Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.24 18:40

„Brexitas“ gąsdina lietuvius, vis daugiau emigrantų planuoja grįžti į Lietuvą

Lietuviai su nerimu sutiko britų vyriausybės pranešimus, kad po „Brexito“ be sutarties nebegalios ir laisvas asmenų judėjimas. Kol kas neaišku, ar reikės vizos, kaip jos bus išduodamos. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pripažįsta, kad žinios iš Londono miglotos ir situacija komplikuota.

Pasak Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkės Dalios Asanavičiūtės, nežinomybė kai kuriuos lietuvius jau verčia krautis lagaminus ir važiuoti namo.

Nyderlanduose spalio 31 dieną, kai Jungtinė Karalystė turėtų pasitraukti iš Europos Sąjungos, planuoja išlydėtuvių vakarėlį, kuris vyks paplūdimyje.

„Visi, atsisukę į jūrą, atsisveikindami mojuosime vakariniam Anglijos krantui ir sakysime viso gero“, – pasakoja paplūdimio vakarėlio organizatorius Marcelas Korveras.

Kitoje Šiaurės jūros pusėje – ne vakarėliai galvoje. „Brexito“ be jokios sutarties baiminasi Britanijoje gyvenantys lietuviai, ypač po paskutinio britų vyriausybės pareiškimo, kad bus panaikintas laisvas asmenų judėjimas, kai tik britai pasitrauks.

„Nerimo buvo daug. Buvo žinučių skambučių, tai ką dabar daryti. Negi mūsų neįleis, jei mes išvyksime atostogų ar kitais reikalais iš šalies“, – tikina D. Asanavičiūtė.

Ir kol kas neaišku, įleis ar ne. Iš 3,5 milijonų europiečių Britanijoje nuolatinio gyventojo statusą turi tik mažiau nei trečdalis. Buvusi premjerė Theresa May žadėjo, kad pereinamuoju laikotarpiu dar galios laisvas asmenų judėjimas.

Dabartinis premjeras Borisas Johnonas apie tai jau nekalba. Nors Europos Sąjunga suteikė laikiną leidimą britams atvykti į žemyninę Europą be vizos, tokio pat sprendimo tikėtasi ir iš Londono.

„Taktika per pozityvą. Žinoma, ginant interesus ir teises visokie būdai įmanomi ir negalima atmesti. Nemanau, kad šiandien apie tai reikėtų kalbėti, tiesiog stebėkime situaciją, ji gana dinamiška, komplikuota, miglota, tvyro migla virš Londono“, – sako L. Linkevičius.

Visi įstatymai dėl laisvo judėjimo įstrigę britų parlamente. B. Johnsonas yra sakęs, kad po „Brexito“, į Britaniją atvykti dirbti laisvai galėtų tik tam tikrų profesijų žmonės. Užsitęsusi ir vis stiprėjanti migla dėl „Brexit“o kai kuriuos lietuvius verčia galvoti apie grįžimą namo.

„Tikrai mąstančių grįžti nemažai, tai jaučiama pačioje bendruomenėje, žiūrėk, viena šeima grįžusi ir kita jau ruošiasi, vaikus veda lietuvišką šeštadieninę mokyklą, kad pramoktų lietuvių kalbą ir grįžimas būtų lengvesnis“, – teigia D. Asanavičiūtė.

Kad ir koks „Brexitas“ bus spalio 31-ąją, kelionių ekspertai kol kas padėties nedramatizuoja, esą ir patys britai suinteresuoti nestringančiu susisiekimu. Tačiau keliaujant į Britaniją, patariama turėti pasą ir sekti naujausią informaciją.

Žinios. Šlovė Ukrainai, šlovė herojams: šalis švenčia 28-ąsias nepriklausomybes metines
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi