Lietuvoje

2019.08.22 08:50

Skvernelis apie kandidatu į eurokomisarus patvirtintą Sinkevičių: paprastas vaikas parodė, kad gali viską

Skvernelį stebina Jakeliūno pareiškimai; atnaujinta 09.53
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.08.22 08:50

Seimas antradienį pritarė ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrai į eurokomisarus.

Iš viso balsavime dalyvavo 105 Seimo nariai, kurių 89 pasisakė už kandidatūrą, 10 buvo prieš, o 6 susilaikė.

Dar prieš balsuojant dėl V. Sinkevičiaus kandidatūros teikimo „valstiečių“ vedlys Ramūnas Karbauskis buvo įsitikinęs palankiu scenarijimu: „Jūs puikiai žinote, kad mums balsų užteks.“

Paklaustas, kokius ministro privalumus įžvelgia, valdančiųjų lyderis kalbėjo, kad kliūtimi dažnai įvardijama V. Sinkevičiaus jaunystė taip pat privalumas, o ne trūkumas.

O štai „valstietis“ Stasys Tumėnas vardijo, kad pasaulio istorija mena šimtus jaunesnių lyderių nei V. Sinkevičius. Politikas dėstė, kad Aleksandras Makedonietis vadovu tapo 20-ies metų, Napoleonas Bonapartas, kaip kalbėjo Seimo narys, karjerą pradėjo 30-ies metų, o būdamas 35-erių tapo Prancūzijos imperatoriumi. Jis taip pat minėjo Emmanuelį Macroną, kuris 37-erių metų tapo ministrų kabineto nariu, atsakingu už pramonę, ekonomiką, skaitmeninę sritį.

Pats V. Sinkevičius pasisakydamas Seimo salėje džiaugėsi, kad šį kartą eurokomisaro skyrimo procedūra kitokia nei prieš penkerius metus: „Nebeskamba Rytams būdingi ditirambai, padėkos.“

Konservatorius Kazys Starkevičius taip pat teigė, kad V. Sinkevičiaus amžius gali būti privalumas, o Lietuva dėl to gali sulaukti ir palankių vertinimų.

„Jaunystė yra tik pliusas. Šiuo metu, kad įsilies jauniausias kandidatas į Europos valdymo struktūras istorijoje, tai taip pat Lietuva bus minima teigiamame kontekste“, – sakė K. Starkevičius.

Tokio palaikymo nesitikėjo

Jau po jam palankaus balsavimo su žurnalistais kalbėdamas V. Sinkevičius džiaugėsi, sakė, kad teks mokytis, tačiau buvo nusiteikęs optimistiškai. Paklaustas, kaip vertina kritiką dėl amžiaus, politikas sakė: „To pakeisti aš negaliu, kiek metų yra, tiek ir yra. Bet jaunystė yra toks dalykas, kuris greitai prabėga ir nebegrįžta.“

Jis sakė nesitikėjęs tokio didelio Seimo narių palaikymo. Po balsavimo parlamento salėje girdėjosi žodžiai, kad už jį balsavo daugiau Seimo narių nei prieš penkerius metus už Vytenio Andriukaičio kandidatūrą.

„Džiaugiuosi, kad ir iš opozicinių partijų palaikymo buvo, kas svarbu bus ir Europos Parlamente“, – kalbėjo kol kas dar ministro pareigas einantis V. Sinkevičius.

Kol kas neaišku, koks portfelis atiteks Lietuvos deleguotam eurokomisarui.

Stebina S. Jakeliūno pareiškimai

Premjeras S. Skvernelis neslėpė džiaugsmo tokiu balsavimu, tačiau teigė, kad gaila prarasti V. Sinkevičių kaip Vyriausybės narį. Ministras pirmininkas V. Sinkevičių vadino Nepriklausomybės vaiku ir teigė, kad dirbant galima pasiekti visko: „Paprastas vaikas parodė, kad gali viską jeigu nori, jeigu siekia. Jaunimui žinia labai puiki, kad galimybės visiems yra vienodos, nepriklausomai nuo kitų aplinkybių. Manau, kad tai bus geriausias mūsų komisaras.

Iš savanaudiškų paskatų labai gaila, bet reikia džiaugtis galimybe dalyvauti europinėje politikoje, po 5 metų grįš, jei norės, bus labai subrendęs politikas.“

Seimo salėje skambėjo ir opozicijos abejonės dėl Stasio Jakeliūno išsakytos kritikos V. Sinkevičiui. Apie tai paklaustas premjeras stebėjosi tokiais kolegos žodžiais.

„Keistai atrodo, kai Lietuvoje rinkti EP nariai, dar daugiau – tie žmonės, kurie kartu dalyvavo ir Seimo rinkimuose, dirbo parlamente kartu, neišsakant jokių argumentų pradeda blokuoti tokią kandidatūrą“, – sakė S. Skvernelis.

Buvo ir kitų kandidatūrų

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Jurgis Razma kalbėjo, jog tenka apgailestauti, kad Lietuvoje dar nepasiekta tokia politinė branda, kad eurokomisaro skyrimo klausimas būtų suvoktas kaip nacionalinis klausimas, išeinantis už partinių rėmų.

„Manau, kad prezidentas ir ministras pirmininkas turėjo galimybę parodyti tam tikrą politinę lyderystę, pakviesti politinę bendruomenę, kad būtų aptarta, kas gali būti geriausias Lietuvos kandidatas, kuris turėtų stiprų palaikymą Europos Parlamente ir svariai atstovautų mūsų šaliai, pasitarnautų visos Europos Sąjungos labui“, – kalbėjo J. Razma.

Jis dėstė, kad kandidatūros svarstymo procese buvo minima ne viena pavardė, kuri būtų realesnė kandidatūra. Pavyzdžiui, patys konservatoriai minėjo Laimą Andrikienę, Andrių Kubilių, Dalią Grybauskaitę. Liberalai, anot J. Razmos, kandidatu minėjo Petrą Auštrevičių, socialdemokratai – Vilija Blinkevičiūtę, Rasą Budbergytę.

„Manau, kad jei būtų įvykęs toks nuoširdus svarstymas, mes tikrai galėjome turėti kandidatą, kuris tikrai būtų sulaukęs palaikymo Europos Parlamente. Bet šioje situacijoje pastebėsiu, kad ministras pirmininkas buvo visiškai pasyvus, kaip ir prezidentas, kuris buvo žadėjęs svarbiais klausimais inicijuoti partijų susėdimą prie bendro stalo“, – apie kandidatūros skyrimą kalbėjo konservatorius.

Kaip kandidato trūkumus jis vardijo politinės patirties ir žinių trūkumą bei neaiškias politines pažiūras, mat jo teigimu, V. Sinkevičius, nors priklauso „valstiečiams“, yra liberalus politikas.

Lieka neatsakytų klausimų

Opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen Seimo salėje kalbėjo, kad Liberalų sąjūdžio frakciją V. Sinkevičių vertina palankiai kaip ministrą, perspektyvų politiką ir bene didžiausią liberalą „valstiečių“ gretose. Tačiau ji pabrėžė, kad eurokomisaru tapęs politikas atstovaus ne „valstiečių“ frakcijai, ne valdantiesiems, o visai Lietuvai.

„Tai žmogus, kuris žais pačioje aukščiausioje politinių sunkiasvorių lygoje. Ne veltui šalys narės į Europos Komisiją deleguoja per ilgus didelį politinį kapitalą sukrovusius ir ne po vieną kadenciją europinėje politikoje aktyviai dalyvavusius politikus ar diplomatus. Mano galva, keli klausimai išlieka atviri“, – dėstė politikė.

Ji retoriškai klausė, ar rekordiškai jaunas eurokomisaras turės pakankamą svorį tarp kitų Europos lyderių, ar nepakiš kojos tai, kad kai kurie Lietuvoje rinkti europarlamentarai yra išsakę itin kritišką nuomonę kandidato atžvilgiu. Būtent į Europos Parlamentą išrinktas „valstietis“ Stasys Jakeliūnas kritiškai pasisakė apie V. Sinkevičių ir teigė, kad nerems jo kandidatūros.

Apie tai, kad kandidatu turi būti siūlomas 28-erių „valstietis“ jau anksčiau prabilo valdančiųjų vadovas Ramūnas Karbauskis. Dar liepą jis pabrėžė, kad jo vadovaujama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija vienbalsiai nutarė kandidatu siūlyti V. Sinkevičių, o kitos kandidatūros palaikyti neketinama.

Tiesa, teikti eurokomisaro kandidatūrą yra premjero ir prezidento susitarimo reikalas. Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis net ir pateikus Seimui V. Sinkevičiaus kandidatūrą sakė manantis, kad balsavimas frakcijoje buvo perteklinis žingsnis. Visgi tiek jis pats, tiek prezidentas Gitanas Nausėda pritarė tokiai kandidatūrai.

V. Sinkevičius į Seimą pirmą kartą buvo išrinktas 2016-aisiais metais, vienmandatėje Šeškinės apygardoje. Jam tapus eurokomisaru ši apygarda liktų be atstovo Seime. Tačiau nauji rinkimai į jo vietą rengiami nebus, nes aš jam išvykus iki eilinių Seimo rinkimų bus likę mažiau nei metai.

Vadovauti tuometei Ūkio ministerijai V. Sinkevičius pradėjo 2017-ųjų lapkritį, kuomet iš valdančiosios koalicijos pasitraukus socialdemokratams, postą paliko jų deleguotas ministras Mindaugas Sinkevičius. Kiek vėliau ministerija buvo pervadinta į Ekonomikos ir inovacijų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.