacija su R. Karbauskiu, jis neturėjo net progos manęs prašyti ką nors daryti ar nedaryti – tai buvo mano sprendimai. Mano sprendimas buvo nesuteikti leidimo dirbti su slapta informacija ir mano prievolė buvo suteikti arba nesuteikti – aš nesuteikiau.

Toliau ta informacija buvo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, su ja susipažinti galėjo visi komiteto nariai, tarp jų ir opozicijos nariai. Tada G. Landsbergio dar nebuvo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, bet kiti galėjo. Matyt, visi nusprendė, kad ta informacija nėra tokia svarbi, kad būtų pradėtas koks nors tyrimas, nes tyrimą inicijuoti turėtų Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas.

– Dėl ko iš tikrųjų čia yra susikibę visi, ko jūs nepaviešinote? Irena Degutienė sako, kad nepaaiškinote iš tiesų apie tai, kur važiuoja I. Rozova. Jūs turėjote informacijos, kur ji važiuoja, ar neturėjote, nes šiuo atveju, kaip suprantu, Seimo valdyba nusprendė, kad galima leisti važiuoti į tą vadinamąjį Rusų ortodoksų suvažiavimą?

– Čia yra du skirtingi dalykai, tai yra visiškai kitu laiku ir kitas sprendimas. Tai buvo jau šiemet, gegužės 29 d., valdybos posėdis. Tą pačią dieną mes čia dar turėjome ir Sakartvelo parlamento pirmininką poną I. Kobachidzę ir su juo apie tai kalbėjome, kad mes pagerbėme jų renginį, išleidome mūsų žmogų, prašantį į kelionę, į komandiruotę ten vykti.

Turime vienintelę atstovę – ortodoksų organizaciją, net ne organizaciją, bet kuri išpažįsta šį tikėjimą. O informacija apie šios organizacijos galbūt nepatikimumą man pateko tiktai birželio 16 d. Tad valdybos posėdyje, tos informacijos neturėdamas, pasidalyti ja ir neturėjau.

– Dabar jus kaltina kuo? Ar kad nepasidalijote apie šitą organizaciją, ar tuo, kad nepasidalijote informacija apie I. Rozovą, nes apie I. Rozovą tai nežinau, kas apie ją ko nors nežinojo?

– Apie valdybą – viskas vyko po to, bet prieš 2 savaites, turbūt po vėlgi to paties R. Karbauskio, kuris maždaug žinojo slaptą informaciją, pareiškimo, jis pasakė, kad aš nepasidalinau. Daug žmonių tiesiog pakibo ant to eilinio melo, kurį jis pasakė, kad aš turėjau informaciją, bet nepasidalinau. Paskui kiekvienam valdybos nariui atskirai paaiškinau.

Manęs, tiesa, nepaklausė, ar aš turėjau ir ar pasidalinau. Tada perskaičiau iš naujo visą informaciją. Ten yra mano parašai, kada susipažinau, ir valanda visada būna dar parašyta. Tai įvyko birželio 16 d., tai yra po 2, dar ir daugiau savaičių ta informacija pas mane pateko. Tokia pati informacija buvo pateikta ir Užsienio reikalų komitetui, ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui. Niekas nereagavo kaip nors kitaip į tą informaciją, sureagavo tik po to, kai gavome iš Sakartvelo parlamento opozicijos pirmininko laišką, ir tada lyg radome dar vieną būdą, ką čia galėtume pagarsinti pas save.

– Seimo pirmininke, jau pakalbėjote su opozicijos nariais. Jų pozicija jūsų atžvilgiu švelnėja?

– Taip, pakalbėjau tą pačią dieną, kai buvo išplatinta tokia informacija: pasakiau, kad „jūs patikėjote melu“, ir paaiškinau. Tada visi suprato, kad aš negalėjau duoti informacijos, kurios neturėjau.

– Dabar, kai R. Karbauskis skaičiuoja, kad yra 100 Seimo narių, kurie galėtų balsuoti už interpeliaciją...

– Skamba kaip dar vieni laimėti rinkimai.

– Kiek balsuotų už tai, kad jūs pasitrauktumėte iš Seimo pirmininko posto?

– Balsavimas slaptas.

– Jūs vis tiek esate pasiskaičiavęs.

– Žinote, nespėlioju – turbūt kitos pusės profesija yra skaičiuoti ir spėlioti. Bet po mano vakarykščio, užvakarykščio pokalbio su Seimo nariais, kiek įsivaizduoju, tai opozicija laikosi ir buvo paskelbusi tą nuomonę, ne visa opozicija, tiesa. G. Landsbergis buvo pasakęs, kad po tyrimo tada balsavimas jau nusikelia dar kažkuriam laikui.

O šiaip, blaiviai vertinant, man ateina ir pasako, kad „mes išeisime ir nedalyvausime balsavime“. Tai reiškia, jeigu išeis tie, kas sako, kad nedalyvaus balsavime, plius tie žmonės, kurie balsuodami slaptai, tikrai ne frakcija, bet Seime balsuodami slaptai tikrai nebalsuos už R. Karbauskio siūlymą, manau, tas balsavimas, jau ruoštas daugiau nei metus, turės tas pačias pasekmes, kad kol kas jo neteikia.

– Jūs manote, kad balsavimas įvyks?

– Tai galėsiu sakyti tada, kai jis bus pateiktas, nes turėtų pateikti Seimo pirmininko pirmajai pavaduotojai.

– Pateiks R. Karbauskis galiausiai?

– Visada skaičiuos balsus, skaičiuos savo galimybes. Jeigu būtų galėjęs, būtų prieš metus tą padaręs, bet visada suskaičiuoja.

– Jeigu, sakykime, vis dėlto ima jus ir atleidžia iš Seimo pirmininkų, turite planą B?

– Esu išrinktas į Lietuvos Respublikos Seimą, Seimo narys, tai yra tokios aukštos pareigos. O kam man reikia kokio antro plano B? Toliau tęsiu veiklą Seime.

– Su kuo eisite? Jeigu nebebūsite Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariu, tai ir „valstiečių“ frakcija nebe pakeliui, jūsų ten nepriims?

– Jiems nepritariau, pritariau Vyriausybės programai ir ta programa tikiu – pats dalyvavau ją kuriant. Ne apie frakciją kalba. Galiu būti visiškai laisvas ir balsuoti už tai, kas yra teisinga, tam, kad būtų įgyvendinti tie Vyriausybės siekiai, kurie yra surašyti darbų programoje.

– Pone V. Pranckieti, R. Karbauskis, kuris yra partijos vadovas, sukūrė šitą programą, gali ją įgyvendinti?

– Programą sukūrė ne jis. Programą kūrėme labai daug žmonių, turbūt nereikėtų tapatinti vieno asmens su programa.

– O jis dar gali ją įgyvendinti?

– Mes dabar turime Vyriausybės programą, yra atsakingas ir S. Skvernelis, kaip ministras pirmininkas. Tikrai padėsime S. Skverneliui ir jo Vyriausybei įgyvendinti tą programą, su kuria atėjome į rinkimus. Ji yra gera, skirta Lietuvos žmonėms.

– R. Karbauskis netrukdo tos programos įgyvendinti?

– Turbūt ne visada padeda, nes visokie papildomi iššūkiai, tai yra kaip nauja grėsmė Lietuvoje, kad „sumaišykime kortas vėl iš naujo“. Turbūt čia yra ne pagalba, o trukdymas.

Dienos tema. Pranckietis apie Karbauskį: aš jį pažinojau daug mažiau, negu pažįstu dabar
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt