Lietuvoje

2019.09.02 20:35

Medikams ir pareigūnams – rami mokslo metų pradžia: iki pavakarės girtaujančių paauglių neužfiksuota

medikai pastebi kitas neraminančias tendencijas
Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.02 20:35

Ir Vilniaus policija ir medikai sako, kad mokslo metai prasidėjo ramiai, nors šiandien alkoholiu prekiavo dauguma prekybos centrų.

Iki pavakarės sostinės pareigūnai nebuvo nė karto kviesti tramdyti prisigėrusių paauglių, o ligoninėse nebuvo apsinuodijusių alkoholiu vaikų. Medikai sako, kad pastaruoju metu didesnė problema - ne alkoholiu, o narkotikais apsinuodiję vaikai. Naujų mokslo metų išvakarėse du sostinės vaikai narkotikus maišė su viskiu.

Vilniaus policija pirmąją mokslo metų dieną intensyviau stebėjo sostinės vietas, kuriose po oficialios šventės mokykloje moksleiviai mėgsta susiburti ne tik neoficialiam, bet ir nelegaliam pratęsimui.

Tiesa, pareigūnams įkliuvo Po Žvėryno tiltu buvę jaunuoliai. Pamatę policijos ekipažą puolė bėgti, pareigūnės - vytis. Pasivijo.

Alkotesteris parodo, kad du iš šešių nepilnamečių, kurių jauniausiam penkiolika metų, vartojo alkoholio - vienas įpūtė 0,45 prom., kitas – 0,13 prom. Abiejų girtumo laipsnis lengvas.

Surašyti protokolai, jaunuolių tėvams teks mokėti baudas. Vilniaus policijos Viešosios tvarkos valdybos skyriaus viršininkas sako nepastebėjęs skirtumo, kad mokslo metai šįkart daug kur prasidėjo rugsėjo antrąją, kai alkoholiu prekiauti nedraudžiama.

„Manau, kad viena diena didelės įtakos neturės, o kažko ypatingo - tai sakyčiau eilinė diena. Laikas ir mūsų pastebėjimai rodo, kad ta mūsų gyvenimo kultūra keičiasi ir į gerąją pusę, vartojimų truputėlį ir mažiau vyksta“, – pastebi pareigūnų atstovas.

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų priėmimo, skubios pagalbos skyriuje iki pavakarės dar nebuvo patekęs nė vienas alkoholiu apsinuodijęs vaikas. Per savaitgalį tokių buvo du.

„Alkoholio nebuvo daug, nors viskis. Kraujyje daug jo nebuvo, tačiau šalia to narkotikai buvo ir šitoje vietoje, jeigu kažkas griežtėja su alkoholiu, tai tų narkotikų mes žymiai daugiau turime. Ir labai dažnai tai būna tie naujieji narkotikai, kurių mūsų testai nepagauna ir mes tiesiog žinome - jie pasako, kad jie vartoja „ratus“, kad jie rūko „žolę“, kad jie rūko „chimkę“, daug visokių kitokių žodžių išgirstame“, – sako vaikų gydytoja Goda Viktorija Cibulskienė.

Vaikų gydytoja sako negalinti pasakyti, kiek alkoholio pardavimų draudimai saugo vaikus nuo alkoholio. Jos teigimu stipriausias poveikis pirmaisiais metais, kai rugsėjo 1-ąją uždraudus alkoholio prekyba parduotuvėse pas juos nepateko nė vienas vaikas.

„Paprastai nauji metai ir nauji mokslo metai prasideda išgėrusiais paaugliais. Kai buvo pati pirmoji rugsėjo 1-ma, kada buvo uždrausta prekiauti, tai ji tiesiog tuos paauglius užklupo nepasiruošusius ir tą dieną mes neturėjom nieko, paskui aišku viskas grįžta į savo vėžes ir jie savaip linksminasi, o kai pradėjo drausti pirkti alkoholį tai prasidėjo, toks jausmas, kad prisipirko iš anksčiau, iš daugiau ir buvo tokių dienų, kad vidury savaitės atvažiuodavo“, – pastebi gydytoja.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, remdamasis ligonių kasos visoje Lietuvoje duomenimis, tikina, kad draudimas prekiauti alkoholiu rugsėjo 1–ąją naudos duoda, nors šiandien, kai dauguma moksleivių pirmą kartą vėl susitiko mokykloje dauguma prekybos centrų alkoholiu prekiavo.

„Jeigu pasižiūrėtume į skaičius kokie buvo iki įstatymo priėmimo, iki 2006 m., tai rugsėjo 1-ąją tokių hospitalizuotų asmenų, apsinuodijusių alkoholiu buvo 25 asmenys. 2017 m. tokių asmenų nebuvo nė vieno, 2018-ųjų metų duomenimis, tokių asmenų buvo trys - sumažėjimas yra tikrai didelis. Departamentas ne tik rugsėjo 1 dienos duomenis renka, bet ir rugsėjo 2 dienos duomenis, tai tie duomenys tikrai yra sumažėję“, – sako Tabako ir alkoholio kontrolės departamento skyriaus vedėjas.