Lietuvoje

2019.08.22 15:34

Pristatė specialias erkių gaudykles – per 10 minučių parke ant jūsų kūno gali atsidurti net trys erkės

Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.08.22 15:34

Padaugėjus susirgimų erkiniu encefalitu, Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė įrengti specialias erkių gaudykles. Ketvirtadienį Vingio parke savivaldybės atstovai pristatė šias gaudykles.

Tiesa, tuo, kad erkių Vingio parke gausu, stebėjosi ir kolegė Dovilė Lisauskaitė iš LRT TELEVIZIJOS – 10 minučių pasivaikščiojusi Vingio parke ji sugavo dvi erkes, o dar vieną pamatė ropojančią marškinėliais.

Įrengti erkių gaudyklę buvo sugalvota po to, kai pasipylė erkinio encefalito susirgimų, sako Vilniaus mero pavaduotojas Valdas Benkunskas. Vis dėlto tokios gaudyklės visos problemos neišspręs.

„Nesiekiame išgaudyti visų Vilniaus erkių, <...> pagrindinis tikslas yra atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą ir raginti aktyviai skiepytis“, – sako V. Benkunskas.

Vilniaus mero pavaduotojas pasakoja, kad šių dėžių viduje yra sausas ledas, kuris garuodamas išskiria CO2 ir taip atkreipia erkių dėmesį. Erkės yra kurčios ir aklos, reaguoja tik į šilumą, išskiriamą CO2 pagrindu, todėl šioms dėžėms sukurti ir pasirinkta tokia technologija, kalba V. Benkunskas.

Erkių gaudykles pristačiusios įmonės „Zoo Alliance“ vadovas Valerijus Sidorčuk pasakoja, kad įlindusios į dėžutę erkės prilimpa prie įtaisytų lipnių juostų.

Dabar šios dėžės Vingio parke bus dvi paras, o tada savivaldybė spręs, ar ši technologija pasiteisina. Panašus eksperimentas buvo darytas ir praėjusiais metais, tada per dieną į tokią dėžę pateko septynios erkės.

Visų problemų gaudyklė neišspręs

V. Sidorčuk teigimu, anksčiau atliktas eksperimentas parodė, kad nors kai kurie sako, jog erkės negali nušliaužti daugiau nei pusantro metro, buvo išsiaiškinta, kad jos gali nušliaužti iki dešimties metrų.

Vis dėlto tokia gaudyklė padeda spręsti tik jau suaugusių erkių problemą – gaudyklė negali sugauti nei erkių lervų, nei kiaušinėlių, todėl ši priemonė tik mažina erkių skaičių, tačiau jokiu būdu nesprendžia problemos, akcentuoja V. Sidorčuk. Sprendimas, sako jis, yra skiepai ir žolės šienavimas.

Seimo narė Aistė Gedvilienė, dalyvavusi gaudyklių pristatyme, taip pat akcentuoja skiepų naudą. Jos teigimu, skiepai yra vienintelis būdas, visiškai užtikrinantis žmogaus saugumą.

Parlamentarė teigia kreipusis į Sveikatos apsaugos ministeriją, ir prašiusi, kad skiepai būtų įtraukti į vaikų skiepų kalendorių ir taip automatiškai būtų kompensuojami. Šiuo metu skiepas yra brangus, tikina A. Gedvilienė, vieno skiepo kaina yra nuo 20 eurų, o norint, kad atsirastų imunitetas, reikia bent trijų skiepų. Dėl šios priežasties skiepai nuo erkinio encefalito keturių asmenų šeimai yra nemenkas iššūkis.

Iš viso ketinama įrengti 17 erkių gaudyklių Vingio, Pasakų, Jomanto ir Lūžių parkuose. Prie tokių gaudyklių turės budėti ir žmogus.

Iniciatoriai tvirtina, kad erkių populiacijos mažinimas gaudyklėmis yra ekologiškas ir saugus metodas žmonėms, gamtai ir gyvūnams. Tačiau mokslininkai abejoja, ar priemonės bus efektyvios ir padės pritraukti būtent erkes, o ne kitus vabzdžius.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu išlieka didžiausias Europoje. Šiemet iki liepos pabaigos Lietuvoje erkiniu encefalitu susirgo 99 asmenys – 38 daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį, du žmonės mirė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.