Lietuvoje

2019.08.28 10:23

Svarstymai Vilniuje statyti mečetę: Šimašiaus vizijoje – maldos namai prie Lukiškių aikštės

atnaujinta 13.57
BNS2019.08.28 10:23

Vilniuje svarstoma per artimiausius kelerius metus pastatyti nedidelę mečetę už 7-8 mln. eurų, trečiadienį rašo naujienų portalas 15min.lt.

Nacionalinė žemės tarnyba 8,4 tūkst. kvadratinių metrų sklypą mečetei Ilgalaukio gatvėje, Liepkalnyje, Vilniaus musulmonų sunitų religinei bendruomenei suteikė panaudos teise neatlygintinai.

Pasak muftijaus Aleksandro Begansko, mečetės statybas turėtų finansuoti Turkija, galbūt Saudo Arabija ar Kataras, iš valstybės bendruomenė finansavimo nesitiki.

Pasak mulsumonų dvasininko, statybos prasidės tada, kai bus išspręstas finansavimo klausimas ir kitos galimos kliūtys, gauti leidimai.

Šiuo metu Lietuvoje veikia keturios mečetės – Nemėžyje, Keturiasdešimties totorių kaime Vilniaus rajone, Raižiuose netoli Alytaus ir Kaune.

Šiuo metu sostinėje musulmonai meldžiasi Islamo kultūros ir švietimo centre Smolensko gatvėje, ten penktadienio pamaldose dalyvauja 150-200 žmonių.

Norima, kad naujoje mečetėje galėtų tilpti iki 600 žmonių.

Dauguma Lietuvoje gyvenančių musulmonų yra totoriai, išpažįstantys musulmonų sunitų tikėjimą. 2011 metų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno apie 3 tūkst. totorių.

Jų šaknys Lietuvoje siekia dar Vytauto Didžiojo laikus.

R. Šimašius: vieta ne pati tinkamiausia

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad vieta nėra pati tinkamiausia ir laikosi nuomonės, jog maldos namai turėtų atsirasti prie Lukiškių aikštės, kur ji stovėjo iki 1968-ųjų, kai ją sugriovė sovietai.

„Ji stovėjo ne bet kur, o Mečetės gatvėje. Todėl jei kur nors bendruomenė nuspręstų statyti mečetę, man atrodo, tai būtų tinkamiausia vieta atkurti nedidukę medinę, ar kitokią, bet gražią mečetę“, – teigė R. Šimašius.

Anot jo, teritorija iš dalies užstatyta pastatais, valdomais Turto banko ir neturinčiais didelės vertės, tad jie galėtų būti nugriauti.

R. Šimašius taip pat patikino, kad savivaldybė nesvarsto finansiškai prisidėti prie pačių mečetės statybų, tačiau galėtų sutvarkyti viešąją erdvę greta maldos namų.

Dauguma Lietuvoje gyvenančių musulmonų yra totoriai, išpažįstantys musulmonų sunitų tikėjimą. 2011 metų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno apie 3 tūkst. totorių.