Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.23 16:52

Nausėda apie Baltijos kelią: niekada nepamiršiu to vienybės ir įkvėpimo jausmo

atnaujinta 17.35
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.08.23 16:52

Penktadienį visa Lietuva mini tris Baltijos valstybes sujungusio Baltijos kelio 30-metį. Saločiuose surengtas iškilmingas minėjimas, kuriame dalyvauja Lietuvos ir Latvijos prezidentai, Baltijos šalių deputatai, Baltijos kelio organizatoriai.

Stebėkite tiesiogiai:

LRT TELEVIZIJA

Minėjimo metu prezidentas Gitanas Nausėda kalbėjo, kad ši diena – viena svarbiausių Baltijos šalių laisvės istorijoje. Šalies vadovas sakė, kad penktadienį su Latvijos prezidentu Egiliu Levitu susitiko prie Lietuvos-Latvijos sienos prisimindami ir simboliškai pagerbdami visų Baltijos šalių laisvės troškimą, kovą prieš okupacinį režimą ir bendrą siekį kurti nepriklausomas, pasaulio pripažintas ir gerbiamas valstybes.

„Prieš 30-metį šią dieną aš stovėjau Baltijos kelyje su tėveliais ir būsimąja žmona Diana. Prasmingas sutapimas, kad praėjusį kartą, taip, kaip ir šiandien, susikibome rankomis prie Lietuvos ir Latvijos sienos. Niekada nepamiršiu to vienybės ir įkvėpimo jausmo, kurį pajutau įsiliejęs į 650 km gyvąją grandinę tarp Baltijos šalių sostinių“, – sakė prezidentas.

Jis taip pat kalbėjo, kad jau daugiau nei 30 metų rankomis jis susikibęs su žmona Diana, kaip susietos yra ir Lietuva, Latvija bei Estija. G. Nausėda dėstė, kad Baltijos šalys stovi viena šalia kitos, kad palaikytų, sustiprintų vieni kitus, o kiekvienas naujas žingsnis būtų tvirtesnis ir ryžtingesnis.

„Šiemet sukanka 80 metų nuo to tragiško meto, kai Molotovo-Ribentropo paktas suskaldė Europą ir slapti protokolai nulėmė mūsų šalių okupaciją. Negalime pamiršti ne tik kaip negyjančio skaudulio, bet ir kaip fakto, davusio mums impulsą kovoti prieš ir ginklais, ir taikia valia, viltimi ir vienybe“, – susirinkusiems kalbėjo prezidentas, prisiminęs ir miško brolių rezistenciją, katalikų bažnyčios kroniką ir t.t.

Baltijos kelią prezidentas vadino vienybe, bendrumu ir telkiančia jėga. Jis, kaip sakė šalies vadovas, nešė laisvės trokštančių žmonių žinią pasauliui: „Kad esame drąsūs ištiesti ranką vienas kitam, kur pasaulyje bebūtumėme, kad kartu kurtume nepriklausomas, laisvas ir laimingas mūsų šalis. Baltijos kelią pavadinčiau stebuklu, sukurtu tylių žmonių, kasdienius darbus dirbančių kantriai ir atkakliai, geriausiai, kaip gali. Tai simbolis, kokia stipri gali būti tylioji Lietuva, tyliosios Baltijos šalys.“

Latvijos prezidentas: mes neprašėme laisvės, mes ją pasiėmėme

Latvijos prezidentas Egilis Levitas sakė besidžiaugiantis, kad tokią dieną vėl yra galimybė susitikti ir paduoti ranką per valstybių sieną: „Sienos mus apibūdina, mus skiria, bet ir mus jungia. Svarbiausia, kad Baltijos kelias, kuris skatino ir buvo pradinis taškas mūsų valstybių nepriklausomybių atkūrimui parodė, kad mes patys nustatome savo valstybių ribas. Mes neprašėme laisvės, mes ją pasiėmėme.“

Jis kalbėjo, kad per 30 metų Baltijos šalys ne tik pasiekė nepriklausomybės atkūrimą, bet ir tapo Europos Sąjungos bei NATO narėmis. Jo teigimu čia sprendžiama tolesnė bendra valstybių ateitis, plėtra, o mūsų valstybės ten turi savo balsą.

„Mes kartu, su lietuviais, su estais, kitomis Europos šalimis kuriame savo bendrą Europos ateitį. <...> Per 30 metų išaugo nauja karta, kuri pažįsta tik laisvę. Tačiau ši karta yra paveldėjusi iš Baltijos kelio dalyvių savo drąsą, tikslingumą, kad kartu vykdytų mums reikalingus pokyčius“, – sakė E. Levitas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi