Lietuvoje

2019.09.03 11:20

Siūloma tobulinti vetuotų įstatymų svarstymo Seime procedūrą

Jadvyga Bieliavska, ELTA2019.09.03 11:20

Prezidentui siūloma suteikti galimybę teikti papildomus pasiūlymus Seimo komitetui tais atvejais, kai Seimas nusprendžia iš naujo svarstyti šalies vadovo grąžintą įstatymą, o prezidento dekrete dėl įstatymo grąžinimo pataisos ir pasiūlymai nebuvo suformuluoti arba, nors ir buvo suformuluoti, bet prezidento iniciatyva yra koreguojami.

Tokį Seimo Statuto pakeitimo projektą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo narė konservatorė narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė.

Statuto pakeitimu išsamiau reglamentuojama ir prezidento vetuoto įstatymo svarstymo Seime procedūra.

V. Aleknaitė-Abramikienė tikisi, kad siūlomos pataisos stiprins bendradarbiavimą tarp prezidento ir Seimo, įstatymų priėmimo procese skatins tarpinstitucinį dialogą. „Taip pat leis užtikrinti, kad įstatymo turinyje būtų geriau atspindėtas visuomeninis interesas, o priimami teisės aktai būtų kokybiškesni“, – sako projekto autorė.

Šiuo metu iš Konstitucijos 72 straipsnio aiškėja, kad prezidentas turi teisę pateikti pataisas ir pasiūlymus. Ją, kaip rodo nusistovėjusi praktika, realizuoja pateikdamas savo pasiūlymus kartu su dekretu, kuriuo priimtas įstatymas yra grąžinamas Seimui svarstyti iš naujo.

„Tačiau Konstitucija nenustato būdo, kaip šalies prezidentas šią teisę realizuoja. Nenustato jo ir Seimo Statutas, reglamentuojantis prezidento grąžinto įstatymo svarstymą Seimo posėdyje. Šiuo metu prezidentas šią galimybę įgyvendina tik dekreto, kuriuo grąžina Seimui pakartotinai svarstyti, forma. Tačiau Konstitucija nenumato kliūčių tai daryti ir kita forma: Konstitucija tik įsakmiai reikalauja, kad Seimui svarstant prezidento grąžintą įstatymą prezidento teikiamos pataisos ir papildymai būtų priimti (72 str.), o Seimo Statuto 157 str. specifiškai numato, kad Seimo posėdyje balsuojama, ar priimti įstatymą su visomis prezidento teikiamomis pataisomis ir papildymais“, – sako parlamentarė V. Aleknaitė-Abramikienė.

Šiuo metu, jei Seimas apsisprendžia grąžintą įstatymą svarstyti iš naujo, jis yra apsvarstomas tame komitete, kuris buvo pagrindinis tuo metu, kai grąžinto įstatymo projektas buvo svarstomas Seime. „Todėl yra tikslinga Seimo Statute reglamentuoti prezidento grąžinto įstatymo svarstymo eigą, atskiriant tokio įstatymo svarstymą pagrindiniame komitete nuo jo svarstymo Seimo posėdyje, taip pat detalizuoti su tuo susijusias procedūras“, – sako V. Aleknaitė-Abramikienė.

Pagal Seimo statutą, įstatymo projekto svarstymo procedūrą sudaro: svarstymas pagrindiniame komitete, svarstymas Seimo posėdyje ir projekto priėmimas. Ši procedūra yra taikoma ir įstatymams, kurie yra priimami skubos ar ypatingos skubos tvarka. „Pagal analogiją ši procedūra turėtų būti taikoma ir prezidento grąžinamo įstatymo pakartotinai svarstyti procedūrai“, – mano Statuto pataisas parengusi V. Aleknaitė-Abramikienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.