Lietuvoje

2019.08.22 21:15

Pranckietis – apie rinkiminę kovą prieš Karbauskį: galėčiau mesti baltą pirštinę tam, kad parodyčiau, kas yra kas

Rasa Tapinienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.08.22 21:15

„Dienos tema“ šįkart iš Seimo, kuriame šiandien nuskambėjo parlamento vadovo Viktoro Pranckiečio pareiškimas apie tai, kad jis iki rugsėjo 6 d., tai yra per artimiausias porą savaičių iki partijos tarybos, trauksis iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos. Kitaip tariant, nelauks, kol taryba gali jį pašalinti.

– Pone V. Pranckieti, traukiatės iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, bet ne iš Seimo pirmininko posto, teisingai?

V. Pranckietis: Tai apie kurią dabar poziciją kalbame? Taip, traukiuosi iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos tam, kad nereikėtų priversti žmonių balsuoti prieš savo norą, už savo norą ar dar kaip nors.

– Bet jūs liekate Seimo pirmininko vietoje?

V. Pranckietis: Apie tai nevyksta diskusija.

– Kitaip tariant, jūs liekate Seimo pirmininku, nes dabar atsakinėjate kaip diplomatas?

V. Pranckietis: Mano toks darbas dabar atsakinėti taip, kad iki galo aišku nebūtų. Bet jau turbūt pustrečio mėnesio kartoju, kad tam, jog pasitraukčiau iš tų pareigų, tai turi pasakyti Seimas, o ne partijos taryba. Juo labiau šiuo atveju, jeigu pasitraukiu iš partijos, tai tada ir taryba, ir visa partija gali labai aiškiai suprasti, kad įtakos partija jau nebeturi – turi tiktai tiek, kiek turi savo balsų. Taigi pozicija čia yra Seimo pirmininko. Tai yra Seimo nuosavybė, o Seimas yra, beje, žmonių nuosavybė.

– Vis tiek jūsų toks žingsnis yra taiklus politinio karo smūgis partijos pirmininko kakton, jo galbūt neišdrįstų žengti net ir politikos senbuviai. Ar esate toks užtikrintas kolegų parama Seime, nes tam, kad jus pašalintų, reikalingas 71 balsas? Ar vis dėlto jūs labai drąsiai blefuojate?

V. Pranckietis: Nei blefuoju, nei drąsiai elgiuosi. Elgiuosi taip, kaip, manau, yra sąžininga, kadangi nesitraukčiau iš partijos, jeigu ten viskas vyktų labai skaidriai ir aiškiai. Bet kadangi žinau, kad tie žmonės vienaip nori galvoti, kitaip nori balsuoti, tam, kad jų neversčiau balsuoti prieš savo norą arba galbūt ir už savo norą, tiesiog kad jiems nepridaryčiau didelės bėdos dėl to balsavimo, tai sudarysiu sąlygas, kad nereikėtų balsuoti.

– Apie tai, kad trauksitės iš partijos nesulaukęs tarybos susirinkimo esate užsiminęs ir prieš gerą mėnesį, tačiau tai buvo užuomina. Šiandien jau sakote tiesiai, kad trauksitės. Kodėl šiandien? Ar buvo koks nors paskutinis lašas?

V. Pranckietis: Tai ne paskutinis lašas. Paskelbta yra tarybos darbotvarkė, kurioje numatytos sankcijos man už partijos sprendimų nevykdymą. Beje, partijos sprendimo, kad aš išeičiau iš Seimo pirmininkų, nebuvo, ir dabar nevykdau to sprendimo, kurio nėra. Bet kokiu atveju tai yra paskelbta viešai, turbūt vakar, kad bus toks susirinkimas specialiai dėl manęs, tarybos posėdis, tai noriu atleisti žmones nuo pareigos rinktis.

– Bet jūsų kolegė, jau greičiausiai buvusi kolegė, Agnė Širinskienė sako, kad šiuo atveju jūs pasirinkote ne vertybes, o postą, – ar ji teisi?

V. Pranckietis: Norėčiau, kad ta kolegė pasirinktų kada nors gyvenime ir galvotų, ir spręstų pagal vertybes, o ne pagal nurodymus.

– Jūs esate taip pat minėjęs, kad Seimo pirmininko posto perleidimas „socialdarbiečiams“, yra Ramūno Karbauskio kerštas galbūt jums už kritiką.

V. Pranckietis: Ne, to žodžio niekada nesakiau, tokia buvo jau interpretacija. Aš pasakiau, kad tai buvo vienašališkas jo sprendimas. Kaip tik Gedimino Kirkilo paliudijimas turbūt vakar medijose, vakarykščiuose pranešimuose, buvo apie tai, kad jie to nereikalavo, bet mums liepė imti jį, davė ir tokią primetė pareigą. Tą visą laiką viešai kalbėjau, nes žinau nuo pat pradžios, kad yra daroma tiktai taip. Vis dėlto tai nebuvo koalicinis susitarimas, tai buvo koalicinė prievarta.

– Koalicinė prievarta iš „socialdarbiečių“ ar vis dėlto R. Karbauskio užgaida?

V. Pranckietis: Koalicinė prievarta iš R. Karbauskio, kad jūs būtinai turite norėti šito posto dėl to, kad man reikia, jog V. Pranckiečio tenai nebūtų.

– Dėl kokios konkrečiai kritikos užsitraukėte partijos pirmininko nemalonę?

V. Pranckietis: Manau, kad kritikos nėra, nes jis visada sakydavo ir sako, kad aš dirbau gerai ir kad priekaištų dėl mano darbo neturi. Man toks yra keistas reikalavimas, kad priekaištų dėl darbo neturi, bet tu pasitrauk dėl to, nes aš noriu, kad dabar kiti paimtų tą postą, kad tavęs čia nebūtų.

– Bet R. Karbauskis viešai siūlė jums planą B – kitaip tariant, kad jūs liekate Seimo pirmininku, jeigu susitariate su „socialdarbiečiais“. Ar kalbėjote su jais, svarstėte tokį variantą?

V. Pranckietis: Jau daug kartų kalbėjau apie tai, kad R. Karbauskio planai B man nereikalingi. Tegul jis kuriasi sau planus B ar C, ar dar kokius nors, ypač galvodamas apie ateinančius rinkimus. O su „socialdarbiečiais“, taip, jie buvo ir pasakę tai, kad galbūt pereičiau į tą partiją, bet pasakiau, kad gerbsiu tą postą tiek, kad ne dėl partijų rinksiuosi ir gyvensiu. Turi Seimas pasakyti, o ne partija, kas turi būti tame poste.

– G. Kirkilas, „socialdarbietis“, kuris yra pretendentas užimti Seimo pirmininko postą pagal koalicinį susitarimą, jeigu vis dėlto jūs neišlaikytumėte balsavimo dėl pasitikėjimo Seime, ir šiandien neatmeta, kad jūs galėtumėte prisijungti prie „socialdarbiečių“ ir galbūt galėtumėte išlaikyti tą Seimo pirmininko postą. Ar jūs leistumėtės į tokias derybas?

V. Pranckietis: Žinote, negyvenu dėl postų, negyvenu dėl partiškumo, tiesiog gyvenu dėl vertybių ir manau, kad jeigu šias pareigas atlikau iki šiol gerai ir esu tinkamas toks, koks esu, tai ir Seimas turi nuspręsti. Kai būsiu netinkamas Seimui, jis pasakys: „Ačiū už paslaugas.“

– Kai kurie politikos apžvalgininkai sako, kad nepartinis Seimo pirmininkas šiuo atveju geriau net ir valdančiosioms partijoms. Tai dar kartą grįžtu prie klausimo, ar esate toks tikras, kad prieš jus nebalsuos 71 Seimo narys, jog būtumėte pašalintas iš posto?

V. Pranckietis: Slaptas balsavimas – niekada ten negali būti dėl nieko tikras. Bet pagal tai, ką žmonės man kalba, Seimo nariai, ir kiek mane tikina, ir iš tų frakcijų, kurios turėtų balsuoti už Seimo pirmininko atstatydinimą, tai pasisako labai daug Seimo narių, ir tik dėl to šitas klausimas nebuvo teikiamas niekada į Seimą, nes niekada nebuvo galvojama, kad ta koalicija turi 71 balsą tam, kad galėtų patraukti tą Seimo pirmininką, kuris dabar yra pareigose.

– Traukiatės iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, bet kol kas nesitraukiate iš Seimo pirmininko posto. Rinkimai ne už kalnų, ir kur jūs trauksitės tada: ar į kitą naują politinį darinį, į opoziciją, grįšite į savo vienmandatę, ar grįšite į sodininkystę galbūt?

V. Pranckietis: Tarp kitko dirbau universitete ir labai neblogos pareigos, labai juos gerbiau ir jaučiau pagarbą iš kitų žmonių. Toje aplinkoje, kurioje dirbau, jausdavausi labai patogiai, o dėl savo politinės ateities jau dabar turiu pasiūlymų iš įvairių politinių darinių. Gal ten labai daugiskaitos neįvardinkime, konkrečiai nieko neįvardinkime, bet, manau, pasiūlymų sulaukčiau ir ateityje, ir tarp jų iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, kada ten įvyks demokratinis pokytis, tikiuosi, kad taip pat gali būti pasiūlymų. Taip, kaip buvau labai vertingas ne partijos narys turbūt iki 2014 m. ir atsirasdavau sąrašuose gana aukštai, o kai tapau partijos nariu, atsiradau iš pradžių truputį žemiau, po to pareikalavau, kad nebūčiau taip žemai, tada buvau pakeltas. Bet tai irgi būdavo tokie vienasmeniai sprendimai. Manau, partija turėtų grįžti prie kolektyvinių sprendimų, prie demokratinių sprendimų, ir kad nevaidintume, jog esame gražūs, bet būtume gražūs.

– R. Karbauskis abejoja, kad iš dabartinės Valstiečių ir žaliųjų sąjungos su jumis kartu išeitų daugiau žmonių. Kitaip tariant, esate populiarus, bent jau tą rodo sociologiniai tyrimai, tačiau neturite nei struktūros, nei žmonių, nei pinigų įkurti naują politinį darinį. Suprantu, kad svarstysite vieną iš tų pasiūlymų, kuriuos jau gavote iš esamų politinių darinių ar galbūt prieš kitus rinkimus sukurtų?

V. Pranckietis: Nesvarstysiu kol kas nieko. Rinkimai dar gana toli, visada kaip variantas yra vienmandatės apygardos, kuriose gali dalyvauti žmogus ir be partijos, tad ir aš galiu.

– Ir laimėjote vienmandatėje tuo metu nebūdamas žinomas politikoje.

V. Pranckietis: Nebūdamas žinomas, bet dabar manau, kad pirmiausia jeigu R. Karbauskis drįstų eiti į kurią nors vienmandatę, tai galėčiau mesti baltą pirštinę tam, kad parodyčiau, kas yra kas.

– Tai jūs skelbiate atvirą karą R. Karbauskiui?

V. Pranckietis: Neskelbiu jokio atviro karo, bet kada su manimi taip elgiamasi, tai reikia parodyti, kas yra ko vertas. Jeigu jį vienoje vietoje nugali jėga, gal kitoje vietoje nugalėtų protas.

– Iš tų politinių darinių, kurios vertybės jums būtų artimiausios, įvertinus tai, kad savo, kaip politiko, karjerą pradėjote kartu su „valstiečiais“ ir žaliaisiais?

V. Pranckietis: Man ir dabar tai, ką mes rašėme programoje, ką mes laikėme savo vertybėmis, matyt, tai yra vertybės, aš nuo jų niekur nesitraukiu. Bet man nėra vertybė diktatas, manau, kad vertybė turėtų būti demokratija. Ten, kur yra demokratija, ten yra vertybės, ir ten man yra priimtinas buvimas su tais žmonėmis.

– Šitą jūsų sprendimą pasitraukti iki tarybos svarstymo vertinate kaip savo pergalę ar pralaimėjimą?

V. Pranckietis: Vertinu kaip labai seną žinią, kurią paskelbiau jau turbūt prieš 1,5 mėnesio. O kai tik prasidėjo tokios kalbos, kad mes vis tiek šalinsime, tai pasakiau, kad jeigu bus tokia šalinimo procedūra, man buvo žinoma, kad tai tarybos turi būti sprendimas, ir sakiau: „Kai bus paskelbtas tarybos posėdis, paskelbsiu tą žinią.“

– Šita žinia yra pergalinga ar su pralaimėtojo gaida?

V. Pranckietis: Su niekuo čia nelenktyniauju. Manau, kad būti su žmogumi, kuris bando man kažką primesti arba, kitaip sakant, savo valią ir tiesiog melagingus nurodymus apie koaliciją, tai noriu, kad visi žmonės žinotų, jog koalicija buvo sudaryta meluojant, kad jos kažkas reikalauja. Tai patvirtino Socialdemokratų darbo partijos atstovai jau ir viešai turbūt 4 kartus. Žinodamas tą melą, negaliu jam pritarti, dėl to ir sakau, kad man nėra pakeliui.

– Kokia juoda katė perbėgo jūsų kelią?

V. Pranckietis: Melas.

– Dėl koalicijos formavimo?

V. Pranckietis: Dėl daug ko turbūt. Būdavo nuolat mums sakoma, kad tik toks kelias įmanomas ir tiktai taip galima. Tas pats buvo ir prezidento rinkimuose, ir tas pats šūkis garsusis, prieš kurį, beje, tada buvo vienas iš akstinų tokių, kad aš pasakiau, jog ne, mes nesitrauksime, esame atsakingi, kad mes turime būti valdančiojoje daugumoje ir Vyriausybėje. Tada visa frakcija pakeitė savo nuomonę po šito mano pareiškimo, bet mano pareiškimas turėjo ir tokį šešėlinį atspalvį.

– Jūsų partijos skyrių nariai, kurie yra įvardiję, kad partija yra kaip šeima ir šeimoje konfliktų pasitaiko, ir yra tikimybė, kad vis dėlto rasite bendrą kalbą su partijos pirmininku. Paliaubos ar net susitaikymas įmanomas?

V. Pranckietis: Manau, su partijos pirmininku, jeigu juo būtų kitas žmogus, rasčiau bendrą kalbą. Anksčiau ar vėliau partijos žmonės supras, kur atvedė dabartinis pirmininkas, kur veda dabartinis pirmininkas, ir tuo tiki labai daug žmonių ir tų, kurie turės balsuoti. Neabejoju, kad kada žmonės grįš į savo mąstymą, nebus tokie priklausomi, jie pasakys savo tikrąją nuomonę, bet tai jau gali būti per vėlu, nes jau bus praėję Seimo rinkimai.

– Sodininkystėje praleidote beveik du dešimtmečius, politikoje esate maždaug 3 metus – kuriame darže piktžolių yra daugiausia?

V. Pranckietis: Visoms piktžolėms yra savi vaistai.

– Chemikalai?

V. Pranckietis: Vaistai.

Dienos tema. Viktoras Pranckietis: nesitraukčiau iš partijos, jeigu ten viskas vyktų labai skaidriai ir aiškiai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt