Lietuvoje

2019.08.31 21:28

Matijošaičio dvare – darbai be leidimų: nors privalėjo, į paveldosaugininkus nesikreipė

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio dvare Kauno rajone, nesuderinus su Kultūros paveldo departamentu, nugriauti du kultūros vertybių registre buvę statiniai ir pastatytas naujas. V. Matijošaitis sako, kad statiniai buvę prastos būklės, o atstatytas svirnas beveik toks kaip buvęs.

Paveldosaugininkų teigimu, nesvarbu, kokia buvo statinių būklė, visi darbai turėjo būti derinami. Už pažeidimus skirta trijų šimtų eurų bauda, kokie nuostoliai padaryti dvarui, dar svarstys Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Praėjusiame amžiuje statytą Kačiūniškės dvarą prie Nevėžio upės Kauno meras V. Matijošaitis nusipirko aukcione, prieš dvejus metus, kai Kauno rajono savivaldybė griūvantį dvarą nusprendė parduoti. Dvaro sodyba - rūmai, namas, tvartas, svirnas įtraukti į kultūros vertybių registrą. Šį pavasarį čia apsilankę Kauno rajono valdininkai tvarto neberado, o vietoje svirno stovėjo naujas pastatas.

„Kadangi dvarą įsigijo naujas savininkas, po poros metų, tiesiog nusprendėm pažiūrėti kaip sekasi, ar vyksta kažkokie darbai, kadangi mes neturime jokios informacijos.

Akte labai aiškiai surašyta, kad visi statiniai saugojami ir vykdant bet kokius statybos, tvarkybos darbus, būtina kreiptis į Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinį skyrių“, – komentavo Rūta Černiauskienė, Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja.

Dvaro šeimininkas ar jo atstovas į paveldosaugininkus dėl statinių griovimo ir naujų statybos nesikreipė. Rajono savivaldybė apie galimus pažeidimus pranešė Kauno, vėliau ir Vilniaus paveldosaugininkams. Dvare apsilankiusi Kauno paveldosaugininkė Asta Naureckaitė sako, medinis tvartas buvęs avarinės, o svirnas prastos būklės, tačiau vis tiek jie buvo dvaro sodybos elementai, turintys savo numerius, yra nustatytos jų vertingosios savybės.

Pasak Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus specialistės A. Naureckaitės, svirno atstatymui turėjo būti parengtas projektas, kurį reikėjo suderinti su paveldosaugininkais:

„Kauno skyrius turėjo spręsti, ar šitą svirną restauruoti, ar perkelti saugojimui į kitą vietą. O dėl tvarto, tai jeigu jis buvo avarinės būklės, turėjo būti parengti atitinkami dokumentai, šiuo atveju konstrukcijų vertinimas, ir būtume sprendę, kiek būtų galima demontuoti, kiek ardyti, kokias detales išsaugoti.”

Statybų vadovui skirta 300 eurų bauda. Dvaro šeimininkas, Kauno meras V. Matijošaitis sako, girdėjęs, kad statybų vadovas pridarė klaidų.

„Pirkdamas tą moterų vienuolyną, vadinamą dvaru, radau jį be stogų, be langų, be durų, be nieko. Dviejų rąstinių namų ir šiai dienai yra tik pamatai, o kitas buvo sugriuvęs, sukrypęs, kurį ir atstatėm.

O anų aš net negalėčiau atstatyti, nes neįsivaizduočiau, kas ten galėtų būti, bet man jų ir nereikia. Kas liečia atstatymo visus darbus, tai tikrai vienas prie vieno taip ir atstatėm” – teigė V. Matijošaitis.

Paklaustas apie projekto derinimą su Kultūros paveldo departamentu, jis atsakė „taip smulkiai“ nežinantis.

Politologas Bernaras Ivanovas sako, tokiais atvejais viešasis interesas turi būti ginamas prokuratūros ir pastebi, kad neretai paveldo pažeidimų korta politinių oponentų ištraukiama artėjant rinkimams. Kokie nuostoliai padaryti Kačiūniškės dvare, dar spręs ir Valstybinė kultūros paveldo komisija, gavusi Kauno paveldo specialistų išvadas.

„Žmonės, kurie valdo didžiules nuosavybes, tas pats Karbauskis, tas pats Matijošaitis, kiti, visko vargu ar taip ir sukontroliuos. Kitas dalykas, atsainus požiūris motyvuotas kelių momentų: pirmas dalykas, aišku, reitingai, jie visada žmones esančius valdžioje atpalaiduoja, kitas dalykas - bendras politinės kultūros lygis, kai atsakomybė bendrai yra projektuojama tokia, kokią mes matome ir Seimo lygmeniu - melas, manipuliacijos, išsižadėjimai to ką sakei vakar, tai yra norma“, – kalbėjo B. Ivanovas.

V. Matijošaitis ne vienintelis iš politikų, įsigijęs dvarą. Kalnaberžės dvarą, Kėdainių rajone, buvo nusipirkusi Darbo partijos įkūrėjui Viktorui Uspaskichui priklausiusi įmonė. Metai iš metų dar Radvilų valdytas dvaras nebuvo tvarkomas ir paveldosaugininkų iniciatyva teismas jį nacionalizavo.

Dvaras buvo perduotas labdaros ir paramos fondui, kuris čia planavo kurti karių reabilitacijos centrą. pastatai ir parkas kiek aptvarkyti, tačiau pritrūkus lėšų, dvaras vėl grąžintas Turto bankui.