Lietuvoje

2019.09.05 11:37

LVŽS paliekantis Pranckietis: noriu, kad partija nutrauktų sąsajas su Karbauskiu

prakalbo apie Karbauskio grasinimą pasitraukti; atnaujinta 12.10
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.09.05 11:37

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ketvirtadienį vakare ketina pateikti prašymą dėl išėjimo iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS). Jis sakė norintis, kad partija „nutrauktų“ ryšius su Ramūnu Karbauskiu.

Nors parlamento vadovas ketvirtadienį surengtą spaudos konferenciją pradėjo džiugiai kalbėdamas apie prasidedantį naują politinį sezoną, klausimai netrukus pasisuko apie jo pasitraukimą iš partijos ir konfliktą su „valstiečių“ vadu R. Karbauskiu.

„Pradedame naują politinį sezoną, darbų programa parengta, tikiuosi Seimas jai pritars. Tai parengta pagal Vyriausybės programą. Į tuos darbus neįeina vienas mano asmeninis pareiškimas – mano šiandieninis išstojimas iš LVŽS“, – kalbėjo V. Pranckietis.

Jis teigė jau parašęs išstojimo iš partijos pareiškimą ir jį įteiks Kauno rajono skyriui ketvirtadienį vyksiančiame skyriaus tarybos posėdyje. Tiesa, jis tvirtino pareiškime priežasčių nenurodęs, nes jos ir taip yra visiems aiškios.

„Pareiškimą teikiu atsižvelgęs ir į tai, kad partijos etikos komisija pasakė, kad viskas yra etiška ir gerai. Tačiau vis tiek, kada partijos pirmininkas pasako, kad „ne, mes šalinsime“, kad nebūtų tokios galimybės ir suteiktos garbės pašalinti mane, aš pats ir pasitraukiu“, – kalbėjo parlamento vadovas.

V. Pranckietis dar prieš įstodamas į partiją ne vienerius metus buvo keliamas savivaldos rinkimų sąrašuose. Kalbėdamas apie tai, kokie bus jo tolimesni ryšiai su partija, V. Pranckietis teigė jokių sąsajų nenutraukiantis:

„Noriu, kad partija nutrauktų sąsajas su R. Karbauskiu, tada aš galėsiu vėl kalbėtis, kaip lygiavertis, su kitais partijais nariais. 10 metų nebūdamas partijoje, buvau labai tinkamas. Kai įstojau į partiją, mano buvimas joje darėsi problema, nes kalbėjau aiškiai, nepataikaudamas ir sakydamas tai, ką galvoju, o ne tai, ką prašytų, kad aš galvočiau.“

Paklaustas, kiek, jo žiniomis, partijos narių gali pasitraukti kartu, V. Pranckietis sakė, kad partijos nariai trauktis neturėtų, o palikti partiją, ar bent pirmininko pareigas, turėtų R. Karbauskis.

„Tik tuomet grįžčiau į partiją. <...> Vieno žmogaus, tai yra R. Karbauskio, ambicijos aš negaliu patenkinti, kad jis inicijuotų mano išmetimą“, – sakė Seimo pirmininkas.

Kalbėdamas apie tai, kokios nuotaikos tvyro „valstiečių“ gretose, V. Pranckietis teigė, kad jos yra „sunkios“. Jis priminė paskutinį partijos tarybos posėdį. Jo metu buvo bandoma V. Pranckiečio likimo poste klausimą išskirti iš balsavimo dėl koalicijos sutarties, tačiau to padaryta nebuvo.

„Deja, bet atviru balsavimu žmonės turėjo pasisakyti, kad balsuos už visą koalicijos sutarties patvirtinimą. <...> Aš nevertinsiu kodėl, bet vertinu patį faktą, kad praeitame tarybos posėdyje buvo aiškia balsų dauguma pademonstruota, kad diktatas veikia“, – teigė Seimo pirmininkas.

Anot parlamento vadovo, net ir uždarame balsavime partijos tarybos nariai balsuoja taip, kaip jiems esą nurodyta.

V. Pranckietis teigė, kad tik R. Karbauskiui palikus partijos vadovo postą LVŽS taptų demokratine partija ir galėtų sėkmingai dalyvauti kituose rinkimuose: „Manau, kad to užtektų, kad būtų girdimi žmonės. Manau, kad likimas parodys, bet kiti rinkimai, su R. Karbauskiu partijos pirmininko pareigose, parodys, kiek partija gaus vietų ir tada žmonės supras, kad „laimėjo“ dar vienus rinkimus.“

Paklaustas, kokios yra demokratijos stokos apraiškos LVŽS gretose, V. Pranckietis teigė, kad R. Karbauskis grasino palikti frakciją, jei bus sudaryta komisija, kuri tirtų padėtį žemės ūkyje.

„Tai buvo daugiau nei prieš metus. (Karbauskis grasino išeiti iš frakcijos?) Taip“, – sakė Seimo pirmininkas, pridurdamas, kad R. Karbauskis pasistengė patraukti iš LVŽS visus žmones, kurie galėjo tapti jo konkurentais partijos pirmininko rinkimuose.

Jis teigė sulaukęs pasiūlymų iš kitų partijų, tačiau teigė neturinti planų save susieti su kuria nors kita politine jėga.

„Išsitraukė dar vieną kortą“

Paklaustas, kaip vertina R. Karbauskio vis kartojamus kaltinimus, kad Seimo pirmininkas žinojo apie tai, jog parlamentarės Irinos Rozovos ryšiai gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui, bet tai slėpė, V. Pranckietis sakė, kad tylėjo ne jis, o tie, kurie dabar bando jį kaltinti.

„Visa informacija buvo pateikta Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, jie viską žinojo. Vieniems rūpėjo, kitiems nerūpėjo, kiti nematė. Bet dabar ištraukta dar viena korta. Kaip sako: „Nori šunį mušti – lazdą rasi“. Ieškoma dabar bet kokios lazdos“, – kalbėjo V. Pranckietis.

Seimo pirmininkas teigė, kad Rusijos įtakos Lietuvos politiniams procesams tyrimas yra labai svarbus ir reikalingas. Jis neatmetė, kad tyrimo metu bus bandoma sukrauti atsakomybę ant jo pečių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt