Lietuvoje

2019.08.26 22:20

Ekspertai įvertino valdančiųjų ir prezidento santykius: blogesnė buvo tik Brazausko situacija

LRT TELEVIZIJOS laida „Forumas“, LRT.lt2019.08.26 22:20

Ant nosies – naujas politinis sezonas, o iki Seimo rinkimų likę kone metai. Politikos ekspertai sakė nemanantys, kad per artėjančius metus valdantieji nudirbs ką nors svarbaus. Be to, politologai ir politikos apžvalgininkai pasigenda ir griežtos prezidento Gitano Nausėdos rankos.

Laidoje „LRT Forumas“ diskutavę ekspertai pastebėjo, kad nors liepą prisiekęs prezidentas Gitanas Nausėda jau spėjo nemažai nuveikti užsienio politikoje, vidaus politikos klausimas jo griežtumo pritrūko. Anot politologų, tai aiškiai pasimatė formuojant naująją Vyriausybę.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė teigė, kad Seime svarstant dėl Vyriausybės buvo tvirtinama visiškai nekeista 2016 metų programa, o visuomenei pasiųsta žinutė, kad pusantro mėnesio derybos yra niekinės vertės.

„Buvo transliuojama žinutė „mes deramės dėl tam tikrų programinių nuostatų“, bet jos niekaip neatsidūrė naujoje programoje, nes buvo paprasčiau patvirtinti seną. Tai parodo, kad sukurtas chaosas ne dėl tam tikrų programinių nuostatų, o dėl postų pasidalijimo. Postai pasidalinti, bet programiniai punktai nėra pakeisti“, – kalbėjo R. Urbonaitė.

Pasak jos, esminis klausimas šiuo metu yra tai, ar ši naujoji Vyriausybės per metus, likusius iki rinkimų, dar spės ką nors nuveikti. Politologė sakė mananti, kad žvelgiant į dabartinę ministrų kabineto sudėtį, progreso tikėtis nereikėtų.

„Tą transliuoja patys politikai iš skirtingų flangų. Patys koalicijos žmonės sako, kad šitas formavimas ir Vyriausybės programos tvirtinimas buvo padarytas su didžiulėmis klaidomis. Tai buvo tokia situacija, kai yra daug vargo dėl nieko, o pozityvo yra labai mažai“, – dėstė ekspertė.

Pasigenda ryškesnio prezidento vaidmens

Generolo Jono Žemaičio karo akademijos profesorė Jūratė Novagrockienė kalbėjo, kad visas triukšmas ir iniciatyvos ėjo iš Seimo. Anot jos, valdančiajai koalicijai reikėjo koalicinės sutarties, reikėjo pasitvirtinti daugumą ir patiems sau įrodyti, kad reikia turi pakankamai balsų priimant vienus ar kitus sprendimus.

„Kol kas matėme, kad balsavimas buvo vieningas – tiek dėl Vyriausybės tvirtinimo, tiek dėl Virginijaus Sinkevičiaus skyrimo eurokomisaru. Tačiau Vyriausybė liko kažkur fone. Man nekyla klausimas, ar jie gerai dirbs, ar ne. Ministrai, kurie yra seniau dirbantys ir išmano savo sritis, jie ir dirba. Tie, kurie atėjo nauji, turi ką veikti, turi susipažinti“, – kalbėjo politologė.

J. Novagrockienė teigė bendroje politinėje panoramoje pasigendanti prezidento, o įspūdis susidaro, kad jis tik keliauja po užsienį. Visas dėmesys, jos teigimu, dabar sutelktas tik į Seimą.

Tačiau Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologė Margarita Šešelgytė pastebėjo, kad prezidentas ir turi užsiimti užsienio politika: „Tai jo konstitucinė pareiga. Labai priklauso nuo asmenybių – gali daugiau dėmesio skirti vidaus politikai, gali užsienio politikai.

Jeigu buvusi prezidentė labiau domėjosi vidaus politikos klausimais, tai galbūt naujas prezidentas nori koncentruotis į užsienio politiką, kur jis per trumpą palaiką padarė nemažai.“

MRU Komunikacijos instituto direktorius Virgis Valentinavičius sakė sutinkantis, kad užsienio politikoje Gitanas Nausėda padarė daug, bet tai, anot politologo, yra lengva, nes tęsiama tai, kas buvo daroma anksčiau.

„Vidaus politikoje bendras peizažas darosi liūdnokas ir to liūdesio priežastis ta, kad akivaizdžiai Ramūnas Karbauskis grįžta į pirmus numerius. Jis per visą Vyriausybės sudarymą, su prezidento pagalba ar dėl prezidento minkštumo, praktiškai suformavo Vyriausybę“, – komentavo V. Valentinavičius, pridurdamas, kad dėl ministrų kabineto sudėties iš esmės susitarė R. Karbauskis ir G. Nausėda.

Pasak politologo, premjero politinė sveikata pradėjo šlubuoti gerokai anksčiau nei fizinė sveikata. Kaip sakė V. Valentinavičius, aišku, kad S. Skvernelio Vyriausybė buvo suformuota be jo.

Politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka siūlė į prezidentą žiūrėti mažiau rimtai ir priminė, kad G. Nausėda neturi partijos paramos: „Prezidentas yra tokioje vietoje, kad jeigu jis „šakosis“, R. Karbauskis parodys jam jo vietą. Nekreips dėmesio į jį.“

R. Valatka priminė, kad nors prezidentas kritikavo ministrus Liną Kukuraitį ir Aurelijų Verygą, šie ir toliau dirba Vyriausybėje. Tačiau gerų atsiliepimų sulaukusio Roko Masiulio ministrų kabinete nebėra. Be to, apžvalgininkas kalbėjo, kad G. Nausėda turėjo kitus favoritus į eurokomisaro postą:

„Bet atėjo Karbauskis ir sako: „Sinkevičius.“ Ir prezidentas sutiko. Blogesnė situacija buvo gal tik Algirdo Brazausko, kai laimėjo konservatoriai 1996 metais ir į Brazauską niekas nekreipė dėmesio.“

Pasak jo, G. Nausėda nenori tokio scenarijaus, todėl imsis priemonių. R. Valatka kalbėjo, kad po pirmadienio ministro Algirdo Monkevičiaus susitikimo su mokytojais prezidentas turėjo kviestis ir premjerą, ir ministrą bei aiškintis, kaip veikia etatinio darbo užmokesčio reforma. Jis taip pat pabrėžė, kad kilus skandalui dėl Seimo narės Irinos Rozovos, prezidentūra taip ir nepareiškė savo pozicijos.

LRT forumas. Apžvalgininkas Vytautas Bruveris apie premjero sveikatą: neverta slapukauti, juk čia Lietuva – visi sužinos, kas nutiko Skverneliui
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.