Lietuvoje

2019.08.23 10:57

Bakas: Rozovos atvejis buvo valdomas, apie jos kontaktus su Rusija žinojo ir daugiau politikų

„bandėme minimizuoti riziką“; atnaujinta 11.24

Seimo narės Irinos Rozovos atvejis buvo valdomas, o apie jos kontaktus su rusų diplomatais žinojo ir daugiau politikų, tarp jų ir Seimo valdybos narių, teigia buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Vytautas Bakas.

„Ponios Rozovos atvejis buvo valdomas. Mūsų darbas buvo minimizuoti riziką, ir mes tai padarėme“, – BNS sakė V. Bakas.

Pasak jo, tai padaryta Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui neišdavus jai leidimo dirbti su slapta informacija, taip pat apribotos parlamentarės galimybės išvykti į užsienį.

V. Bakas minėjo atvejį, kai I. Rozova neišleista į Eurazijos moterų forumą Rusijoje. V. Bakas teigė tuomet Seimo valdybos narius informavęs apie situaciją, todėl ir priimtas toks sprendimas.

„Apie i. Rozovos situaciją žinojo ir daugiau žmonių, tarp jų – ir Seimo valdybos narių, aš pats buvau inicijavęs kai kuriuos susitikimus“, – teigė V. Bakas.

Į kai kurių NSGK narių kaltinimus, esą jis nuslėpęs informaciją dėl I. Rozovos, V. Bakas atsakė, kad susipažinimas su slapta medžiaga yra komiteto darbo rutina ir tam nereikia atskiro pirmininko nurodymo.

„Tai yra ne vaikų darželis“, – teigė V. Bakas.

Anot jo, komiteto nariai patys savarankiškai susipažįsta su medžiaga, o perskaityti pateiktą informaciją jis paraginęs tik keliais išskirtiniais atvejais, kai buvo gauta skubi medžiaga komitetui atliekant parlamentinį tyrimą.

„Yra žmonės, kurie atėję į komitetą dirba savo darbą, nes yra dideli dokumentų kiekiai, tam reikia skirti laiko. Yra speciali raštinė, į kurią kiekvienas narys ateina ir susipažįsta su dokumentais, taip ir padarė kiti komiteto nariai. Jei aš būčiau nuslėpęs, niekas negautų tos informacijos, bet tai net neįmanoma, nes raštinė man visai nepavaldi, ji atskirta nuo komiteto biuro“, – kalbėjo parlamentaras.

„Yra kita problema, toks kaip ponas Šimas, aš apskritai nesu matęs per savo darbą praktiškai jo parašų ant dokumentų, nes kiekvienas Seimo narys, kuris perskaito, pasirašo. Toks kaip ponas Šimas, aš išvis nežinau, ką jis veikia komitete“, – teigė buvęs komiteto vadovas.

Priminė pradinukų pasiteisinimus

Seimo NSGK narys konservatorius Laurynas Kasčiūnas sako, kad V. Bakas primindavo Seimo nariams, kad su slapta medžiaga galima susipažinti specialioje raštinėje, o viešo posėdžio metu nebūtų galėjęs įvardinti konkrečiai, su kuo ta medžiaga susijusi.

„Tuometinis komiteto pirmininkas reguliariai posėdžio metu, pažymėsiu, kad posėdžiai vieši, transliacijos vyksta youtube sistemoje, primindavo, kad su medžiaga, kurią gavo komitetas, visą laiką galima susipažinti specialioje raštinėje. Tai buvo daroma reguliariai, nuolat“, – pabrėžė L. Kasčiūnas.

„Jis negali viešo posėdžio metu pasakyti, kad yra kokia nors specifinė informacija su kokia nors pavarde, politinės jėgos pavadinimu ir panašiai, tai jau būtų įstatymo pažeidimas. Jis pasakydavo, kad jums pagal teises ir pareigas priklauso galimybė eiti ir susipažinti. Kas darbą dirba ir suvokia teises ir pareigas, tai ir darydavo“, – kalbėjo Seimo narys.

Anot L. Kasčiūno, komiteto narių kaltinimai V. Bakui, jog neinformavo apie pateiktas pažymas primena pradinukų pasiteisinimus, kad jiems neliepė į mokyklą atsinešti pieštukų.

„Man ši situacija primena vaikišką pavyzdį, tarsi trečiokui reikėtų kaskart pasakyti, kad į pamokas reikia pieštukų atsinešti. Aš žinau, kad pagal pareigas į mokyklą reikia pieštukų atsinešti, tai komiteto nariui pagal pareigas reikia eiti su ta informacija susipažinti“, – teigė L. Kasčiūnas.

Kaltina, kad nepranešė

Penki esami ir buvę NSGK nariai sako, kad buvęs komiteto pirmininkas V. Bakas prieš pusantrų metų neinformavo, kad jie turi galimybę susipažinti su žvalgybos informacija apie parlamentarę I. Rozovą.

Pasak „valstiečio“ Jono Jaručio, komiteto nariai turi galimybę susipažinti su tarnybų duomenimis specialiojoje raštinėje Seime, tačiau faktą apie atneštą naują informaciją žinodavo tik NSGK pirmininkas.

„(...) norint su ta informacija susipažinti, visų pirma, reikėjo žinoti, kad apskritai ji yra gauta. Komiteto pirmininkas nesiteikdavo apie ją informuoti, nors Seimo statuto 52 straipsnis aiškiai reglamentuoja, kad su komiteto veikla susijusią medžiagą ir dokumentus komiteto nariams teikia komiteto pirmininkas“, – dalies Seimo komiteto narių penktadienį paskelbtame pranešime cituojamas J. Jarutis.

Jam antrino kitas „valstiečių“ atstovas Audrys Šimas.

„Pamenu vos keletą atvejų, kai komiteto nariai buvo informuoti apie slaptos informacijos gavimą ir pakviesti su ja susipažinti. Dar daugiau, buvo atvejų, kai slapta medžiaga būdavo ne specialiojoje raštinėje, o pas komiteto pirmininką“, – kalbėjo parlamentaras.

„Negi komiteto pirmininkas įsivaizduoja, kad komiteto nariai kasdien turi eiti į specialiąją raštinę arba jo teirautis, ar nėra gauta naujų dokumentų?“ – teigė jis.

NSGK šią savaitę nusprendė inicijuoti tyrimą dėl I. Rozovos nuslėptų ryšių su Rusijos diplomatais, kai susipažino su 2018 metų sausį Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui išsiųsta Valstybės saugumo departamento (VSD) pažyma apie parlamentarę. Dokumente rekomenduojama neišduoti politikei leidimo dirbti su įslaptinta informacija.

Seimo pirmininkas stebėjosi, kodėl parlamentinis tyrimas inicijuojamas tik dabar, nes jis pats nurodė perduoti informaciją Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui dar prieš pusantrų metų.

Žada auditą

Naujasis NSGK pirmininkas „valstietis“ D. Gaižauskas šią savaitę žurnalistams sakė, kad su VSD informacija apie I. Rozovą buvo susipažinę tik NSGK nariai konservatorius L. Kasčiūnas, liberalas Virgilijus Alekna, tuometinis komiteto pirmininkas V. Bakas.

Buvęs NSGK narys Algirdas Butkevičius tvirtino, kad V. Bakas prieš kurį laiką nėra informavęs NSGK narių ir apie kitas gautas tarnybų pažymas dėl interesų grupių, siekiančias paveikti atliekų deginimo statybos klausimus.

Pasak D. Gaižausko, reikia atlikti gautos slaptos informacijos auditą.

„V. Bako pirmininkavimo komitetui metu supažindinimas su slapta informacija vyko nesistemingai ir nenuosekliai. Būtų tikslinga atlikti gautos įslaptintos informacijos teikimo analizę – kokie raštai buvo gauti komitete, kokia forma komiteto nariai buvo su šia informacija supažindinti, kas su ja faktiškai susipažino“, – tvirtino Seimo narys.

„Manau, toks neprofesionalus gaunamos įslaptintos informacijos valdymas arba selektyvus naudojimas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui. Tik turėdami pilną informaciją komiteto nariai gali tinkamai vykdyti savo pareigas“, – pridūrė jis.

D. Gaižauskas Seimo NSGK pirmininko pareigose pakeitė V. Baką, kai šis prieš pusantro mėnesio pasitraukė iš valdančiosios „valstiečių“ frakcijos.

Duomenys apie I. Rozovos ryšius paaiškėjo Seimo NSGK pradėjus aiškintis politikės dalyvavimo Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos sesijoje Gruzijoje šių metų birželį aplinkybes.

VSD rašte Seimo pirmininkui apie I. Rozovą rašoma apie tarimąsi su Rusijos diplomatais dėl finansinės paramos parlamentarės atstovaujamam Rusų aljansui.

Anot Saugumo departamento, skirtingais laikotarpiais su Rusijos diplomatais aptartos galimybės Rusų aljansui formuoti bendrą tautinėms mažumoms atstovaujantį politinį junginį kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga.

Žvalgybos duomenimis, I. Rozova prieš aštuonerius metus bandė įtraukti Rusijos diplomatus, kad būtų daroma įtaka formuojant koalicijas Vilniaus miesto savivaldybės taryboje, taip pat rašoma apie Seimo narės bendravimą su iš Lietuvos 2014 metais išsiųstu Rusijos generaliniu konsulu Vladimiru Malyginu.

I. Rozova šiuo metu dirba Lenkų rinkimų akcijos frakcijoje Seime. Ji 2016 metų rinkimuose buvo išrinkta į Seimą pagal šios partijos sąrašą.