Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.21 14:45

Mokytojai vėl bruzda: artėjant rugsėjui ugdymo įstaigose dar daugiau sumaišties nei pernai

Artėjant rudeniui mokytojai skundžiasi – mokyklose dar daugiau sumaišties nei pernai. Žiemą streikavę pedagogai išsikovojo savo – švietimo, mokslo ir sporto ministerija nuo rudens patobulino etatinio mokytojų darbo užmokesčio modelį.

Tačiau dabar, pasak mokytojų, dar daugiau chaoso. Ministerija atsako, kad reikia pažiūrėti, kaip pavyks įgyvendinti šį etapą, o visiems naujiems patobulinimas reikia papildomų pinigų.

Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos administracija jau nebeatostogauja. Darbo per akis – reikia pasiruošti patobulintai etatinio darbo užmokesčio tvarkai. Tačiau mokyklos valdžia sako, kad atnaujinta tvarka toli gražu nepagerino situacijos, o ir skiriamų papildomų pinigų mokykla esą nepajus.

„Jau atrodo viską padarėme ir staiga mums ministerija tokį siurprizą padaro, kad jie daro dvi kišenes ir dabar vėl atsitiko tai, kad atsirado labai daug darbo. Veiklos su bendruomene yra toks tamsusis arkliukas, kuris ir pernai buvo labai sudėtingas, o šįmet jie lyg ir pateikė tą tvarką, kokios tos veiklos galėtų būti, bet tai yra tokie bendri sakiniai ir kas po tais sakiniais bus pakišta, yra tenai tos valandos paliktos maždaug 102 etatui“, – sako Vilniaus J. Basanavičiaus gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Dikevičienė.

Žiemą streikavusios ir ministerijoje apsigyvenusios Andriaus Navicko vadovaujamos profsąjungos teigimu, patobulintą etatinį darbo modelį reikėtų dar tobulinti. Pasak profsąjungos lyderio, nėra aišku, kada ir kiek galėtų didėti atlyginimai, lieka neišspręstas mokytojų darbo per mokinių atostogas klausimas. Ministerija sako atsižvelgusi į mokytojų reikalavimus, o kaip bus – reikia sulaukti naujų mokslo metų.

„Jeigu mes iš ministro susitikimo negausime aiškaus plano, kaip trūkumai bus pašalinti, mes tikrai ketiname nesutikti su darbo sąlygų pakeitimais, manau, fiksuoti faktiškai pradirbtą darbo laiką ir pradėti individualius darbo ginčus ir dabar yra mokyklų, kur nepakeistos darbo sutartys, tai tie teisiniai procesai prasidės, aš nemanau, kad jie reikalingi, reikėtų susitarti ir jų išvengti“, – sako Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.

„Mes sutarėme iš pat pradžių, jau kai kovo mėnesį patvirtinome tą tvarką, kad yra visuomet tokie žingsniai, kuriuos yra, jeigu galima, bus tobulinti, pasibaigus ciklui, taigi, reikėtų dabar matant ir vertinant, kaip seksis šitą etapą įgyvendinti, gali iškilti kažkokie dar pageidautini dalykai, nes aišku, visa tai atsiremia į lėšas ir visa tai reikės derinti su kita finansine perspektyva“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Kitos profsąjungos pirmininkas sako, kad nuo rudens patobulintas etatinio mokytojų darbo užmokesčio modelis gali įvesti tik dar daugiau sumaišties.

„Man daugiau negu keista girdėti – vėl nauja sumaištis, taigi ta tvarka buvo patvirtinta kovo 1 dieną. Patvirtino ministras tas naujas tvarkas, bent vieną iš jų ir mokyklų vadovai puikiausiai žino, kaip jie ir norėjo. Mes norėjom suteikti mokykloms kuo daugiau savarankiškumo ir kad jie patys tardamiesi su mokytojais nusistatytų ir tas tvarkas, už ką sumoka ir už ką nesumoka, pageidavo, kad padarytume iš viršaus įsakymais, mes tą padarėme, tai jau yra padaryta tokia aiški, geležinė tvarka, tai kokia čia dar gali būti sumaištis“, – sako Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša.

Pasak švietimo ministro, bus skiriama papildomai apie 14 milijonų eurų, kurie esą turėtų 100 procentų finansuoti etatus.

Žinios. JAV prezidentas Donaldas Trumpas: atšaukė Danijos karališkosios šeimos kvietimą atvykti, o į Didįjį aštuonetą nori „įsprausti“ Rusiją
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi