Lietuvoje

2019.09.04 15:50

Policija atmetė Zuokienės skundą dėl Meko kolekcijos, ikiteisminis tyrimas nepradėtas

atnaujinta 16.38
LRT.lt2019.09.04 15:50

Jono Meko vizualiųjų menų centrą pasiekė LR Generalinės prokuratūros pranešimas apie policijos priimtą sprendimą nepradėti ikiteisminio tyrimo pagal Agnės Zuokienės skundą dėl 2007 m. JMVMC įsigytos „Fluxus“ kolekcijos.

„Apmaudu, kad tiek pastangų ir laiko buvo sugaišta be reikalo, bei trikdoma VšĮ Jono Meko vizualiųjų menų centro (JMVMC), Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, prokuratūros ir policijos darbui“, – LRT.lt atsiųstame pranešime konstatavo JMVMC direktorius Gintaras Sodeika.

Vilniaus miesto savivaldybės įsteigtas VšĮ Jono Meko vizualiųjų menų centras 2007 m. įsigijo vertingą „Fluxus“ menininkų darbų ir archyvinių dokumentų kolekciją iš pasaulinio garso kinematografo Jono Meko. Kolekciją sudaro per 2600 FLUXUS darbų ir dokumentų.

Kiekvienas „Fluxus“ artefaktas yra inventorizuotas, aprašytas, nufotografuotas ir informacija suskaitmeninta, o visa kolekcija yra saugoma Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, teigiama pranešime.

Šiuo metu JMVMC veikia tarptautinė šiuolaikinio ir avangardinio meno paroda kuruota žymaus meno kritiko prof. Raul Zamudio iš JAV „Stebuklų ženklai“. Rugsėjo gale vyks Jono Meko filmų retrospektyva.

LRT.lt primena, liepos 31 d. su savo vyru A. Zuoku besiskirianti A. Zuokienė šeimos namuose, Užupyje, rado J. Meko meno kūrinių. Moteris teigė nežinojusi apie tuos daiktus, radimo faktą ji užfiksavo su antstoliais. Galiausiai A. Zuokienė kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, kurios atstovai atvyko į Zuokų namus ir rastą „lobį“, kurį sudarė apie 100 dėžių su įvairiais daiktais, išsivežė į savivaldybę.

A. Zuokienė rugpjūtį taip pat informavo, kad dėl įvykių kreipėsi į prokuratūrą.

Vilniuje egzistuoja dvi atskiros įstaigos, disponuojančios J. Meko kūriniais: Jono Meko fondas ir Jono Meko vizualiųjų menų centras. Pastarasis yra pavaldus savivaldybės administracijai. Panašu, kad Vilniaus miesto savivaldybė pamanė, kad pas Zuokus rastos dėžės priklauso būtent savivaldybės įstaigai, nes iš karto po įvykio R. Šimašius atleido Jono Meko vizualiųjų menų centro direktorių Gintarą Sodeiką.

Tiesa, galiausiai paaiškėjo, kad dėžės priklauso VšĮ Jono Meko fondu ir pas A. Zuoką būti galėjo. P. Poderskis buvo priverstas atsiprašyti tiek A. Zuoko, tiek fondo vadovo Edgaro Stanišausko. Nebeatleistas tapo ir G. Sodeika.

Dėl vieno sutinka abi pusės: visuomenė šio skandalo kontekste itin susidomėjo J. Meko ir Jurgio Mačiūno kūryba, ir „Fluxus“ apskritai.