Lietuvoje

2019.09.05 17:50

Janeliūnas: Pranckietis gali būti labai greit pamirštas

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.09.05 17:50

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis įvykdė savo pažadą – ketvirtadienį vakare ketina pateikti prašymą dėl išėjimo iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS). Jis tikina esą sprendimas nėra susijęs su noru likti pareigose.

„Sunku būtų vertinti, nes vienaip ar kitaip Seimo pirmininkas dažniausiai atstovauja Seime susidariusiai daugumai. Yra įprasta, kad daugumos atstovai skiria Seimo pirmininką, na, ir atitinkamai jį palaiko. Kadangi dauguma nebeturės netgi formalių sąsajų su p. Pranckiečiu, natūralu, kad lauks progos, kada pakeisti jį balsavimu“, – paklaustas, ar šie faktoriai yra susiję, sako VU TSPMI profesorius, dr. Tomas Janeliūnas.

Anot jo, proga pakeisti V. Pranckietį atsiras tada, kai bus baigtas tyrimas dėl Irinos Rozovos.

V. Pranckiečio užsispyrimas

V. Pranckiečio užsispyrimas likti Seimo pirmininku neblėsta. Kyla klausimų, kiek šis sprendimas yra logiškas, juolab, kad opozija taip pat abejoja dėl jo palaikymo.

„Opozicijai V. Pranckiečio palaikymas buvo svarbus tiek, kiek tai kėlė vidinį konfliktą „valstiečių“ partijoje“, – sako T. Janeliūnas.

Anot jo, kadangi V. Pranckietis nebebus partijos narys – jis nebebus įdomus ir konservatoriams.

„Tokiu būdu, V. Pranckietis gali išvis neturėti jokios atramos Seime. Nebent tai gali būti kažkokių vidinių frakcijų žaidimų išdava, kada nepavyks surinkti tos daugumos, kuri atleistų Seimo pirmininką“, – teigia politologas.

Išskyrė aiškią tendenciją

Paramos V. Pranckiečiui trūksta ir pačioje frakcijoje. Paklaustas, kiek, jo žiniomis, partijos narių gali pasitraukti kartu, V. Pranckietis sakė, kad partijos nariai trauktis neturėtų, o palikti partiją, ar bent pirmininko pareigas, turėtų R. Karbauskis.

„Visoje partijoje yra ir kitų žmonių, kurie remtų p. Pranckietį, bet frakcija priklauso labiausiai nuo R. Karbauskio. Jie akivaizdžiai mato, kas turi valdžią frakcijoje. Tie žmonės, kurie galėjo pasitraukti, matyt, jau pasitraukė. Įdomu tai, kad jie visi pasitraukė pavieniui – taip ir nesuformavo jokios bendresnės grupės. Tikriausiai ir toliau išliks tokia tendencija – nesusiformuos aiški opozicija R. Karbauskiui, o tie, kurie bus labai juo nepatenkinti, tiesiog pasitrauks“, – aiškina politologas.

T. Janeliūnas: V. Pranckietis gali būti labai greit pamirštas

T. Janeliūno teigimu, V. Pranckietis, kaip populiarus politikas, jau dabar galėtų būti viliojamas į kitas partijas. Kita vertus, jeigu jis bus atleistas iš Seimo pirmininko pareigų ir neturės aiškios pozicijos, jo resursai išseks, sako politologas.

„Jis gali būti labai greit pamirštas. Šiuo atveju iki Seimo rinkimų jo populiarumo gali neužtekti, kad būtų apskritai kažkam įdomus“, – sako T. Janeliūnas.

Jo teigimu, „Tvarka ir teisingumas“ gali būti suinteresuoti politiko prisijungimu prie partijos.

Žiūrėkite reportaže.

„Laba diena, Lietuva“. Pasiruošimas naujam politiniam sezonui: valdantieji atskleidžia, kokių darbų žada imtis pirmiausia
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.