Lietuvoje

2019.08.29 21:24

Buvę Seimo vadovai Pranckiečio situaciją vadina sudėtinga: ruduo bus labai sunkus

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.29 21:24

Buvę Seimo vadovai dabartinio parlamento pirmininko Viktoro Pranckiečio situaciją vadina sudėtinga. Jis pareiškė, kad trauksis iš valstiečių ir žaliųjų partijos, bet Seimo Pirmininku liks. Kelerius metus Seimui vadovavęs Artūras Paulauskas sako, kad neatstovaujant jokiai politinei jėgai būti seimo pirmininku sunku.

Lietuvoje pagal per beveik tris dešimtmečius susiformavusią tradiciją Seimo vadovą iškelia valdančioji partija. Tačiau, ar V. Pranckietis, palikdamas „valstiečių“ partiją, turi pasitraukti ir iš Seimo pirmininko pareigų, buvę Seimo vadovai teigia, kad tai jo asmeninis apsisprendimas.

Nuomonės išsiskiria

Buvę Seimo pirmininkai A. Paulauskas ir Vydas Gedvilas sako susitikę prie kavos puodelio nepraleidžia progos aptarti ir politinės padėties. Dabar, žinoma, įdomu, kuo baigsis Seimo vadovo V. Pranckiečio istorija. Iš partijos jis paskelbė trauksis, o iš posto ne.

„Jis nėra toks neutralus stebėtojas, kaip tvarkdarys Seimo posėdžių salėje, jis atsakingas yra už turinį programos įgyvendinimo, tai jeigu jis yra nepartinis, nepriklausantis jokiai politinei partijai, tai vargu ,ar jis gali atlikti tinkamai savo tas pareigas. Mes turim jau tradiciją susiformavę per beveik 30 metų. Paprastai visos partijos iškelia savo kandidatą, tai visi kandidatai laimi tik iš valdančios daugumos“, – sako A. Paulauskas, 2000–2006 m. Seimo pirmininkas.

Arūnas Valinskas juokauja – jei prasidėjus rudens sesijai, pavyzdžiui, rugsėjo 12-ąją, V. Pranckietį atstatydintų, būtų lygiai dešimt metų, kai tokiu pat būdu tokio paties posto neteko ir pats. Jis, kitaip nei A. Paulauskas, mano, kad V. Pranckietis sėkmingai gali vadovauti parlamentui ir be partijos paramos.

„Jeigu jis turi tokį palaikymą, kaip dabar yra Seime, ir vis dėlto nepavyksta atstatydinimo procedūra, tai pusę metų jis ramus kaip Seimo vadovas, kuriam ta partijos parama visiškai net ir nereikalinga. Nes Seimo pirmininkas organizuoja parlamento darbą, Vyriausybės vadovas be palaikymo, be daugumos negali nieko absoliučiai daryti, o Seimo pirmininkas turi tam tikrus darbo rėmus“, – mano 2009 m. Seimo pirmininkas A. Valinskas.

V. Gedvilas: V. Pranckietis turi priimti ryžtingą sprendimą

Vydas Gedvilas, kurį iš Seimo pirmininko posto patraukė partijos vadovas Viktoras Uspaskichas, teigia, irgi galėjęs laikytis įsikibęs kėdės, kaip tai daro V. Pranckietis, tačiau esą tuomet nenorėjo Darbo partijos skilimo.

„Manau, kad politikoj perspektyvos labai blogos gerb. Pranckiečio, nes jis atstovauja vis dėlto „valstiečių“ partijai, jis buvo iškeltas jos, jis buvo palaikytas, valdančiosios daugumos išrinktas pirmininku. Norint stabilizuoti situaciją vis dėlto, aš manau, kad Seimo pirmininkas turi kažkaip priimti sprendimą ir labai ryžtingą sprendimą“, – aiškina V. Gedvilas.

V. Gedvilą Seimo vadovo poste pakeitusi Loreta Graužinienė teigia sunkiai įsivaizduojanti, kaip V. Pranckietis galėtų vadovauti seimui neturėdamas jokios partijos paramos. Dar keisčiau būtų, jeigu Seimo pirmininką palaikytų tik, pavyzdžiui, opozicija, o jis turėtų formuoti valdančiosios daugumos darbotvarkę.

„Seimo pirmininkas gali likti absoliučiai be palaikymo Seime ir tada jau politiniai žaidimai – tiesiog nevaldomi gali būti, paprasčiausiai net darbotvarkės gali nepatvirtinti ir Seimas bus paralyžiuotas darbui ir vėl liks kaltas Seimo pirmininkas. Manau, kad iki rudenio ta situacija turėtų išsispręsti“, – sako L. Graužinienė.

Seimo rudens sesija prasidės rugsėjo 10-ąją. Neatmetama, kad jau jos pradžioje valdantieji bandys išversti iš posto V. Pranckietį. Anksčiau tam žadėjusi pasipriešinti opozicija, po to, kai paaiškėjo, kad Seimo vadovas nepateikė valdybai saugumo departamento informacijos apie Irinos Rozovos ryšius su Rusijos diplomatais, abejoja, ar bepalaikys V. Pranckietį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.