Lietuvoje

2019.08.25 20:25

Pranckietis dėl Rozovos gali netekti Seimo pirmininko posto, Tomaševkis neigia kontaktus su Rusijos diplomatais

Seimo narės Irinos Rozovos kelionė, atrodo, gali kainuoti Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui postą. Jis nepaviešino Valstybės saugumo departamento (VSD) jam perduotos informacijos, kad I. Rozova bendravo su Rusijos diplomatais ir šnipais. Skandalas gali įsukti ir koalicinės Lenkų rinkimų akcijos vadovą Valdemarą Tomaševskį.

V. Pranckietis sušaukęs spaudos konferenciją pranešė, kad traukiasi iš valstiečių, nes rugsėjo 6-ąją susirinkusi partijos taryba greičiausiai nuspręs jį šalinti.

Tačiau dabar jo ir Ramūno Karbauskio konfliktas, kurį vis dar akcentuoja V. Pranckietis, nublanksta prieš Seimo pirmininko veiksmus ir kalbas, mėginant pasiaiškinti dėl Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KRŠS) frakcijos narės I. Rozovos. Dabar jau ir opozicija, iki šiol gynusi V. Pranckietį, prakalbo, kad balsuotų už jo apkaltą.

Aiškėja, kad Seimo pirmininkas daugiau nei pusantrų metų slėpė Valstybės saugumo departamento (VSD) raštą, kodėl I. Rozovai nesuteikta teisė dirbti su slapta informacija, nors tokį patį raštą gavęs apie Mindaugą Bastį, jį Seimo pirmininkas paviešino iškart.

Negana to, V. Pranckietis mėgina įrodyti, kad iš VSD nėra gavęs jokių signalų apie rizikas nacionaliniam saugumui, kurias galėtų sukelti Lietuvos atstovų dalyvavimas Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos darbe, kur buvo išsiųsta ta pati I. Rozova.

„Aš ir dabar nežinau kas ten yra užvaldę, bet pagal tai, kokį gavome vieną raštą iš vieno jų parlamento nario, mes neturėtume dar visko spręsti. Kas pasikeitė per šiuos metus? Kas pasidarė po to, kai atsirado vienas ten pakalbėjęs parlamente rusas? Jie organizavo, Sakartvelas organizavo, ir mes neleisime neturėti ten (savo atstovo) tuo pagrindu“, – teigia V. Pranckietis.

Saugumo departamentas „Savaitei“ oficialiai patvirtino, kad aukščiausiems valstybės vadovams, taip pat ir Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, buvo pateikta informacija, kad Tarpparlamentinė ortodoksų asamblėja – viena iš Rusijos kontroliuojamų daugiašalio tarpparlamentinio bendradarbiavimo grupių, kurią Rusija išnaudoja savo užsienio politikos tikslams įgyvendinti.

Seimo valdybos narė Irena Degutienė sako, kad Seimo pirmininkas tąkart su valdybos nariais informacija nesidalijo.

„Mus turėtų informuoti, bet šiuo atveju nebuvo jokios informacijos. Ir dėl to mes valdyboje vienbalsiai išleidome į tą konferenciją“, – teigia I. Degutienė.

2017-siais Seimo LLRA-KRŠS frakcijos narei I. Rozovai baigėsi leidimo dirbti su įslaptinta informacija terminas, parlamentarė prašė jį pratęsti. Pernai sausį Seimo pirmininką V. Pranckietį VSD informavo, kad prieštarauja, jog I. Rozovai būtų išduotas toks leidimas, nes politikė nuslėpė kai kurią savo veiklą.

„2012 m. su Rusijos Federacijos diplomatais […] buvo tariamasi dėl susitikimų, kurių metu buvo aptariamos Seimo narės I. Rozovos atstovaujamo Rusų aljanso rinkimų programos nuostatos, rinkimų prognozės ir rezultatai. [...]
SkirtIngais laikotarpiais su Rusijos Federacijos diplomatais buvo aptariamos galimybės Rusų aljansui formuoti bendrą tautinėms mažumoms atstovaujantį politinį junginį kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, aptariamos iniciatyvos dėl galimybės jungtis su Lietuvos rusų sąjunga, Rusų aljanso Vilniaus skyriaus steigimo klausimai. [...] Su Rusijos federacijos diplomatais buvo tartasi dėl finansinės paramos Rusų aljanso rinkimų agitacijai, taip pat dėl užsakomųjų straipsnių finansavimo.“ – rašoma VSD pateiktame rašte dėl Seimo narės I. Rozovos patikimumo.

Valstybės saugumo duomenimis, I.Rozova neformaliai bendravo ir su Klaipėdoje rezidavusiu Rusijos konsulu Vladimiru Malyginu, kuris tais pačiais 2014-siais išprašytas iš Lietuvos už šnipinėjimą.

„Atkreiptinas dėmesys, kad 2014-aisiais vasario 26 d. VSD pareigūnas buvo susitikęs su Seimo nare I. Rozova. Susitikimo metu Seimo narė I. Rozova buvo informuota apie galimus užsienio žvalgybos ir saugumo tarnybų interesus bendraujant su Lietuvos politikais. [...] VSD disponuoja įslaptinta informacija, kuri patvirtina Seimo narės I. Rozovos kontaktus su Rusijos Federacijos diplomatinio korpuso atstovais po 2014 vasario 26 dienos", – toliau rašoma VSD rašte.

Politikė nekomentuoja

I. Rozova situacijos žurnalistams nekomentuoja.

„Ar jūs nuslėpėte savo kontaktus su Rusijos konsulu Malyginu? Čia biški kitokia yra situacija. Aš galėsiu paaiškinti komitetui ir po to jums irgi. Ačiū [...] Apie ką jūs kalbėjote? Klaida buvo, kad aš neparašiau prašyme. Aš tiesiog nesupratau ką reikia ten žymėti“, – į žurnalistų klausimus atsako I. Rozova.

Seimo pirmininkas V. Pranckietis apie tokio rašto gavimą viešai nepasisakė, nors prieš metus 2017-ųjų kovą, susipažinęs su VSD raštu dėl Mindaugo Basčio, reagavo greitai – pranešė apie tai visuomenei.

Raštą apie I. Rozovos veiklą Pranckietis paviešino tik šį ketvirtadienį, po daugiau nei pusantrų metų, kai kilo triukšmas dėl jos dalyvavimo Ortodoksų asamblėjoje. Dabar jis mėgina aiškinti, kad tas raštas buvo slaptas, nors pats jį atidavęs žurnalistams, turėjo matyti, kad tokios žymos nėra.

„Jeigu buvau gavęs slaptą raštą tai atsiprašau, bet jūs neturite teisės tokio komentaro klausti. Apie slaptus dokumentus mes nesikalbame. Analogiška situacija su buvo su Basčiu, kai jūs paviešinote kad jam neišduotas leidimas? Čia du nelyginami dalykai yra. Vienas Bastys, o kitas yra čia. Ir dabar kalbėkim apie Rozovą. O apie Rozovą, kadangi ji nėra užėmusi jokių pareigų, tai jai nereikalinga yra ir gauti slaptumo žymą“, – telefonu teigia V. Pranckietis.

„Tikrai kritiškai vertinu ypač kai mes turime kitą precedentą M. Basčio, kuris, iš esmės, buvo pagal tą pačią schemą viskas ir tada Seimo pirmininkas nedelsė ir informavo. Tai kažkokio panašaus veiksmo aš irgi būčiau tikėjęsis. Šitoje vietoje negali būti dvigubų standartų“, – teigia Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Laurynas Kasčiūnas.

„Aš viską padariau tiek, kiek turėjau padaryti. Man parašyta buvo, kad nerekomenduoja suteikti ir aš nesuteikiau. Juo labiau, kad jau tada nereikalavo jos pareigos to leidimo. Ji atsisakė tų galimų pareigų“, – prideda V. Pranckietis.

VSD raštą, kad I.Rozovai negali būti leista dirbti su paslaptimis, V. Pranckietis gavo pernai sausio 18-ją. Išeitų, kad politikė, neturėdama leidimo dirbti su paslaptimis, du mėnesius iki kovo 21-sios imtinai, ėjo vienos iš Seimo komisijų vicepirmininkės pareigas.
2017-jų sausį vos pradėjusį eiti pareigas Seimo pirmininką V.Pranckietį aplankė Rusijos ambasadorius Aleksandras Udalcovas ir žadėjo Maskvai perduoti, kad su Lietuvos parlamento vadovu sutarė artimiausiu metu Rusijos Dūmoje įkurti tarpparlamentinių ryšių su Lietuva grupę, kad abiejų šalių parlamentarai galėtų pradėti nuo dvišalių santykių atmosferos gerinimo.

Galbūt tai ir paaiškina V.Pranckiečio palankų požiūrį ir į I. Rozovos veiklą Tarpparlamentinėje ortodoksų asamblėjoje.
Seimo NSGK pirmininko Dainiaus Gaižausko vertinimu, ilgai slėptas neleistinas bendravimas su Rusijos ambasados pareigūnais gali atverti daug rimtesnes problemas.

„Žmogus nesąžiningai vykdęs pareigas, per patikrinimą nuslėpęs informacijos yra galimai nelojalus ir nepatikimas Lietuvos valstybei. Tai, jeigu vadovaujantis šita informacija, tai iš tikrųjų įtarimų sukelia dėl jos patikimumo ir lojalumo Lietuvos valstybei. Bet tą bus galima pasakyti tik po tyrimo komisijos“, – teigia D. Gaižauskas.

Tačiau čia dar ne pabaiga. Panašu, kad į skandalą gali būti įtrauktas ir pats Lenkų rinkimų akcijos lyderis Valdemaras Tomaševskis, drauge su ponia I. Rozova rusų šnipo draugijoje užfiksuotas nuotraukoje. 2014-siais V. Tomaševskį saugumas ketino įspėti, tačiau šis pokalbio su Lietuvos pareigūnais išvengė. Apie tai iš Seimo tribūnos pranešė tuometis Saugumo departamento vadovas Gediminas Grina.

„ Su liūdesiu galiu pasakyti, kad pasitaiko atvejų, kai nenorima net susitikti pokalbiui su žvalgybos pareigūnu. Buvo konkretus pavyzdys visiškai neseniai, kai politikas, Lietuvos pilietis, europarlamentaras V. Tomaševskis atsisakė kalbėtis su VSD pareigūnu“, – 2014 m. kovą Seimo tribūnoje sakė G. Grina.

Lenkų rinkimų akcijos pirmininkas prisimena sulaukęs pareigūno skambučio, tačiau aiškintis esą neturi dėl ko
„Niekada su jokiais diplomatais aš politikos vidinės padėties klausimų neaptarinėjau. Niekada“, – telefonu teigia V. Tomaševskis.

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga birželio pabaigoje pasirašė koalicijos sutartį su LLRA-KŠS, du jos atstovai paskirti vadovauti strateginę kryptį turinčioms ministerijoms.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Irinos Rozovos kelionė į Sakartvelą gali tapti Viktoro Pranckiečio žygiu nuo Seimo Pirmininko kėdės