Lietuvoje

2019.08.29 11:47

Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos vadovas apie kolegų derybas su ministerija: jie derasi dėl oro

Sigita Zumerytė, ELTA 2019.08.29 11:47

Po Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje (ŠMSM) trečiadienį vykusių Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) atstovų derybų dėl etatinio darbo apmokėjimo buvo pranešta, kad pedagogai norėtų, jog valandinis įkainis didėtų sparčiau nei siūlo ministerija – nuo kitų metų pradžios 5 proc. , o nuo rugsėjo 10 proc. (ŠMSM siūlo didinti tik 5 proc).

Tačiau kitos profesinės sąjungos – Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠPS) – vadovas Egidijus Milešinas sako, kad visa tai – žongliravimas skaičiais. Valandinis įkainis kaip derybų objektas jam yra apskritai nesuprantamas.

„Tai yra bandymas manipuliuoti skaičiais. Ką reiškia valandinis–nevalandinis? Tai, ką bando susitarti kita profsąjunga, kad nuo sausio pradžios kelti 5 procentais valandinį įkainį, tai čia nėra ką tartis vien dėl to, kad jau yra susitarta dėl kėlimo. Nuo sausio 1 d. 2 procentais didėja bazinis dydis, ministerijai nereikia nieko prisidėti, antras dalykas – nuo sausio 1 dienos naikinamos koeficientų žirklės, tai čia vidutiniškai išeina daugiau kaip vienas procentas. Tai iš viso – trys su trupučiu. Tai kam tada imituoti tas derybas, kai yra viskas jau sutarta. Tai mes ir klausiame, kaip jie supranta, kas yra valandinis įkainis, nes čia yra manipuliacija skaičiais, nes mes šnekame apie pareiginės algos pastoviosios dalies koeficiento didinimą... Kai didėja koeficientas, neįtraukiama tai, kas ir taip automatiškai didėja, nes jeigu jie šneka apie valandinį įkainį, tai, aišku, padidėja bazinė alga, dingsta žirklės, tai išeina, kad jie tariasi padidinti tai, kas jau yra sutarta, tariasi dėl oro... “, – Eltai sakė E. Milešinas.

Pasak E. Milešino, jo vadovaujama profesinė sąjunga su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija siekia susitarti, kad būtų atnaujinta jų dar 2017 metais pasirašyta sutartis ir joje įtvirtinti reikalavimai.

„Kad nuo kitų metų būtų grąžinamas išeitinių išmokų fondas, t.y. kai mokytojai savo noru išeina iš darbo taip, kaip buvo, kad jie galėtų gauti iki šešių mėnesinių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoką. Antras dalykas, kad būtų patvirtinta tai, kas jau susitarta – kad nuo kitų metų rugsėjo pirmos dienos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojų koeficientai ir atlyginimai susilygina su bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimais“, – sakė E. Milešinas.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos derybos su ministerijos atstovais vyks ketvirtadienį po pietų.

Šiuo metu ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo specialistai gauna 30 procentų mažesnį atlyginimą nei kiti bendrojo ugdymo pedagogai.

Pasak E. Milešino, taip pat buvo susitarta, jei Seimas patvirtins Viešojo sektoriaus darbo užmokesčio strategiją, kad nuo ateinančių metų rugsėjo visiems pedagogams koeficientai kasmet didėtų ne mažiau kaip 10 procentų. Tai esą reikalaujama įrašyti ir į atnaujintą šakinę kolektyvinę sutartį.

„Tuo pačiu susitarta tokiu pat principu – ne mažiau kaip po 10 proc., kad didėtų koeficientai aukštųjų mokyklų dėstytojams“, – sakė E. Milešinas.

Taip pat esą yra susitarta dėl papildomų garantijų profesinių sąjungų nariams dvi papildomos atostogų dienos, mokymosi atostogos ir pan.

„Mums iškilo didelis klausimas: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nori traktuoti, kad kolektyvinė sutartis būtų taikoma tik profsąjungos nariams, o tai reiškia tai, ką mes susitarėme – didinti atlyginimus, koeficientus ir visa kita – galiotų tik profsąjungos nariams, o visiems kitiems paliktų kaip dabar yra. Tai mes šitą pagrindinį dalyką ir aiškinsimės“, – sakė E. Milešinas.

Mykolas Majauskas
2022.12.07 11:02

Seimo narys Mykolas Majauskas kandidatuos į Vilniaus merus

atnaujinta 11.06