Lietuvoje

2019.08.26 18:00

Mokyklos skęsta dulkių debesyse: dalis mokysis kitur, o vienoje Klaipėdos mokykloje – asbestas ant vamzdžių

ieškoma alternatyvų, kur turės vykti pamokos, kol baigsis remontai
Urtė Korsakovaitė, Jovita Gaižauskaitė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.26 18:00

Pasitikti mokslo metų pradžią savuose suoluose šiemet, kaip jau tampa įprasta, galės ne visi moksleiviai. Tarp jų ir vienos geriausių šalies mokyklų – Vilniaus licėjaus mokiniai. Vėluojantys remontai – neretos savivaldybės galvos skausmas. Jos tikina ieškančios alternatyvų, kad moksleiviams užtikrintų sąlygas mokytis kitur, o Vilniaus savivaldybė svarsto ir apie atskirą pakaitinį pastatą, kur vyktų pamokos, kol remontuojamos mokyklos.

Rado nemalonią staigmeną

Beveik pusė tūkstančio Klaipėdos „Žaliakalnio“ gimnazistų šiuos mokslo metus pasitiks ne savo mokykloje: ji virto statybų aikštele. Tačiau pradėjus darbus laukė nemaloni staigmena.

„Mes, atardę tam tikras patalpas, pamatėm, kad yra sena, tarybinių laikų šildymo sistema, kuri yra padengta asbestu“, – sako „Išskirtinio būsto statybos“ direktorius Mindaugas Citavičius.

Dėl asbesto rangovai savivaldybei pasiūlė senus vamzdžius pakeisti. Tačiau vietos valdžia pritarė mokyklos vadovybei ir nusprendė šachtas su vamzdžiais užbetonuoti ir palikti, kaip yra.

„Tas asbestas nėra pavojingas, kada jis yra užmūrytas. Kada prasidės tie asbesto šalinimo darbai – pjovimas, traukimas, tada tas asbestas gali būti pavojingas, nes bus asbesto dulkės“, – teigia Klaipėdos Žaliakalnio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Liubov Livinskaja.

„Jeigu jis atidarė tas šachtas, tai jis turi tokioj pat formoj tas šachtas izoliuoti, kad jokios grėsmės iš tų vamzdynų nekiltų“, – tvirtina Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis.

Žadama, kad mokiniai turėtų grįžti kitąmet, o kol kas mokysis Klaipėdos Suaugusiųjų gimnazijoje kitame miesto gale.

Derinsis prie statybų darbų

Panevėžio „Vilties“ progimnazija rugsėjo pirmąją taip pat pasitiks dulkėse. Mokyklos direktorė sako, kad tai labai sena mokykla, todėl remontas – ilgai lauktas. Vis dėlto darbus ketinama baigti tik po pusantrų metų.

„Baimė, kad yra daug alergiškų vaikų. Yra susitarta, kad patalpos, kuriose vyks remontas, bus uždarytos, susitarta ir dėl triukšmo reguliavimo, kad iki pietų, kol vykdomas ugdymo procesas, jokie tokie garsus skleidžiantys darbai nebus atliekami“, – sako Danutė Valiukienė, Panevėžio „Vilties“ progimnazijos direktorė.

Didžioji dalis klasių derinsis prie statybų darbų ir liks mokyklos pastate, kiti kelsis į dvi netoliese esančias ugdymo įstaigas.

Remontai gali turėti įtaką ir mokymosi kokybei

Vienoje geriausių Lietuvos mokyklų – Vilniaus licėjuje – taip pat verda darbas. Bet pluša ne mokytojai prieš rugsėjo pirmąją, o statybininkai. Mokyklą žadama baigti tvarkyti metų pabaigoje. Moksleiviams teks kraustytis į greta esančią Senvagės gimnaziją, dabar jų nebeskiria net sienos. Tačiau licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius sako, kad tokie dideli remontai gali turėti įtaką ir mokymosi kokybei.

„Ne viską galbūt galėsime panaudoti tai, ką turime, ir tvarkaraščio tam tikri niuansai. Gali tekti dirbti mums dviem pamainoms, nebus lengva dirbti ir rugsėjo mėnesį ir iškils visos tos įtampos bendruomenėje ir aplinkoje visoje“, – tvirtina Vilniaus licėjaus direktorius S. Jurkevičius.

Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas sako, kad tokie remontai neįmanomi per kelis mėnesius.

„Pirmas variantas šalia mokyklos padaryti modulines konstrukcijas, modulines klases, Mažvydo progimnazijoje Pilaitėje jau nuo kitų metų mes norime praplėsti klases, kol dar nepastatyta nauja Tolminkiemio gimnazija, antras variantas ne modulines konstrukcijas, o stacionarias, ar pastatą esantį centrinėje miesto dalyje, kuris būtų pasiekiamas įvairiais susisiekimo būdais“, – teigia Vilniaus vicemeras.

Kasmet Lietuvoje atsiranda mokyklų, kurios rugsėjo pirmąją negali moksleiviams atverti durų. Savivaldybės sako, kad remontai paprastai stringa dėl viešųjų pirkimų, rangovų darbo, taip pat dėl sutrumpėjusių mokinių vasaros atostogų.

Plačiau – reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.