Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.22 10:56

Landsbergis kreipėsi į „Amazon“ įkūrėją: ragina stabdyti prekybą sovietiniais simboliais

LRT.lt 2019.08.22 10:56

Pirmasis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę prof. Vytautas Landsbergis savo feisbuko paskyroje paskelbė kreipimąsi į elektroninės komercinės bendrovės „Amazon“ įkūrėją Jeffą Bezosą, ragindamas stabdyti prekybą sovietiniais simboliais, konkrečiai – pagalvėlėmis ir vaikiškais marškinėliais.

„Jūsų įkurtame „Amazon“ parduodamos prekės su komunistinės tironijos SSRS, vykdžiusios karo nusikaltimus ir genocidą su hitleriniu režimu, simboliais. Konkrečiai – ant sofos pagalvėlių ir vaikiškų marškinėlių pavaizduoti „kūjis ir pjautuvas“, – rašo V. Landsbergis.

Profesoriaus teigimu, J. Bezosas galbūt asmeniškai nežinojo apie tokią vykdomą prekybą, tačiau turėtų imtis priemonių.

Pasak V. Landsbergio, būtent rugpjūčio 23 diena galėtų būti tinkamiausia diena sustabdyti tokią prekybą.

„Nors žiaurumas auga visoje mūsų planetoje, niekas neturėtų likti abejingas net „juokingiems“ simboliams“, – dėsto jis.

1939 m. rugpjūčio 23 d. pasirašytas nacistinės Vokietijos ir SSRS paktas, dar kitaip vadinama nepuolimo sutartis, bei slapti Vidurio ir Rytų Europos padalijimo protokolai, po kurių sekė ilga Lietuvos okupacija.

LRT.lt primena, kad po Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) išaiškinimo, kad sovietų nusikaltimai prieš Lietuvos partizanus už jų pasipriešinimą represiniam režimui yra laikomi genocidu, Europos Parlamento (EP) narys Antanas Guoga kovo mėnesį prašė ir „Amazon“ platformoje prekes su sovietų simboliais traktuoti kaip ir nacių.

Teismo Strasbūre pripažinimas tapo papildomu akstinu tęsti iniciatyvą #WhyNotSvastika. Lietuvos europarlamentaras išsiuntė laišką JAV prekybos milžinės „Amazon” vadovui Jeffui Bezosui, informuodamas apie praėjusios savaitės EŽTT sprendimą ir primindamas jo iniciatyva parengtą oficialų 27 EP narių laišką dėl prekybos prekėmis su sovietiniais simboliais sustabdymo.

„EŽTT priėmė sprendimą, kad represijos prieš mūsų partizanus yra lygu lietuvių tautos genocidui. Ne „su banditais kovota“, kaip melavo sovietų propagandos mašina, o Rusija iki šiol atkartoja. Ne. Buvo vykdomas žiaurus genocidas prieš lietuvių tautą. Šis sprendimas yra mažiausia, ko galėjome pasiekti vardan tų, kurie paaukojo savo gyvybes ant laisvės aukuro. Visų mūsų, atstovaujančių Lietuvai tarptautiniuose vandenyse, pareiga yra pagarsinti šį išaiškinimą“, – tuo metu sakė A. Guoga.

2019 m. kovo 12 d. EŽTT sukūrė precedentą ir pirmą kartą sovietų represijas prilygino genocidui. 1944–1956 m. Lietuvoje oficialiais šaltiniais žuvo apie 12 000 partizanų.

„Tai, kad šis genocidas buvo vykdomas už geležinės uždangos, nesumažina jo nusikaltimo žmogiškumui masto. Tiek sovietų, tiek nacių totalitarinės sistemos sistemingai pažeidinėjo žmogaus teises, atėmė laisvę ir žlugdė demokratiją. Šie režimai kankino ir nužudė milijonus nekaltų žmonių.

Tad abiejų totalitarinių režimų simboliai turėtų būti traktuojami taip pat ir internetinės prekybos „Amazon“ rinkoje – išimant iš prekybos ir sovietiniais simboliais, kūju bei pjautuvu, pažymėtas prekes“, – įsitikinęs europarlamentaras A. Guoga.

Praėjusių metų pabaigoje 27 EP nariai atviru laišku kreipėsi į „Amazon Inc“ kompanijos vadovą Jeffą Bezosą, primygtinai ragindami „Amazon“ internetinės prekybos platformoje stabdyti prekybą prekėmis su sovietine simbolika.

Kreipimąsi pasirašė EP nariai iš 13 šalių: Lietuvos, Lenkijos, Nyderlandų, Vokietijos, Kroatijos, Latvijos, Jungtinės Karalystės, Slovakijos, Estijos, Suomijos, Portugalijos, Vengrijos, Ispanijos, atstovaujantys 6 pagrindinėms politinėms grupėms.

Dar 2009 m. EP priėmė rezoliuciją dėl Europos sąžinės ir totalitarizmo. Šia rezoliucija buvo pasmerkti totalitariniai nusikaltimai. Taip pat buvo patvirtinta bendra pozicija, nukreipta prieš bet kokį totalitarinį valdymą, nesvarbu, koks jo ideologinis pagrindas.

2011 m. Europos Teisingumo Teismas uždraudė Sovietų Sąjungos simbolių kūjo ir pjautuvo naudojimą komerciniams tikslams, nes daugelyje ES šalių tai yra despotizmo simbolis.

Daugelyje valstybių Europoje ir pasaulyje sovietinio režimo simboliai yra uždrausti, nes jie simbolizuoja nusikaltimus prieš žmoniją vykdžiusį režimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi