Lietuvoje

2019.08.28 17:24

Pasigenda prestižo: Lietuvos vadovai ir toliau keliaus kroviniams gabenti skirtu lėktuvu

Lietuvos vadovai ir toliau žada į oficialius vizitus užsienyje keliauti kroviniams gabenti skirtu lėktuvu „Spartan“. Aviacijos eksperto Simono Bartkaus teigimu, minėtas lėktuvas ne tik neužtikrina komforto, bet ir nedemonstruoja prestižo.

Pernai dėl gedimų griuvus tiek prezidentės, tiek premjero planams, pasigirdo kalbos, kad Lietuvai reikėtų įsigyti naują keleivinį lėktuvą. Paskaičiavus, kad naujas ir šiuolaikiškas lėktuvas gali kainuoti daugiau nei 100 milijonų eurų, o tokių reikėtų dviejų, kalbos apie pirkimus baigėsi.

Aviacijos eksperto Simono Bartkaus teigimu, esama situacija parodo, kaip yra vertinamas šalies vadovo laikas ir šalies prestižas.

„Šį lėktuvą vadiname prezidentiniu, bet jis galėtų būti naudojamas ne tik Respublikos prezidento, bet ir kitų aukščiausių šalies vadovų reikmėms“, – sako aviacijos ekspertas.

Kaip teigia pašnekovas, lėktuvas „Spartan“ yra naudojamas ne pagal paskirtį: „Tai yra karinis lėktuvas ir jis nėra skirtas šalies vadovo ar svarbių asmenų transportavimui.“

Anot S. Bartkaus, lėktuvas „Spartan“ skrenda kur kas lėčiau nei kiti lėktuvai, todėl negali įveikti ilgų distancijų. „Tikriausiai aukščiausių šalies vadovų maršrutai yra nusidriekę ir kur nors toliau“, – sako ekspertas.

Pašnekovo aiškinimu, minėtas lėktuvas paliečia ne tik prestižo, bet ir komforto klausimą. „Spartano“ keliamas triukšmas gali atsiliepti šalies vadovo nuovargiui“, – tikina jis.

Artimiausi kaimynai latviai oficialaus prezidentinio lėktuvo taip pat neturi. Prezidentūros duomenimis, šalies vadovas naudojasi komercinėmis oro linijomis, priklausomai nuo kelionės tikslo. Atostogoms prezidentas dažnai skrenda su kitais keleiviais, o per vizitus lėktuvas yra nuomojamas. Tokia pati situacija yra ir Estijoje.

Šiek tiek kitokia šalies vadovų padėtis yra Lenkijoje. Dar prieš kelerius metus šalis du lėktuvus nuomojo iš vietinių oro linijų „LOT“, tačiau pasibaigus sutarčiai kaimynė nusprendė lėktuvus įsigyti. Dvi didelės kabinos ir ilgų atstumų lėktuvai į Lenkiją atkeliavo 2017 metais.

Bene žinomiausias prezidentinis lėktuvas priklauso Jungtinėms Valstijoms. Tiesa, dėl saugumo Amerika juos turi du. Šiame lėktuve komfortiškai telpa 100 žmonių – 76 keleiviai ir 26 ekipažo nariai. Lėktuvo priekis skirtas prezidento apartamentams, o viršutinė dalis – saugumą užtikrinančiai įrangai. Šį lėktuvą galima papildyti degalais ore. Tiesa, tokia procedūra laikoma per daug pavojinga atlikti lėktuve esant prezidentui, tačiau jei skrenda vice prezidentas, tai daryti galima.

Pašnekovo pasakojimu, Lietuva yra turėjusi prezidentinį lėktuvą 1994-aisiais, tačiau jis buvo parduotas. Kaip bebūtų, S. Bartkus pritaria, jog visiškai naujo lėktuvo įsigijimas būtų kraštutinis variantas.

„Nemažai šalių perka skraidymo lėktuvu paslaugas tik esant svarbiam reikalui, todėl, manau, kad tai galėtų būti svarstytinas variantas mūsų šaliai“, – siūlo ekspertas.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.