Lietuvoje

2019.08.23 17:20

Dulų asociacija apie mirtimi pasibaigusį gimdymą: moteris dalyvavo ne kaip dula, bet kaip pribuvėja

tikina, kad visuomenė vis dar painioja dulos sąvoką
LRT.lt, BNS2019.08.23 17:20

Ketvirtadienį paaiškėjus, kad gimdymo namuose metu mirė naujagimis, įvykį penktadienį pakomentavo ir Lina Gabrijolavičienė, Lietuvos Dulų asociacijos pirmininkė.

Dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas, o viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad gimdymą namuose prižiūrėjo dula.

Savo ruožtu, Lietuvos dulų asociacijas teigia, kad su moterimi gimdyme namuose dalyvavusi moteris yra baigusi dulų mokymus, tačiau, anot asociacijos, tai nereiškia, kad gimdyme ji dalyvavo kaip dula. Asociacijos žiniomis, gimdyme dalyvavusi moteris buvo pakviesta kaip pribuvėja.

„Faktas, kad moteris baigė dulų mokymus, tapo priežastimi žiniasklaidai visas dulas apkaltinti namuose vykstančių gimdymų priėmimu. Reaguodamos į tai, norime pabrėžti, jog tai, kad moteris baigė mūsų asociacijos rengiamus mokymus, dar nereiškia, kad gimdyme ji dalyvavo kaip dula.

Mūsų žiniomis, ši moteris taip pat yra baigusi akušerijos studijas ir atlikusi akušerės praktiką Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose ir į planuotą gimdymą namuose ji buvo pakviesta kaip pribuvėja“, – rašoma Dulų asociacijos išplatintame pranešime.

Kaip teigiama pranešime, iš žiniasklaidoje pasirodžiusios informacijos asociacija daro išvadą, kad vis dar neskiriamos, o gal ir sąmoningai painiojamos nėštumo bei gimdymo metu būsimai mamai padedančių žmonių veiklą apibrėžiančios sąvokos.

„Primename, kad dula, arba gimdyvės padėjėja, – tai moteris, teikianti nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu. Turėdama tam tikrų žinių ir (dažniausiai) savo gimdymo patirtį, dula yra tarsi sesuo, draugė ar partnerė, teikianti kitai moteriai emocinę, psichologinę, fizinę ir informacinę pagalbą. Tokių nuostatų laikosi Europos dulų tinklas, kuriam priklauso mūsų asociacija, ir kitos dulas vienijančios organizacijos pasaulyje.

Dulos neteikia medicininių paslaugų (taigi ir nepriima gimdymo) nei namuose, nei ligoninėse, nei kur kitur. Dar daugiau – ir Lietuvos Dulų asociacija, ir tarptautinės dulų organizacijos, neskatina savo narių teikti pagalbos gimdymą namuose pasirenkančioms moterims, jei juose nedalyvauja medikai. Tai numatyta dulų etikos kodekse, kurio įpareigota laikytis kiekviena dulų asociacijos narė. <...> Dula nepriima kūdikio – ji palaiko gimdančią mamą. Jos tikslas – patenkinti emocinius, psichologinius ir fizinius mamos poreikius; ir ši pagalba niekada nebūna medicininė“, – rašoma pranešime.

LRT.lt primena, kad Vilniuje moteriai gimdant namuose mirė naujagimis, ketvirtadienį pranešė policija.

Nelaimė įvyko ankstų ketvirtadienio rytą, dėl įvykio atliekamas ikiteisminis tyrimas.

Kaip BNS sakė Vilniaus apskrities policijos atstovė Loreta Kairienė, pranešimas apie įvykį 6 valandą ryte gautas iš greitosios medicinos pagalbos medikų.

Policijos duomenimis, 1979 metais gimusi moteris gimdė vandenyje su pribuvėja. Gimęs berniukas nerodė gyvybės ženklų.

Jį gaivino atvykę greitosios medikai, tačiau jie konstatavo mirtį. Kūdikio motina išgabenta į ligoninę.

BNS atsiųstame komentare Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovė Lina Bušinskaitė-Šriubėnė ketvirtadienį sakė, kad lieka tik apgailestauti, kad yra tėvų, kurie rizikuoja gimdyti namuose, nesilaikydami nustatytos tvarkos.

„Mūsų šalies gydymo įstaigos ir medikai yra puikiai pasirengę profesionaliai suteikti paslaugas net ir sudėtingiausiais atvejais“, – pabrėžė SAM atstovė.

Gimdymo namuose tvarka įsigaliojo nuo šių metų pradžios, tačiau dar nė viena įstaiga tam neturi licencijos.

„Paprastai kalbant, gimdymas namuose yra licencijuojama veikla, o šiuo metu licencijos niekas neturi ir net neprašė. Vadinasi, tai kas įvyko šiandien anksti ryte, yra ne kas kita, o nelegali veikla“, – teigė L. Bušinskaitė-Šriubėnė.

„Jei gimdyvė būtų turėjusi sutartį su gydymo įstaiga, jos atstovai būtų turėję dalyvauti gimdyme arba užtikrinti jos gimdymą gydymo įstaigoje“, – pridūrė ji.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, privaloma įstaigai pranešti apie gimdymą.

Dula, arba gimdyvės padėjėja, – tai moteris, teikianti nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt