Lietuvoje

2019.08.27 18:38

Išskirtinis visoje Europoje Trakų Vokės tunelis vis užliejamas, tačiau problema nesprendžiama

Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.27 18:38

Trakų Vokės dvaro sodyboje gyvenantys žmonės kaltina sodybos valdytojus neatsakingu požiūriu į istorine vertybe pripažintą tunelį, kurį nuolat apsemia liūčių vanduo. Sostinės savivaldybės valdininkai problemą žino ir sako, kad sprendimus stabdo teisiniai dalykai – dar prieš kelis mėnesius šis tunelis teisiškai niekam nepriklausė.

Šiuo metu tvarkomame Trakų Vokės dvare yra unikali vieta – tunelis, jungiantis istorinę virtuvę su pagrindiniu pastatu. Būtent šis tunelis ir tapo nesantaikos priežastimi tarp sovietmečiu įrengtuose ir privatizuotuose penkiuose butuose gyvenančių žmonių bei dvaro sodybos valdytojų.

„Skęsta tunelis, kai tik palyja. Ši problema buvo ir ankščiau, bet kol nebuvome prisijungę kanalizacijos per tunelį, negalėjome matyti. Viskas išlindo paskutiniu metu, kai nugremžė asfaltą, tai dar padidėjo, nes gal tik delno storumo siena. Anksčiau to nebuvo“, – pasakoja Trakų Vokės gyventoja Vanda Anusevičiūtė.

Vilniaus savivaldybei priklausančio Trakų Vokės dvaro sodybos vadovė Ieva Šiušaitė problemos neneigia, tačiau bet kokius tunelio tvarkymo darbus stabdo biurokratinės priežastys – prieš du mėnesius jis teisiškai niekam nepriklausė, todėl pernai prasidėję dvaro tvarkymo darbai tunelio nepalietė.

„Jau kokius trejus metus, kai pradėdavo lašėti, kreipdavomės į Vilniaus vandenis. Gal per stogą nebuvo tiek problemų ankščiau, tos liūtys pagreitino procesus, gal ir vibracija – negali nuneigti. Pirminėmis žiniomis konstruktoriai nustatė, kad ten labiau dėl apleistumo, o ne nuo vykstančių aplink darbų (problema – LRT.lt)“, – sako I. Šiušaitė.

Dvaro vadovė tunelį norėtų pritaikyti turistams, kadangi tokie tuneliai ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos dvaruose – retenybė. Tačiau šias svajones stabdo ne tik per liūtis tvinstantis tunelis, bet ir tai, kad jį dar sovietmečiu perkirto kanalizacijos magistralinis vamzdis, o gyventojai per tunelį prasivedė nuotekas. Tunelio likimu susirūpinę gyventojai teigia, kad jungėsi gavę visus leidimus.

Leidimus kanalizacijai išdavusios Vilniaus savivaldybės klerkai tik skėsčioja rankomis, kadangi tunelis nebuvo teisiškai įregistruotas, tai ir jo istorinė vertė nebuvo vertinama.

„Kuomet savivaldybė aplaidžiau žiūrėjo į Trakų Vokės dvarą, o vadovė nebuvo tokia reikli tai ir įvyko, kad gyventojai komunikacijas vedė tunelyje, diskutuosime, kaip tas schemas pertvarkyti taip, kad jos galėtų užtikrinti vandens patekimą gyventojams bet kartu ir tunelio išsaugojimą“, – sako Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas.

Šiuo metu vykstančios Trakų Vokės dvaro sodybos tvarkybos darbai kainuos 11 su puse milijono eurų. Projektas finansuojamas kultūros paveldo departamento, Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Vilniaus savivaldybės lėšomis. Kiek papildomai savivaldybei kainuotų tunelio sutvarkymas nežinoma.

Žinios. Statistikos departamento duomenys: vidutinis atlyginimas į rankas Lietuvoje pasivijo Lenkiją
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.