Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.21 11:09

Komitetas siūlo atmesti Nausėdos veto dėl miško žemės įsigijimų ribojimo

atnaujinta 11.17

Seime linkstama pasipriešinti pirmam prezidento Gitanos Nausėdos veto.

Parlamentinis Kaimo reikalų komitetas siūlo atmesti prezidento pasiūlymą ir, kaip numato jau priimtas įstatymas, leisti vienam ar susijusiems savininkams įsigyti iki 1,5 tūkst. hektarų miško žemės.

Už šalies vadovo veto atmetimą balsavo visi 7 komiteto nariai.

G.Nausėda siūlė Seimui atšaukti pataisas dėl 1,5 tūkst. ha „lubų“ ir palikti iki šiol galiojusią tvarką.

Komiteto pirmininkas „valstietis“ Andriejus Stančikas pareiškė, kad miško žemės įsigijimą reikia riboti dėl nacionalinio saugumo.

Šalies vadovo patarėjas Jaroslavas Neverovičius pripažino, kad miško žemės pirkimą riboti reikia, tačiau ne taip, kaip siūlo Seimas.

„Darome išvadą, kad gal ir reikalingas toks saugiklis, (...) bet yra abejonių, ar suveiks jis. Reikia papildomų saugiklių“, – kalbėjo patarėjas.

Jis priminė pataisas dėl dirbamos žemės įsigijimų: „Atsirado dvi kastos – lygūs ir lygesni. Vieni gali turėti daugiau, kiti negali“.

Pasak jo, jau dabar virš 20 savininkų turi daugiau negu 1,5 tūkst. ha miško žemės.

J. Neverovičius, be kita ko, sakė iš Švedijos ambasados Lietuvoje sulaukęs paklausimų, kaip elgtis Lietuvoje veikiančioms tos šalies įmonėms, susijusioms su medienos verslu.

Pasak socialdemokrato Algimanto Salamakino, Švedijos baldų prekybos grupė „Ikea“ Lietuvoje dabar valdo apie 30 tūkst. ha miško.

Lietuvos privačių miškų savininkų asociacijos vadovas Aidas Pivoriūnas tikino, kad „Ikea“ „išvešėjimui didžiausią įtaką padarė apyvartos mokestis“.

Nuo 2015 metų visi miško valdytojai privalo sumokėti privalomuosius 5 proc. atskaitymus į valstybės biudžetą iš pajamų, gautų už parduotą žaliavinę medieną, paruoštą jų valdomuose miškuose, ir už parduotą jų valdomą nenukirstą mišką.

A. Pivoriūnas pareiškė, kad privačių miškų savininkai yra ne prieš ribojimus, bet prieš „iš oro nuleistą“ 1,5 tūkst. ha ribą. Jis siūlo nustatyti procentą.

Liberalo Juozo Baublio teigimu, jeigu nebus ribojami įsigijimai, mišką supirks „vienos rankos“, nes dabar, pasak jo, yra ir medienos, ir stačio miško kainos nukritusios, nes pranešus apie galimą miškų apmokestinimą, kai kurie savininkai ėmė pardavinėti sklypus.

Miško žemės įsigijimui Lietuvoje iki šiol jokie apribojimai negaliojo, nors bandymų juos įvesti yra buvę. Parlamentaras Petras Gražulis 2017 metų balandį siūlė leisti vienam savininkui įsigyti iki 500 ha miško žemės – tiek pat, kiek ir dirbamos žemės.

Dar vienas Miškų įstatymo pakeitimas, kuriuo siūlyta leisti turėti ne daugiau kaip 1 tūkst. miško žemės, Seime atsirado 2018 metų vasarą – jo autorius buvo konservatorius Jurgis Razma. 2019 metų birželį Seimas jį atmetė ir ėmėsi „valstiečių“ projekto su siūlymu „lubas“ nustatyti ties 1,5 tūkst. ha.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi