Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.22 12:33

Seimas baigė neeilinę sesiją: priimti sprendimai kėlė diskusijas

Benas Brunalas, ELTA 2019.08.22 12:33

Antradienį neeilinę Seimo sesiją pradėję Seimo nariai ketvirtadienį, sugiedoję himną, ją užbaigė. Per dvi dienas Seimas grąžino Vyriausybei įgaliojimus, atmetė prezidento veto, nutarė steigti Pasaulio lietuvių vienmandatę rinkimų apygardą, į Europos Komisijos komisarus siūlyti ekonomikos ir inovacijų ministrą bei įteisinti dar vieną atostogų dieną.

Visgi daugiausiai diskusijų sukėlęs neeilinės sesijos sprendimas – protokoliniu nutarimu grąžinti Vyriausybei įgaliojimus. Seimo sprendimą Vyriausybei įgaliojimus grąžinti pagal Seimo Statuto 198 str. kritikuoja opozicija ir dėl to kreipėsi į Konstitucinį Teismą. Pasak jų, kai pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų, Vyriausybė įgaliojimus turi gauti iš naujo, Seimui iš naujo balsuojant, ar pritarti Vyriausybės programai. Tuo tarpu valdantieji, pakeitę daugiau nei pusę ministrų ir vasarą sutarę dėl naujos koalicijos, teigia nematą problemos Vyriausybės darbą organizuoti pagal 2016 m. priimtą programą.

Taip pat Seime antradienį prisiekė trys nauji ministrai – susisiekimo, vidaus reikalų ir žemės ūkio. Savo pirmtakus jie pakeitė po naujos koalicinės sutarties.

Neeilinėje sesijoje Seimas nutarė ekonomikos ir inovacijų ministrą Virginijų Sinkevičių išsiųsti į Europos Komisiją. Jo kandidatūrai į eurokomisarus pritarė 90 Seimo narių. V. Sinkevičių į eurokomisarus pasiūlė Seimo „valstiečių“ frakcija. Savo ruožtu opozicija kritikavo siūlymą teigdama, kad V. Sinkevičius neturi pakankamai politinės patirties. Pritarus Seimui, dėl V. Sinkevičiaus kandidatūros dar bus balsuojama Europos Parlamente.

Seimas taip pat nusprendė ir toliau rudens sesijoje svarstyti prezidento Gitano Nausėdos siūlymą atleisti kyšininkavimo byloje įtariamus Aukščiausiojo Teismo teisėją Egidijų Laužiką, Lietuvos apeliacinio teismo teisėją Konstantiną Guriną. Taip pat rudens sesijoje bus svarstomas Kęstučio Jucio atleidimas iš Lietuvos apeliacinio teismo teisėjo pareigų, kuris dėl asmeninių priežasčių pareigas palieka savo noru.

Antradienį Seimas priėmė sprendimą įsteigti specialią Pasaulio lietuvių vienmandatę rinkimų apygardą, kurioje parlamento rinkimuose galės balsuoti užsienyje gyvenantys Lietuvos piliečiai. Nors rinkimų įstatymo pataisų projektas susilaukė 88 parlamentarų paramos, sumanymas steigti naują apygardą sulaukė ir nemažai kritikos.

Neeilinėje sesijoje parlamentarai atmetė prezidento Gitano Nausėdos veto ir patvirtino jau anksčiau Seime priimtas Miškų įstatymo pataisas, kuriomis iki 1,5 tūkst. ha ribojamas galimas įsigyti miškų plotas.

Galiausiai parlamentarai nutarė, kad lapkričio 2-oji būtų nedarbo diena. Ši Darbo kodekso pataisa įsigalios nuo 2020 metų sausio 1 dienos.

Pagal Seimo statutą neeilines sesijas šaukia Seimo pirmininkas ne mažiau kaip 1/3 visų Seimo narių siūlymu, kuris turi būti jam įteiktas raštu, o Konstitucijos 142 ir 144 straipsniuose numatytais atvejais – Respublikos prezidentas.

Seimas kasmet renkasi į dvi eilines pavasario ir rudens sesijas. Pavasario sesija prasideda kovo 10 dieną ir baigiasi birželio 30 dieną. Rudens sesija prasideda rugsėjo 10 dieną ir baigiasi gruodžio 23 dieną. Seimas gali nutarti sesiją pratęsti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi