Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.24 22:42

Miestai neskuba sekti sostinės pėdomis – Generolo Vėtros atminimo ženklai miestuose pasiliks

Po Vilniaus mero sprendimo nuimti prieštaringai vertinamo partizano Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą, kitų savivaldybių vadovai sako neketinantys sekti sostinės mero pavyzdžiu. Šiaurės Lietuvoje yra J. Noreikai skirta paminklinė lenta, veikia jo vardo mokykla, yra Generolo Vėtros gatvė. Toną švelnina ir kai kurios vietos žydų bendruomenės.

Šiauliuose atminimo lenta Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai atidengta 2010-aisiais, pažymint, kad jis šiame pastate dirbo Šiaulių apskrities viršininku. Iki sostinės mero sprendimo nukabinti atminimo lentą Jonui Noreikai, Šiauliuose apie šią asmenybę kalbėta mažai. Tačiau dabar šiauliečiai savo nuomonę pradėjo reikšti aktyviau.

„Jis pasirašė ant dokumentų, kad būtų steigiami getai, kad būtų pasiųsti Šiaulių žydai į Žagarę myriop. Jau apie tai neturėtų būti diskutuojama. Reikėtų pagalvoti, kabinant tokiems žmonėms atminimo lentas, kaip mes atrodom pasaulyje, kokia reputacija Lietuvos yra“, – teigia Šiaulių žydų bendruomenės pirmininkas Senia Kerbelis.

Pastate ant kurio kabo J. Noreikos atminimo lenta, dirba Šiaulių rajono savivaldybė. Tačiau nei rajono meras, nei miesto vadovas sprendimo priimti nedrįsta.

„Mes skubotų jokių darbų daryti nesiruošiame, nukabinti tikrai lentos kol kas neketiname. Su istorikais kalbantis, tai jie irgi pateikia tokią nuomonę, kad jis Lietuvai blogų darbų nėra padaręs“, – sako Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas teigia, kad Vilniaus meras savo žingsniais siekia žinomumo.

„Pagrindinis klausimas yra, ko siekia žydai tokiais veiksmais, jeigu jie siekia savo papildomo žinomumo, jie jį tikrai gavo. Ir ko siekia Vilniaus meras. Žinomumas tikrai yra, tik ar tas žinomumas geras ar blogas. Aš nedrįsčiau tokio žinomumo siekti“, – sako meras.

Generolo Vėtros klausimu itin aštrų žydų toną Šiaulių bendruomenės pirmininkas bando švelninti

„Kada bus priimtas sprendimas kompetentingų istorikų, ir tada bus galima priimti sprendimą visos valstybės mastu, o ne po vieną lentą rankioti. Vilniuj pusiau paslapčiomis tą lentą nukabino, padidino įtampą visuomenėj. O rezultatas kas? Kažkas pasikeitė, mąstysena pasikeitė?“ – klausia jis.

Pakruojo rajone, gimtuosiuose J. Noreikos Šukioniuose veikia jo vardo mokykla, miestelyje yra Generolo Vėtros gatvė.

„Pasikalbėjome savivaldybėje vadovai, nes mūsų krašte gimęs asmuo. Pakalbėjome su bendruomene, kokia nuomonė. Bendruomenė paprastai sureagavo, mums, sako, nemaišo, čia prie mūsų gyveno. Nenorim tikrai audrinti toliau tos situacijos“, – pasakoja Pakruojo rajono meras Saulius Margis.

J. Noreikos atminimo įamžinimo kritikai teigia, kad jis, būdamas Šiaulių apskrities viršininkas, pasirašė raštus dėl žydų geto steigimo ir jų turto tvarkymo. o Generolo Vėtros gynėjai pabrėžia jo nuopelnus antisovietiniame pogrindyje, akcentuoja, kad vėliau karo metais jis pats įsitraukė į antinacinę veiklą.

Panorama. Nidos kopos traukia ir Rusijos pasieniečius: penktadienį čia sulaikyti du neteisėtai sieną kirtę ginkluoti pareigūnai
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi