Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.05 20:47

Nausėdos vizitas Briuselyje: svarbiausi akcentai

BNS, ELTA, LRT.lt 2019.09.05 20:47

Prezidentas Gitanas Nausėda rugsėjo 4–5 dienomis su vizitu lankėsi Briuselyje, kur susitiko su Europos Komisijos pirmininke, Europos Vadovų Tarybos pirmininku, NATO generaliniu sekretoriumi, Europos Parlamento pirmininku.

LRT.lt kviečia susipažinti su svarbiausiais prezidento vizito į Briuselį akcentais.

Gynyba ir bendradarbiavimas su NATO – prioritetas

G. Nausėda, susitikęs su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu, teigė, kad iki 2030 metų šalis planuoja gynybai skirtas lėšas didinti iki 2,5 proc. nuo šalies BVP. Taip pat pabrėžė, kad prioritetu išliks santykių palaikymas bei stiprinimas.

„Glaudžių santykių palaikymas bei stiprinimas su sąjungininkais yra ir išliks mano didžiausiu prioritetu. Užtikrinu, kad Lietuva dės visas pastangas vykdyti gynybos finansavimo ir investicijų įsipareigojimus“, – sakė prezidentas.

Susitikimo metu prezidentas išreiškė padėką J. Stoltenbergui už palaikymą, tačiau neslėpė ir susirūpinimo dėl Rusijos demonstruojamos karinės galios prieš demokratines valstybes ir tarptautinę tvarką.

Astravo AE turi būti saugi

Trečiadienį G. Nausėda susitiko su Europos Parlamento (EP) pirmininku Davidu-Maria Sassoli. Susitikimo metu daug dėmesio skirta atominei energetikai – Astravo AE saugumo ir Ignalinos AE uždarymo klausimams.

Abu politikai sutiko, kad Astravo AE turi būti saugi dar iki jos veikimo pradžios.

„Tas supratimas, kad atominė energetika turi būti saugi, jis yra visuotinis. Todėl tikrai nepasakysiu kažkokios staigmenos, kad supratimas, jog AE turi būti saugi dar prieš jai pradedant veikti, o ne įgyvendinant saugumo standartus jos veiklos eigoje. Tas supratimas yra,“ – po susitikimo teigė G. Nausėda.

Politikai taip pat aptarė Ignalinos AE uždarymo klausimą. Pirmininkas pritarė tam, kad būtų skirtas didesnis finansavimas Lietuvoje esančios elektrinės uždarymui.

V. Sinkevičiaus sėkmė

G. Nausėda taip pat susitiko su Europos Komisijos (EK) pirmininke Ursula von der Leyen, su kuria aptarė ir Lietuvos kandidato į eurokomisarus Virginijaus Sinkevičiaus galimybes.

G. Nausėda džiaugėsi, kad V. Sinkevičius Europoje vertinamas labai gerai, tačiau kol kas nėra žinoma, kokia konkreti atsakomybė jam atiteks.

Prezidentas neslėpė, kad Lietuvos prioritetas – ekonominis portfelis.

Prašymas nemažinti pinigų žemės ūkiui ir sanglaudai

G. Nausėda su U. von der Leyen aptarė ir Europos Sąjungos biudžetą. Prezidentas bandė įtikinti nemažinti finansavimo žemės ūkiui ir sanglaudai.

„Sanglaudos politikos, žemės ūkio, infrastruktūrinių projektų, inovacijų plėtros, energetinio saugumo finansavimas yra prioritetiniai Lietuvai klausimai“, – teigė jis.

Lietuva siekia, kad naujame 2021–2027 metų Europos Sąjungos biudžete būtų numatyti pinigai Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su Vakarų Europa ir Ignalinos atominės elektrinės uždarymui.

Lietuvos inicijuoja rezoliuciją dėl Rusijos veiksmų prieš Sausio 13-osios bylą nagrinėjusius teisėjus

Lietuva inicijuoja rezoliuciją Europos Parlamente, kuria būtų pasmerkti Rusijos pradėti tyrimai prieš Sausio 13-osios bylą nagrinėjusius teisėjus.

Apie rengiamą dokumentą trečiadienį pranešė Briuselyje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda ir vienas europarlamentarų Juozas Olekas.

G. Nausėda sakė šį klausimą aptaręs su Europos Parlamento pirmininku D.-M. Sassoli susitikime trečiadienį.

Rusija pernai liepą paskelbė pradėjusi tyrimą dėl Lietuvos teisėjų ir prokurorų, susijusių su Sausio 13-osios bylos nagrinėjimu, o šių metų kovą buvusiam šios bylos tyrėjui, prokurorui Simonui Slapšinskui pareiškė kaltinimus už akių.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija Rusijos teisėsaugos veiksmus yra pavadinusi „atviru spaudimu Lietuvai, jos teismams ir teisėtvarkos pareigūnams“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi