Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.27 11:22

„Socdarbiečiai“ siūlo peržiūrėti galimybes nemokamai skiepyti nuo erkinio encefalito

Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Šiaulienė, Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijos vardu išsiuntusi raštus sveikatos apsaugos ir aplinkos ministrams, kas yra daroma, kad būtų suvaldytas erkinio encefalito plitimas Lietuvoje, stebisi Aplinkos ministerijos atsakymu.

I. Šiaulienės teigimu, užuot ieškoję, kaip mažinti erkių populiaciją, nes būtent erkės platina mirtiną ligą – erkinį encefalitą, Sveikatos apsaugos ir Aplinkos ministerijos vis dar kalba apie prevenciją, kuri tik iš dalies sumažina erkių plitimą, ir apie per dideles išlaidas.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC), duomenimis, tarp Europos šalių didžiausias sergamumas erkiniu encefalitu fiksuotas Lietuvoje (16,6 atv./ 100 tūkst. gyv.), palyginimui Čekijoje ir Estijoje (po 6,4 atv./ 100 tūkst. gyv.). Šiemet nuo erkinio encefalito mirė du žmonės.

Parlamentarė cituoja Aplinkos ministerijos atsakymą, kad „ministerija neplanuoja vykdyti specialių priemonių, kad gamtinėse teritorijose būtų sumažinta erkių populiacija. Atkreipiame dėmesį, kad gamtinių teritorijų purškimas cheminiais preparatais būtų brangus ir neefektyvus, kadangi didžiąją preparatų dalį sulaikytų aukštesnė augalija ir erkių, kurios užlipusios ant žolių, net nepasiektų.

Taip pat, pasisotinusios krauju erkės nukrinta ant žemės, ant miško paklotės, kur jos lenda po lapais, deda kiaušinius ir žiemoja – tokios pasislėpusios erkės ir jų kiaušiniai bet kuriuo atveju išliktų nepaveiktos net išpurškus teritoriją specialiais preparatais. Teritorijos apdorojimas preparatais, naikinančiais erkes, būtų trumpalaikis ir šį procesą reikėtų periodiškai kartoti kelis kartus per sezoną“.

Pasak Seimo LSDD frakcijos narės I. Šiaulienės, išeitų, kad, ministerijos nuomone, rūpintis visuomenės sveikata valstybei yra per brangu. Tačiau savo atsakyme ministerija visiškai nepaaiškina, kokių priemonių imsis, kad erkių populiacija mažėtų. „Didėjant sergamumui erkiniu encefalitu Lietuvoje turi būti galvojama apie visas galimas erkių populiacijos mažinimo priemones“, – sako I. Šiaulienė.

Savo paklausime ministerijoms parlamentarė siūlė idėją Lietuvai kreiptis į europines institucijas ir spręsti problemą iš esmės kartu su kitomis Europos valstybėmis, kurios susidūrė su erkinio encefalito plitimo problema.

„Aplinkos ministerijos nuomone, dėl erkių naikinimo „būtų netikslinga kreiptis į Europos Komisiją, kadangi cheminių preparatų naudojimo ir gyvūnų gausos reguliavimo nuostatos įtvirtintos nacionaliniuose teisės aktuose." Tai kodėl tokiu atveju ministerija nesiima koreguoti reikalingų teisės aktų, reaguodama į tendencijas, kurios tikrai nedžiugina. Kiek dar mirčių prireiks, kad būtų imtasi priemonių?“, – retoriškai klausia Seimo vicepirmininkė I. Šiaulienė.

LSDD frakcija Seime šių metų pavasarį iškėlė šią problemą, kalbėjosi su specialistais iš ULAC. Rekomendacijos pjauti žolę savo sklypuose ar skiepytis nuo erkinio encefalito ne visuomet yra įgyvendinamos - ne visiems skiepai finansiškai yra prieinami, ne kiekvienas vienodai supranta reikalavimus prižiūrėti savo teritoriją.

„Mes siūlome peržiūrėti galimybes nemokamai skiepyti nuo erkinio encefalito. Sveikatos apsaugos ministerija patikino, kad 2020 metais numatyta nustatyti erkinio encefalito rizikos grupes, svarstyti jų skiepijimo galimybes. Atsižvelgiant į apibrėžtas rizikos grupes, būtų skaičiuojamas lėšų poreikis. Tikiuosi, tai bus padaryta. Tačiau atsižvelgiant į tai, jog yra buvę atvejų, kai erkiniu encefalitu sirgo net ir pasiskiepiję asmenys, siūlome Aplinkos ministerijai inicijuoti teisės aktų keitimo procedūras, kad būtų galima imtis visų reikalingų priemonių užtikrinti erkių populiacijos mažinimą tam tikrose, rizikingiausiose šalies teritorijose.

Ne tik kaimiškose vietovėse, bet ir didžiųjų miestų poilsio parkuose, žaidimų aikštelėse, pavyzdžiui, Vilniaus Vingio parke ir Valakupių paplūdimyje, Klaipėdos miesto parke. Aplinkos ministerija turėtų laiku žengti visuomenei naudingą žingsnį“, – teigia LSDD frakcijos narė I. Šiaulienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi