Lietuvoje

2019.08.26 21:52

Sveikatos ministras Veryga: jeigu nėra sutarties su gydymo įstaiga – gimdymas namuose nelegalus

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“2019.08.26 21:52

Praėjusią savaitę namuose gimdžiusi moteris prarado kūdikį. Medikai pranešė, kad tai nebuvo pirmas moters gimdymas, o policijos duomenimis, gimdė ji vandenyje su pribuvėja. Lietuva yra viena iš 16-os ES valstybių, kuriose įteisintas gimdymas namuose. Šių metų sausį tokį įsakymą pasirašė Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Jis šiandien „Dienos temoje“.

– Būčiau visai nesuprasta, jei nepaklausčiau jūsų apie tai, kas šiandien apskritai visų dėmesio centre. Tai yra premjero sveikata, prie tų gimdymų namuose būtinai grįšime. Bet vis dėlto apie premjero sveikatą. Jis pats nei ligos, nei jos pavojingumo ar, atvirkščiai, lengvumo neatskleidžia. Tačiau prezidento dekretas, kad jis gali iki spalio būti pavaduojamas, kaitina aistras. Ir, aišku, gandai sklinda labai dideliu greičiu. Jūs tarsi vyriausiasis valstybės gydytojas. Ką jūs žinote apie premjero ligą?

A. VERYGA: Iš tiesų aš negaliu niekaip komentuoti. Tai asmens sveikatos duomenys, net jei ir žinočiau, be paties premjero leidimo, tai yra be paties paciento leidimo, tikrai negalėčiau komentuoti. Visus tuos klausimus reikėtų užduoti premjerui. Aš manau, kad jis apsispręs, kiek jis nori apie savo sveikatą, apie sveikatos būklę kalbėti. Aš šiek tiek žinau, bet tikrai, matyt, ne viską, nes man nėra privalu apie visus pacientus žinoti jų detalių duomenų.

– Bet jis – jūsų tiesioginis vadas, taip sakykim.

A. VERYGA: Nesvarbu, ar jūs visada savo tiesioginio vadovo sveikatos duomenis žinot? Tai neprivalu. Tiek, kiek žmogus, kuris turi sveikatos problemų, pats apsisprendžia jas atskleisti, tai tiek ir žinom. O visa kita yra asmens apsisprendimas, tai konfidencialu.

– Bet, žiūrėkite, jūs sakote, šį tą žinau. O kokia jūsų nuomonė apskritai? Ar visada visuomenė turi žinoti apie aukščiausių pareigūnų sveikatą?

A. VERYGA: Labai slidus klausimas. Žinome skirtingas praktikas, skirtingai apsisprendžia šalies vadovai. Turime įvairiausių pavyzdžių, turim Vokietijos kanclerės pavyzdį. Turime skirtingus savo šalies aukščiausių vadovų pavyzdžius. Visą laiką yra klausimas, kiek visuomenė turi ar neturi žinoti? Kiek asmuo gali išlaikyti tam tikro privatumo? Manau, jei kiltų reali grėsmė šalies saugumui ar valdymui, įvairių situacijų gali būti teorinių. Kada žmogui gali būti tam tikrų psichikos problemų, bet tie atvejai ir įstatymuose numatyti, kaip tokiu atveju turėtų būti elgiamasi. Šis atvejis tikrai nėra toks ir tokiais atvejais žmogus pats apsisprendžia.

– Ponia ministre, bet jūs labiau palaikote prezidento V. Adamkaus politiką informuoti visuomenę ar D. Grybauskaitės poziciją niekam nieko nesakyti? Kaip geriau?

A. VERYGA: Nei taip, nei taip aš sakau. Tai žmogaus apsisprendimas. Aš, kai turėjau sveikatos problemų, pasidalinau, bet tai mano asmeninis apsisprendimas. Ir žmonės apsisprendžia patys, kiekvienas įvertina įvairias aplinkybes. Supraskim, tai ir psichologiniai tam tikri dalykai, vieni nori kalbėti apie savo sveikatą, kiti – nenori. Galbūt vėliau norės kalbėti, bet tai asmens apsisprendimas.

– Iš to, kaip jūs sakėte, šiek tiek žinau, bet ne viską, ar jūs manote, kad jau metas būtų pranešti apie tą ligą ar vis dėlto dar galima pasilaikyti ir palaukti, na, blogesnių laikų?

A. VERYGA: Aš manau, kad premjeras pats apsispręs, kada ir ką, ir kam sakyti.

– Grįžkime prie gimdymo namuose. Tas jūsų įstatymas, apie kurį kalbėjau, kad yra nustatyta tvarka, kaip moteris gali gimdyti namuose, be visa kito, numato, kad gimdyti namuose gali tik tos moterys, kurios sudarys paslaugų sutartį su gimdymo įstaiga dėl tokių paslaugų teikimo. Savo ruožtu, ta gydymo įstaiga negali būti bet kokia, ji turi turėti licenciją. Kiek Lietuvoje yra įstaigų, kurios yra gavusios tokią licenciją nuo sausio mėnesio, kai jūs pasirašėte įsakymą?

A. VERYGA: Nė vienos. Tad ir tas atvejis, apie kurį jūs kalbėjote, negali būti vertinamas šitame kontekste. Kad yra priimti tam tikri sprendimai ir dabar jau čia kažkas įvyko. Tai toks pat atvejis, kaip ir būdavo iki šiol.
Dėl to ir buvo inicijuoti tie pakeitimai, kad situacija taptų civilizuota. Nes iš tiesų yra tokių žmonių. Mes galime norėti neigti šituos dalykus, bet jie vyksta, jie yra. Ir mes norėjome, kad tie dalykai būtų civilizuoti. Ir jeigu jau yra medikų, kurie apsisprendžia nelegaliais būdais šiuo metu teikti pagalbą, turbūt puikiai prisimenate ir tuos teisminius atvejus, kai ta pagalba buvo teikta namuose ir buvo pradėti teisminiai procesai prieš medikus. Jeigu yra tokių, kurie nori teikti pagalbą, yra teisinės galimybės dabar toms įstaigoms prašyti licencijos tiems medikams, kurie nori.

– Bet ar prašė kas nors? Sakot, niekas negavo, bet ir neprašė?

A. VERYGA: Kol kas ne.

– Bet ir neprašė. Kokia priežastis?

A. VERYGA: Man sunku pasakyti, kodėl kai kurie nelegaliais būdais teikdavo ir kodėl dabar tos įstaigos licencijos nepaprašė. Iš tiesų aš neturiu atsakymo, nežinau, kodėl taip yra. Didžioji dalis medikų tikrai nenorėtų tokiu būdu pagalbą teikti, nes tai yra rizika ir atsakomybė. Ir jie, matyt, tą puikiai supranta. Ir, matyt, vertindami tas rizikas, tikrai nesiveržia tokias paslaugas teikti.

– Kaip sakoma jūsų įstatyme, kad gimdymą namuose prižiūrėti gali tokie žmonės, kurie dirba gydymo įstaigose. Akušeriai turi turėti daugiau nei dviejų metų darbo patirtį, turi būti atlikę ne mažiau kaip 100 gimdyvių apžiūrų ir priėmė apie 50 gimdymų. Tie akušeriai gali kreiptis individualaus leidimo pagal tą jūsų įsakymą?

A. VERYGA: Ne. Į gydymo įstaigą kreipiasi licencijos ir bet kokiu atveju yra vertinama, kiek ta vieta būtų nutolusi konkretaus gimdymo atveju, ji turi būti pasiekiama greitai nuo gydymo įstaigos. Žodžiu, tai, kad koks nors konkretus specialistas norėtų teikti paslaugas, to neužtenka. Turi būti ir gydymo įstaiga, nes galų gale teks gimdyvę kažkur vežti. Ir ta įstaiga turi žinot, turi būt pasiruošus tokiems atvejams.

– Jeigu nors viena jūsų pasirašyto įsakymo sąlyga yra nevykdoma, ar tai reiškia, kad gimdymas namuose tokiu atveju yra neteisėtas, kaip šiuo atveju buvo?

A. VERYGA: Aš negaliu konkretaus atvejo vertinti, nes nežinau visų tų aplinkybių, ir turbūt sutiksite, kad iš to, kas yra viešumoje aptarinėjama, nelabai atsakinga vertinti, kaip ten iš tikrųjų buvo, nes aš manau, kad dalis tokių atvejų, kurie komplikuojasi, yra, matyt, bandoma aiškinti ir sakyti, kad nebuvo tikslo gimdyti namie. Tiesiog prasidėjo gimdymas ir panašiai.

– Iš pradžių taip ir buvo sakoma, aš taip supratau.

A. VERYGA: Ko gero, yra bandoma, aš tiesiog nenorėčiau, nes žinau, kad tyrimas yra pradėtas, bandyti kažką komentuoti ir labai detaliai įvertinti. Bet jeigu nėra sutarties, tokiu atveju tai nelegalu, jei bandoma tokiais būdais suteikti pagalbą namuose, jei tai nėra ekstrinis neplanuotai prasidėjęs gimdymas. Supraskim, taip gali atsitikti, ir žmogus, atsidūręs šalia, gali bandyti suteikti pagalbą, bet tokiu atveju išsikviečia ir greitąją pagalbą. Informuoja, kad reikia ten vykti, o ne bando kažką daryt ir paskui teisintis, kad kažkas atsitiko neplanuotai.

– Jeigu tai yra nelegalu, kas tuomet turi prisiimti kaltę po tokių gimdymų?

A. VERYGA: Aš tikrai neišmanau tos atsakomybės, kuri jau yra taikoma Baudžiamajame kodekse, jeigu yra kokių nors pažeidimų, ypač jei žmogaus gyvybė yra nutraukta dėl kokių nors komplikacijų ar neatsakingo elgesio. Aš manau, teisėsauga tai ir įvertins, kieno čia atsakomybė ir kas yra kaltas. Bet jeigu kalbėtume apie žmogišką atsakomybę, tai vis dėlto pirmiausia yra tėvų atsakomybė imtis tokių dalykų. Kad ir kaip mes vertintume specialistų elgesį, pirmiausia sprendžia ir apsisprendžia tėvai. Šiuo atveju, matyt, apsisprendė gimdyti namie, be tinkamos priežiūros.

– Ministre, tai kas pasikeitė tų gimdymų istorijoje po to, kai buvo pasirašytas jūsų šitas įsakymas, nes juo nepasinaudojo tie, kuriems jis skirtas, ir vis tiek vyksta tokie nelegalūs atvejai?

A. VERYGA: Kol kas niekas nepasikeitė, nes gydymo įstaigos nėra kreipusios gauti tokią licenciją ir tokios galimybės dar nėra atsiradę. Tai, kad teisinės galimybės yra sudarytos, tai viena, buvo ne tik mano įsakymai reikalingi, reikėjo ir tam tikrų įstatymo pakeitimų. Ir tikrai ne viena šalis turi tokias praktikas. Buvo didelė specialistų darbo grupė, ji ilgai diskutavo ir galvojo, kokius saugiklius sudėlioti, kad nebūtų piktnaudžiaujama, kad nebūtų rizikuojama ir nėščiosios, ir vaiko sveikata. Dėl ko nėra kreipiamasi, dėl ko nėra prašoma, aš galiu tiktai spėlioti. Aš manau, mūsų medikai, matydami, kokios sąlygos sudarytos gydymo įstaigose... nepamirškim, kad mes ne tik kad apie namus kalbėdami, mes net ir ne visose ligoninėse leidžiame jau gimdyti. Jeigu gimdymų skaičius buvo per mažas, jos buvo centralizuotos į stambesnes įstaigas. Buvo daug ginčų, bet taip mes pasiekėm rekordiškai mažą kūdikių mirštamumą. Lietuva yra tarp tų šalių, kur gimdyti gydymo įstaigoje – labai saugu, tai matydami medikai, matyt, kaip ir sakiau, nesiveržia tiesiog net ir tokių paslaugų teikti.

– Bet jūsų kolega socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis viešai yra pareiškęs, kad jis yra gimdymo namuose šalininkas. Visi penki jo vaikai yra gimę namuose. Kiek tokie žinomi žmonės, ministrai, jūsų kabineto kolegos savo pavyzdžiu parodo pritarimą tokios idėjos skleidimui, kurią jūs kaip tik norite kažkaip įteisinti ir suvaldyti?

A. VERYGA: Kaip ir sakiau, galim mes kaip norim teigti, neigti. Bet yra žmonių, manančių, kad taip saugiau, jaukiau. Aišku, namų aplinka nėra ligoninės aplinka, nors gydymo įstaigos tikrai stengiasi maksimaliai tą aplinką priartinti prie namų aplinkos, ir tėvai gali abudu būti. Apskritai aplinka darosi panašesnė į namų, bet žmonės dėl įvairių priežasčių, matyt, renkasi. O tai, kad žinomi žmonės apie tai pasako visuomenei, visuomenė yra linkusi mėgdžioti tam tikrus elgesio modelius, žinomus, matomus žmones bando mėgdžioti. Bet aš, kaip medikas, linkėčiau pasitikėti mūsų sveikatos sistema, nes kur kur, bet jau šioje srityje veikiama efektingai, atsakingai ir saugiai. Elgtis atsakingai ir, kol įstaiga nėra gavusi licencijos teikti tokias paslaugas, priežiūrą, gimdymą namuose, vis dėlto nereikėtų rizikuoti tiek savo, tiek vaiko gyvybe.

Dienos tema. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga apie gimdymą namuose: pirmiausia tai yra tėvų atsakomybė
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.