Lietuvoje

2019.09.02 13:32

Politologai abejoja, ar Skvernelis ir Masiulis kurtų partijas

Prezidento patarėjas Povilas Mačiulis žiniasklaidai yra sakęs, kad Gitanas Nausėda tikisi naujų politinių jėgų prieš artėjančius Seimo rinkimus. Ir regis, buvo išgirstas. Paskelbta apie naujos krikščionių demokratų partijos steigimą.

Tiesa, prezidentas yra kalbėjęs apie netekusį posto ministrą Roką Masiulį, esą G. Nausėdos nenustebintų, jei R. Masiulis taptų naujo politinio judėjimo lyderiu. Buvęs ministras kelia abejonių politologams – ar, būdamas nepriklausomas, R. Masiulis norėtų ir ar pajėgtų suburti politinį judėjimą?

Kad premjeras Saulius Skvernelis svarsto apie naujos partijos kūrimą, kalbos girdėti jau ne vieną dieną. Todėl, kai paaiškėjo, kad Registrų centre užregistruota partija „Tėvynės labui“, intrigos atsirado dar daugiau, nes būtent tokį šūkį S. Skvernelis buvo pasirinkęs prezidento rinkimuose.

Visgi premjeras patikino, kad jis partijos tikrai nekuria. Kad tai galėtų būti premjeras, abejoja ir politologai, nes tokiam darbui reikia nemažų išteklių, taip pat ir finansinių.

S. Skvernelio bendražygiai, dalyvavę su juo rinkimų kampanijoje, irgi neigia registravę partijos pavadinimą.

„Tas gandas tikriausiai skleidžiamas opozicijos. Aš tik noriu pasakyti viena, kad, mano žiniomis, ką aš dabar galiu pasakyti, – jokių politinių partijų su jokiais pavadinimais nei premjeras, nei kas nors, kas būtų susijęs su mumis tiesiogiai, su mūsų frakcija, nekuria“, – sakė Ramūnas Karbauskis.

Politologas Virgis Valentinavičius teigia, kad partijos iš atlyginimo nesukursi ir vargu, ar S. Skvernelis dabar norėtų imtis tokio sunkaus darbo. Scenarijus greičiau būtų paprastesnis – premjeras lieka su „valstiečių“ partija.

„Labai keistas tas „Tėvynės labo“ iššokimas, gali reikšti ir pokštą, ir provokaciją, ir ką tik nori, bet aš linkęs tikėti S. Skverneliu, kuris dievažijasi, kad jokios partijos nekurs. Ir mano tikėjimas remiasi paprastu dalyku, kad labai neracionalu jam būtų kurti partiją, nes tai labai rizikingas dalykas, reikalaujantis didelių resursų“, – teigė V. Valentinavičius.

Profesorė Jūratė Novagrockienė neatmeta – S. Skvernelio rinkimų šūkio registravimas, kaip partijos pavadinimo, gali būti ir savotiška spaudimo priemonė valstiečių lyderiui Ramūnui Karbauskiui. Tai yra noras parodyti, kad ne jis vienas sprendžia problemas, gali atsirasti ir alternatyvų.

„Tai gali būti toks atsarginis variantas, kad iš tikrųjų turėti ir saugoti pavadinimą, kuris pagrindinis prezidento kampanijos šūkis dalyvaujant Sauliui Skverneliui, ir kaip tam tikras atsitraukimo arba puolimo priemonė ir įrankis, o iš kitos pusės gali būti apskritai, na, tiesiog bendražygių noras sukurti kažkokį darinį, kuris būtų atskiras nuo „valstiečių“ partijos, nemanau, kad figūruojant pirmiausia S. Skverneliui, nes tas jam visiškai neapsimokėtų“, – sakė ji.

„O iš tikrųjų, na, S. Skvernelis yra aiškiai populiaresnis už R. Karbauskį, jis be abejo tą potencialą galėtų išnaudoti jau atskirai politinei partijai suburti“, – svarstė VU TSPMI profesorius Tomas Janeliūnas.

Ar dabar naujos politinės jėgos atsiradimu suinteresuotas prezidentas Gitanas Nausėda, politologai žiūri vertina atsargiai. Nors šalies vadovas neturi partijos, kuri jį būtų iškėlusi, tačiau G. Nausėdą bent kol kas remia valdančiosios partijos.

„Jeigu būtų kuriama prezidentinė partija, tai būtų precedento Lietuvoje neturintis dalykas ir tai skamba daugiau rusiškai nei lietuviškai. Prezidentinės partijos kuriamos Rusijoje, dabar tai daroma Ukrainoje“, – teigė V. Valentinavičius.

„Nausėdai būtų naudinga turėti kažkokią struktūrą, kuri jį palaikytų ir kuri būtų, na, gal prognozuojant projektuojant į ateitį, galbūt netgi dalyvaujant antrą kartą prezidento rinkimuose, kaip palaikymo, paramos jo rinkimų kampanijos organizavimui, o vėliau iš viso įsiliejimo į politiką priemonė“, – pridūrė J. Novagrockienė.

Prezidento patarėjas vidaus politikos klausimais P. Mačiulis užsimena, kad prezidentas tikisi, jog artėjantys rinkimai atneš naujovių, tai yra atsiras naujų politinių jėgų. Ar tai gali būti ir su prezidentu siejama partija, neaišku.

„Prezidentas labai pasisako už tai, kad žmonės, savo sričių profesionalai, nebijotų ir norėtų dalyvauti politikoje, nors tai dažnai nepopuliaru ir susidaro toks lyg uždaras politikų ratelis. Prezidentas tikisi, kad artėjantys Seimo rinkimai atneš naujovių, kad bus naujų žmonių, kurie padės įgyvendinti pagrindinį tikslą – gerovės valstybės viziją“, – sakė P. Mačiulis.

O G. Nausėda jau atvirai sako, kad tikisi, jog politinio judėjimo lyderiu galėtų tapti buvęs susisiekimo ministras R. Masiulis.

„Aš neabejoju, kad jis turi politinę ateitį ir nenustebčiau, jei atsirastų ir naujas politinis judėjimas, kurio lyderis būtų ponas Masiulis“, – teigė G. Nausėda.

„Man tai panašu į ligos įkalbinėjimą. Tai yra Rokas Masiulis – tikrai nemanau, kad raginantys Roką Masiulį eiti į politiką linki jam gero ir tikiuosi, kad jam užteks proto tai suprasti“, – dėstė V. Valentinavičius.

Politologai taip pat abejoja, ar R. Masiulis pajėgtų sukurti savo politinę partiją ir apskritai, ar jam reikia tai daryti. R. Masiulio vertybė – jo nepriklausomumas. Profesorius T. Janeliūnas neįsitikinęs, ar užtektų R. Masiulio populiarumo sukurti ir populiariai partijai.

„Kol kas Rokas Masiulis buvo toks atskiras žaidėjas, vienišas vilkas, jis, be abejo, turi daug gerų kompetencijų ir vadovavo ne vienai ministerijai, bet burti partijai matyt reikia kitų savybių. Ir tų savybių, tai yra polinkio į kompromisus, galimybių suderinti skirtingas pozicijas žmonių, na kol kas Rokas Masiulis tų savybių nelabai demonstravo“, – įsitikinęs T. Janeliūnas.

Bet kokiu atveju iki kitų metų Seimo rinkimų Lietuvos padangėje bent viena partija tikrai atsiras. Paskelbta, kad pradedamas naujos krikščionių demokratų partijos steigimas. Vienas iš steigėjų yra buvęs konservatorius parlamentaras Rimantas Dagys. Būsimos partijos kūrėjai ragina vienytis krikdemiškų pažiūrų žmones ir teigė, kad ji bus ištikimesnė Europos tradicijoms.

Daugiau – „Savaitės“ reportaže:

Savaitė. Kokią žinią visam regionui siunčia „istoriniu“ vadinamas Johno Boltono vizitas Minske?
Vasara Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI