Lietuvoje

2019.08.21 21:40

Įvykis, be kurio nebūtų nei Baltijos kelio, nei Lietuvos atgimimo

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.21 21:40

Penktadienį minint Baltijos kelią bus prisimenamas ir dar vienas įvykis, be kurio galbūt nei Baltijos kelio, nei Lietuvos atgimimo nė nebūtų.

1979-ųjų rugpjūčio 23-ąją lietuvių, latvių ir estų patriotai bei keli Rusijos disidentai pasirašė pareiškimą prieš Ribentropo–Molotovo paktą. Memorandumas susilaukė plataus atgarsio visame pasaulyje, o po ketverių metų nuo pasirašymo, Europos Parlamentas pasmerkė Baltijos valstybių aneksiją.

Dokumentas ruoštas kruopščiai

Prieš keturis dešimtmečius Julius Sasnauskas, dvidešimtmetis jaunuolis, su kitais rezistentais buvo įsitraukę į Lietuvos laisvės lygą. Lyderiui Antanui Terleckui kilo mintis parengti okupuotų šalių piliečių kreipimąsi į pasaulio valstybes. Paraginti likviduoti Molotovo–Ribentropo pakto padarinius: išvesti okupacinę armiją ir užtikrinti laisvą Baltijos šalių raidą.

Šiandien J. Sasnauskas, prisimindamas tuomečius įvykius, sako, kad dokumentas rengtas kruopščiai, remiantis tarptautine teise.

„Užsukom į knygyną, jis nuėjo į politinės literatūros skyrių ir prisipirko tarybinių knygų, ten apie tarptautinę teisę. Taip atėjom, atsigulė ant tos žolės ir pradėjo vartyti. Rado tokių dalykų, kurie jam sudėliojo pareiškimo turinį – remtis tarptautine teise.

Būtent tuo, kad okupuota valstybė. Tai reiškia, viskas toliau jau nebegalioja – rinkimai, kalba apie savanorišką įstojimą, klasių kovą ir t.t. Kadangi Lietuva buvo okupuota, o pagal tarptautinę teisę okupuotoje šalyje negali tokie dalykai vykti“, – pasakoja J. Sasnauskas, memorandumo signataras.

J. Sasnauskas prisimena, kad Molotovo–Ribentropo pakto slaptųjų protokolų nuorašai pateko A. Terleckui į rankas. Tai tapo pagrindu tikslui – atkurti laisvą Lietuvą.

Dokumentas sulaukė ir KGB dėmesio

Kęstutis Subačius memorandumą pasirašė būdamas 21-nerių. Sako, kad memorandumas buvo adresuotas Sovietų Sąjungai, abiem Vokietijoms ir Jungtinėms Tautoms. Bet sulaukė ir KGB dėmesio.

„Suėmus dokumento iniciatorius – Antaną Terlecką ir Julių Sasnauską, visus pasirašiusius iš naujo tardė, kvietė. Savo parašo neišsižadėjau. Ir pritariau turiniui pareikšdamas. Tas parašyta tardymo protokoluose. Visus absoliučiai kvietė“, – sako K. Subačius.

Nors KGB nubaudė signatarus, Pabaltijiečių memorandumas sulaukė plataus atgarsio – 1983 m. sausio 13 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją. Pasmerkė Baltijos valstybių okupaciją ir aneksiją bei paragino tarptautinę bendruomenę pripažinti jų teisę į laisvą apsisprendimą.

Dokumentą rengęs parlamentaras Otas von Habsburgas 2003-aisiais buvo pagerbtas Lietuvoje.

„Otas von Habsburgas yra minėjęs, kad po dokumento rezoliucijos priėmimo, kad kažkada Lietuva, Latvija ir Estija bus Europos parlamento narėmis. Tai ir įvyko“, – prisimena memorandumo signataras.

Laimingas atsitiktinumas

Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovė Birutė Burauskaitė sako, kad 45 pabaltijiečių memorandumui svorio pridėjo žymaus Rusijos disidento Andrejaus Sacharovo parašas. Esą dokumentą A. Sacharovui nuvežė Maskvos Helsinkio grupės narė Malva Landa.

„Pataikė paskutinę minutę. Jie jau buvo susikrovę daiktus į savo volgą, važiuoti atostogauti. Ir jisai pasirašė. Perskaitė, pasakė „taip“ ir jos akivaizdoje pasirašė ant mašinos kapoto tiesiog. Ir po kelių minučių išvyko. Buvo tiesiog laimingas toks atsitiktinumas“, – pasakoja Birutė Burauskaitė, Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė.

Atlikęs bausmę dėl memorandumo, Laisvės lygos lyderis A. Terleckas 87-aisiais grįžo į Lietuvą ir rugpjūčio 23 d. su kitais laisvės lygos nariais surengė mitingą prie Adomo Mickevičiaus paminklo. Nuo tos akimirkos Lietuva ėmė busti.

Plačiau – reportaže.

Panorama. Trumpo akibrokštas Danijai: negavęs leidimo įsigyti Grenlandiją, pas karalienę neatvyks (su vertimu į gestų k.)

Kviečiame atšvęsti Baltijos kelio 30-metį kartu su LRT. Tai padaryti galite pasipuošdami socialinių tinklų paskyras arba įsisegdami į drabužius simbolinį gėlės žiedą:

Papuoškite profilio nuotrauką kardelio simbolika
Atnaujinkite „Facebook“ viršelį
Atsispausdinkite simbolinį kardelio žiedą

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt