Lietuvoje

2019.08.22 14:18

Širinskienė: Pranckietis pasirinko postą, o ne partiją

imsis interpeliacijos; atnaujinta 14.37
Gytis Pankūnas, LRT.lt, ELTA2019.08.22 14:18

Seimo narė, „valstietė“ Agnė Širinskienė teigia mananti, kad Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, pranešęs apie planus trauktis iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) gretų, pasirinko postą, tai yra parlamento vadovo, bet ne buvimą su partijos kolegomis.

„Žiūrint iš partijos perspektyvos, aš manyčiau, kad kiekvienas žmogus renkasi savo vertybes ir šiuo atveju jis, matyt, pasirinko postą, bet ne buvimą su bendražygiais, ne buvimą su partijos vertybėmis. Tas postas ir konfrontacija su partija, matyt, ir buvo tas lemiamas veiksnys“, – LRT TELEVIZIJAI ketvirtadienį sakė A. Širinskienė.

Anot jos, Seimo pirmininko pozicija, kaip ir buvo numatyta valdančiosios koalicijos sutartyje, priklauso koalicijos partneriams Lietuvos socialdemokratų darbų partijai. A. Širinskienės teigimu, siekit įgyvendinti šį susitarimo punktą, Seimo rudens sesijoje ketinama imti V. Pranckiečio interpeliacijos.

„Matyt, kad rudens sesijoje bus svarstomas jau Seimo pirmininko interpeliacijos klausimas. Juo labiau, kad tuos parašus, kaip mes ne kartą sakėme, surinkę turime“, – pažymėjo „valstietė“.

Pasak A. Širinskienės interpeliacijos V. Pranckiečiui pagrindas yra tai, kad, anot jos, politikas veikė „prieš koalicijos susiformavimą ir valstybės stabilumą“. Be to, pasak „valstietės“, klausimų kyla ir dėl V. Pranckiečio veiksmų Irinos Rozovos istorijoje.

„Mes dabar matome pakankamai subtilią situaciją, kas greičiausiai irgi būtų svarstoma – juo labiau, kad ir laikinoji komisija greičiausiai rudenį pradės dirbti – tai yra klausimas, kaip gi vis dėlto įvyko su ta nuslėpta pažyma“, – tvirtino A. Širinskienė.

LRT.lt primena, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) inicijuoja parlamentinį tyrimą dėl Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narės I. Rozovos, kuri prieš pusantrų metų negavo leidimo dirbti su slapta informacija. Komiteto nariai, šį sprendimą priėmė, įvertinę ir Valstybės saugumo departamento informaciją. NSGK pirmininkas, „valstietis“ Dainius Gaižauskas tikina, kad apie VSD informaciją apie I. Rozovą prieš pusantrų metų žinojo Seimo pirmininkas V. Pranckietis ir kai kurie NSGK nariai, tačiau jokių veiksmų nesiėmė, todėl neatmetama, kad parlamentiniame tyrime gali būti įvertintas ir pastarųjų elgesys.

A. Širinskienė, paklausta, kodėl, jos manymu, V. Pranckietis apie pasitraukimą iš LVŽS pranešė būtent dabar, svarstė, kad politikas tokį sprendimą galėjo priimti, pamatęs, kad jo pašalinimo klausimas partijoje vis dėlto bus svarstomas. Be to, kaip spėjo A. Širinskienė, V. Pranckietį trauktis galėjo priversti ir NSGK vadovo užuominos apie tai, kad jo veiksmai I. Rozovos istorijoje gali būti įvertinti.

R. Karbauskis apie pasitraukiantį V. Pranckietį griežtas: kalba apie naujas aplinkybes interpeliacijai

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio Seimo pirmininko sprendimas trauktis iš „valstiečių“ partijos nenustebino. Pasak jo, V. Pranckietis puikiai supranta, kad atsisakius vykdyti koalicinės sutarties sąlygas, jo likimas partijoje jau rugsėjį būtų nuspręstas – pašalinimas iš „valstiečių“ gretų, tikino R. Karbauskis, neišvengiamas. Politikas labai skeptiškai atsiliepia apie pasitraukiantį kolegą, kalba apie naujas aplinkybes V. Pranckiečio interpeliacijai ir pabrėžia manąs, kad nė viena save gerbianti partija dabartinio Seimo vadovo į savo gretas priimti nenorėtų.

„Akivaizdu, kad rugsėjo 6 dieną per vykstantį Tarybos posėdį jis būtų pašalintas“, – iškart po V. Pranckiečio pareiškimo sakė R. Karbauskis.

Visgi R. Karbauskis Eltai tvirtino nemanąs, kad su koalicinėmis derybomis atsiradusi didelė įtampa tarp jo ir parlamento vadovo atlėgs šiam palikus partiją. R. Karbauskis įsitikinęs, V. Pranckietis ir toliau „pils šiukšles“ ant jo.

„Aš suprantu, kad viešieji ryšiai jam siūlo tai anksčiau padaryti nei tai padarys partija, o tokiu būdu dar ir progą turės ant mūsų papilti kokių nors šiukšlių. Kartu jis ir toliau seks pasakas, kad neva jam kažkas keršija. Tačiau tai yra akivaizdus melas“, – sakė R. Karbauskis, tikindamas, kad pats asmeniškai V. Pranckiečio trauktis iš posto niekada neragino. Jo teigimu, tai buvo LVŽS frakcijos sprendimas.

Paklaustas, į kokią partiją pasitraukęs iš LVŽS V. Pranckietis galėtų pasukti, R. Karbauskis atsakė griežtai.

„Aš manau, kad nė viena save gerbianti partija nenorės tokio žmogaus, kuris visiškai nesupranta, kas yra partinė drausmė ir partiniai sprendimai, kurie savanaudiškai rūpinasi tik savo reikalais. Visgi jei jis susitartų su Socialdemokratų darbo partija, kad jie pripažintų, jog jis yra jų atstovas – tai čia jau klausimas ne mums“, – kalbėjo politikas.

ELTA primena, kad V. Pranckietis pirmadienį užsiminė, jog svarstytų jungimosi prie „socialdarbiečių“ galimybę. Įsijungimas į šią partiją leistų jam išlaikyti Seimo vadovo postą.

Tačiau R. Karbauskis leidžia suprasti, kad interpeliacija V. Pranckiečiui gresia net tuo atveju, jei jis asmeniškai surastų sutarimą su valdančiojoje koalicijoje esančiais „socialdarbiečiais“.

„Valstiečių“ lyderio teigimu, esama ir kitų aplinkybių, galinčių tapti rimtu pretekstu versti trauktis atsisakantį V. Pranckietį iš posto. Pirmiausia tai užlaikytos Valstybės saugumo departamento informacijos apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos narę Iriną Rozovą istorija bei faktas, kad V. Pranckietis valstybės lėšomis kasdien važinėja namo į Kauno rajoną.

„Mes eisime iki galo. Opozicija kalba apie tai, kad gali svarstyti ir interpeliaciją V. Pranckiečiui dėl I.Rozovos situacijos. Tad gali būti, kad tas klausimas tęsis ir dėl to, kad koalicija to nori ir dėl to, kad opozicija to pradės norėti“, – svarstė R. Karbauskis.

Kartu jis pridūrė, kad ne kartą į viešumą kelta istorija dėl Seimo vadovo kasdienio, kortežo lydimo, važinėjimo namo į Kauno rajoną, taip pat gali tapti rimta aplinkybe sprendžiant tolesnį V. Pranckiečio likimą poste. Pasak R. Karbauskio, Lenkijos Seimo pirmininko atsistatydinimas sulaukus kaltinimų dėl asmeninio naudojimosi vyriausybės lėktuvais, pretenzijas V. Pranckiečiui tik sustiprina.

„Po istorijos su Lenkijos Seimo pirmininku, kuris atsistatydino ir kuris pateiks skraidymo išlaidas... Tai mums kyla klausimas taip pat, kiek čia yra išlaidų, kodėl jos yra dengiamos. Kiek jis išleidžia dėl savo noro papulti kasdien į namus“, – teigė R. Karbauskis.

Po užsitęsusios įtampos tarp LVŽS lyderio ir Seimo pirmininko pastarasis ketvirtadienį pareiškė, kad traukiasi iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos savo noru.

Įtampa tarp LVŽS pirmininko R. Karbauskio ir V. Pranckiečio atsirado pastarajam nesutinkant savanoriškai pasitraukti iš Seimo pirmininko posto. R. Karbauskio teigimu, V. Pranckietis turi užleisti poziciją „socialdarbiečiams“, nes taip yra numatyta pasirašytoje valdančiosios koalicijos sutartyje. Pats V. Pranckietis tokį spaudimą vadina šantažu ir asmeninėmis R. Karbauskio ambicijomis. Dėl viešų V. Pranckiečio pasisakymų LVŽS lyderis ir partijos valdyba apskundė V. Pranckietį partijos etikos sargams, kurie Seimo pirmininko elgesyje pažeidimų neįžvelgė. Tuo tarpu LVŽS trečiadienį informavo, kad rugsėjo 6 d. tarybos posėdyje planuojama spręsti tolesnį iš posto trauktis po pasirašytos koalicinės sutarties atsisakančio Seimo pirmininko V. Pranckiečio likimą partijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.