Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.28 21:46

Dėl paminklų likimo – nauja komisija: neatmetama, kad grįš prie Noreikos-Vėtros įamžinimo

Vilniaus apygardos prokuratūra nenustatė sostinės savivaldybės pažeidimų dėl nuimtos Jono Noreikos-Vėtros atminimo lentos. Tarybos posėdyje trečiadienį bandyta sugrąžinti lentą ant mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos sienos, tačiau – nesėkmingai. Nuspręsta, kad nuo šiol panašius atvejus vertins speciali savivaldybės komisija, o galutinį sprendimą priims visa miesto valdžia. Neatmetama, kad komisija dar sykį grįš ir prie Noreikos-Vėtros įamžinimo.

Generolo Jono Noreikos-Vėtros atminimo lenta saugoma „Grindos“ aikštelėje. Trečiadienį Vilniaus taryboje bandyta priimti sprendimą – atminimo lentą grąžinti ten, iš kur ji nukabinta – ant Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos sienos. Tačiau nesėkmingai.

„Lietuvos respublikos švietimo sistemos sprendimu, vadovėliuose tiek p. Škirpa, tiek generolas Vėtra pristatomi kaip mūsų tautos pasižymėję asmenys. Ir šiandien vaikai, moksleiviai, kurie tai studijuoja klausia – tai kaip dabar mums suprasti? Vilniaus meras nuiminėja pagarbos ženklus, o mokykloje dėsto priešingai. Kuo jiems tikėti?“ – klausia Artūras Zuokas, Vilniaus tarybos narys.

„Tikrai nemanau, kad Vilniuje turėtų kabėti pagarbos ženklai žmonėms, kurie prisidėjo organizuojant getus ir atimant iš žmonių turtą ir uždarant juos į izoliuotas vietas, kur vėliau jie fiziškai buvo sunaikinti“, – atkirto Remigijus Šimašius, Vilniaus meras.

Prie Vrublevskių bibliotekos – protestuojantieji sukūrė tarsi memorialą. Čia vakarais ir žvakės sužimba. Reaguojant į kilusį pasipiktinimą dėl mero sprendimo, sukurta komisija, kuri ateityje vertins kaip pavadinti arba pervadinti miesto gatves, aikštes, mokyklas ir vaikų darželius. Be to, ar reikia statyti bei nukelti paminklus, skulptūras ar atminimo lentas.

„Visi istorinės atminties įamžinimo klausimai turėtų būti apsvarstyti pradžioj komisijoje, kurioje dalyvauja istorikai, politikai, visuomenės veikėjai. Vėliau priėmus sprendimą, kad reikia įamžinti arba taip sakant nuimti, tokiu atveju tokiu atveju dėl to klausimo apsispręstų taryba“, – aiškina Liutauras Kazlavickas, Vilniaus tarybos TS-LKD frakcijos seniūnas.

Sostinės tarybos konservatoriai įsitikinę, kad ir Jono Noreikos-Vėtros atminimo lentos klausimą būtent turėtų išspręsti naujoji komisija. Meras tikina, kad Vėtros lenta nukabinta leistinai.

„Sprendimas nukabinti lentą buvo paremtas ilgomis diskusijomis apie turinį ir, be abejo, rėmėsi tomis teisinėmis normomis, kurios egzistuoja šiandien. Manau, labai verta kalbėti apie detalesnį teisinį reglamentavimą“, – sako R. Šimašius.

Atminimo lenta kol kas toliau bus saugoma „Grindos“ aikštelėje. Kad ji čia atsidūrė pažeidus kokią nors tvarką nenustatė ir Vilniaus apygardos prokuratūra. Esą net nėra patvirtintos aiškios tvarkos.

Plačiau – reportaže nuo 19.20 min.

Panorama. Virginijus Sinkevičius su Ursula von der Leyen aptarė eurokomisaro prioritetus: viršuje – klimato kaita ir skaitmenizacija
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi