Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.30 09:39

Konservatorių lyderis apie naują krikdeminį politinį judėjimą: tai gali būti „valstiečių“ gelbėjimosi valtis

Landsbergis: „valstiečiams“ tinka žmonės, siejami su Kremliumi; atnaujinta 09.54
Benas Brunalas, ELTA 2019.08.30 09:39

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis sako, kad ketvirtadienį paskelbtas siekis steigti naują krikdemišką partiją gali būti kai kurių „valstiečių“ kuriama „gelbėjimosi valtis“, jei 2020 m. vyksiantys Seimo rinkimai valdantiesiems susiklostytų nepalankiai. G. Landsbergio teigimu, tokias prielaidas kelti leidžia tai, kad vienas iš naujos politinės jėgos iniciatorių – Vytautas Sinica yra „valstiečiams“ priklausančio Seimo nario Eugenijaus Jovaišos patarėjas.

„V. Sinica yra įtakingo „valstiečio“ pono Jovaišos patarėjas. Ir čia man kyla tokia konspiracinė teorija, ar tai nėra tokia gelbėjimosi valtis kai kuriems „valstiečiams“, kurie galbūt mato... Pamename, kad ponas Jovaiša sakė, kad kitame Seime liks tik 15 „valstiečių“, tai jis, matyt, savęs nebeįskaičiuoja. Galbūt jis sau atsargiai kuriasi kitą judėjimuką, kuriame galėtų iš skęstančio „Titaniko“ gumine valtimi išsigelbėti“, – „Žinių radijuje“ svarstė G. Landsbergis.

ELTA primena, kad ketvirtadienį Vilniaus mokytojų namuose paskelbta apie naujo politinio judėjimo kūrimą, kurio iniciatorių gretose – ir ilgametis konservatorius, po nesutarimų partijoje pasitraukęs iš TS-LKD gretų, Rimantas Jonas Dagys, profesorius Vytautas Radžvilas.

Naujos politinės jėgos iniciatorių teigimu, partija užpildys krikdemiškąją, konservatoriškomis vertybėmis paremtą politinę nišą, kurią, pasak idėją palaikančio V. Sinicos, išdavė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.

Landsbergis: „valstiečiams“ tinka žmonės, siejami su Kremliumi

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis sako, kad planuojamas atlikti parlamentinis tyrimas dėl Seimo narės Irinos Rozovos ryšių su Rusijos diplomatais yra gera proga valdantiesiems „valstiečiams“ pašalinti Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį iš pareigų, remiantis tuo, kad jis neatliko jokių veiksmų, prieš pusantrų metų gavęs Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymą, detalizuojančią I. Rozovos veiklą, kuri buvo susijusi su Rusijos diplomatais.

Opozicijos uždavinys šiuo metu, sako G. Landsbergis, yra priminti tyrimo esmę – kalba eina apie Rusijos įtaką Lietuvos politinei sistemai, o ne V. Pranckietį, teigia konservatorių lyderis.

„Beveik neabejoju, kad tyrimas, kuris bus daromas Seime, jį bus bandoma pakreipti Seimo pirmininko link. Tirsim Seimo pirmininką, nepaisant to, kad informaciją turėjo ir premjeras, ir jo patarėjai, ko gero, daug daugiau ir valstybės tarnautojų. Beveik neabejoju, kad žinojo ir Ramūnas Karbauskis informaciją apie Rozovą ir kad tai buvo politiniai sprendimai (...) Šiandien tiems opozicijos nariams, kurie bus tyrimo komisijoje, yra labai svarbu priminti, kad šitas tyrimas yra apie Rusijos įtaką pirmiausia“, – penktadienį „Žinių radijui“ sakė G. Landsbergis.

Konservatorių lyderis priminė ir kitų valdančiųjų parlamentarų ryšius su Rusijos diplomatais – Mindaugo Basčio, Artūro Skardžiaus.

„Tai yra koalicija, kuriai tinka žmonės, kurie yra siejami su Kremliaus įtaka Lietuvoje“, – konstatavo G. Landsbergis.

Pasitvirtinus informacijai apie I. Rozovos veiklą, ji turėtų būti pašalinta iš Seimo, sako TS-LKD pirmininkas.

„Viskas priklauso, koks bus tyrimas. (...) Ar ji žinojo, ką ji daro ir jei ji tai darė žinodama ne vieną kartą, ir toliau manė, kad ta veikla yra tinkama, tai akivaizdu, kad tai yra sąmoningas veikimas prieš valstybę. Jeigu tie faktai yra įrodomi, jeigu yra tokia informacija, tas asmuo niekaip Seimo nariu negalėtų būti paliktas dirbti toliau“, – sakė G. Landsbergis.

Vis dėlto, jo teigimu „valstiečiai“ gali siekti apsaugoti I. Rozovą, nes nori išlaikyti gerus santykius su koalicijos partneriais Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS). Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, sako G. Landsbergis, privalo atsakyti, ar, neviešindamas neįslaptintos VSD pažymos apie I. Rozovos veiklą, nesulaukė spaudimo iš R. Karbauskio.

„Pranckietis turi atsakyti į labai paprastą klausimą – ar Ramūnas Karbauskis žinojo, ar prašė jo tos informacijos neviešinti“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Jeigu šioje situacijoje yra V. Pranckiečio kaltės, sako TS-LKD lyderis, nepasitikėjimo procedūra dėl jo Seime turėtų būti daroma tik pasibaigus tyrimui.

„Balsavimas dėl jo pasitikėjimo, mano siūlymu, turėtų būti daromas tik pasibaigus tyrimui“, – sakė G. Landsbergis.

ELTA primena, kad praėjusią savaitę buvo paviešinta VSD pažyma dėl LLRA-KŠS frakcijos narės I. Rozovos.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), išnagrinėjęs VSD pateiktą informaciją, kodėl nebuvo suteiktas leidimas I. Rozovai dirbti su slapta informacija, nusprendė kurti laikinąją Seimo tyrimų komisiją, kurioje bus aiškinamasi, ar gali būti jai pradėtas apkaltos procesas. NSGK pirmininko Dainiaus Gaižausko teigimu, kartu planuojama aiškintis, kaip vertinti Seimo pirmininką V. Pranckietį ir buvusį komiteto pirmininką Vytautą Baką bei dar keletą Seimo narių, kurie seniai iš žvalgybos pažymų žinoję apie nuslėptus I. Rozovos ryšius, pasak jo, nesiėmė veiksmų užkardyti grėsmes nacionaliniam saugumui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi