Lietuvoje

2019.09.02 17:51

Kreipimasis į Konstitucinį Teismą: kokios taisyklės galioja individualiam skundui?

Seimas dar pavasarį pritarė Konstitucijos pataisoms, kuriomis įteisinama individualaus konstitucinio skundo galimybė. Parlamente pakeitus Konstituciją, kiekvienas asmuo, įsigaliojus šioms pataisoms, gali kreiptis į Konstitucinį Teismą.

Tačiau, daugeliui atrodo, kad toks kreipimasis – sunki procedūra, o kai kurie žmonės apskritai nežino, kad tokia galimybė egzistuoja.

Teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sako, kad asmuo galėtų ginti savo galimai pažeistą teisę Konstituciniame teisme, asmuo turi būti tikras, kad įstatymas ar teisės aktas neatitinka Konstitucijos, o tokiu būdu pažeidžia asmens teises.

Viceministrės teigimu, dar prieš kreipdamasis į Konstitucini Teismą asmuo turėtų bandyti savo teises apginti visomis kitomis teisinėmis priemonėmis, kitaip tariant, asmuo iš pradžių turėtų kreiptis į įprastą teismą.

„Teisme, kuriame būtų sprendžiamas ginčas, jei ten jo nepavyksta išspręsti, tuomet asmuo jau gali kreiptis ir į Konstitucinį Teismą. Tiesa, dar yra viena sąlyga, jog asmuo nuo teismo sprendimo kreiptis į Konstitucinį Teismą gali per keturis mėnesius“, – sako viceministrė.

Anot specialistės, kreipiantis į Konstitucinį Teismą svarbi argumentacija – kodėl ir kokios teisės buvo pažeistos. Anot I. Gudžiūnaitės, asmeniui nebūtina turėti ir advokatą ar kitą teisininką, kreiptis į Konstitucinį Teismą jis gali ir pats, žinoma, su teisės specialistu tai būtų patogiau ir paprasčiau.

„Buvo noras, kad kreipimasis į Konstitucinį Teismą būtų kuo paprastesnis ir atviresnis, todėl nėra reikalavimo, kad kreipiantis būtina turėti advokatą ar kitą teisę išmanantį asmenį“, – sako viceministrė.

Plačiau apie tai, kada galima kreiptis į Konstitucinį Teismą – reportaže.

„Laba diena, Lietuva“. Mokslo metų pradžia: duoklė Baltijos kelio 30-mečiui, tradicinės studentų krikštynos bei saugaus kelio į mokyklą gidas