Lietuvoje

2019.08.21 09:00

Kirkilas apie galimą Vyriausybės nekonstitucišką įgaliojimų gavimą: jei reikės, pakeisime Seimo statutą

ELTA2019.08.21 09:00

Jei Konstitucinis Teismas (KT) išaiškins, kad reikės keisti Seimo Statutą – mes jį pakeisim, sako „socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas, komentuodamas opozicijos deklaruojamą iniciatyvą kreiptis į KT, kad šis išaiškintų, ar antradienį Vyriausybei suteikti įgaliojimai neprieštarauja pagrindiniam Lietuvos įstatymui.

„Mes esame jauna demokratija, beveik kiekvienas kartas būna kažkoks unikalus, kuris iki galo dar neapibrėžtas teisės aktuose. Dabar (Seimo nutarimas gražinti įgaliojimus Vyriausybei. – ELTA) yra taip, kaip apibrėžta teisės aktuose, konkrečiai Seimo Statute. Ir jeigu Konstitucinis Teismas, į kurį pozicija greičiausiai kreipsis, nors pati puikiai supranta, kad ypatingos prasmės čia nėra, ir (KT. – ELTA) lieps pakeisti Statutą, mes jį pakeisim. Bet tai jau bus kitoms Vyriausybėms. Ši Vyriausybė yra legali“, – „Žinių radijui“ sakė G. Kirkilas.

Opozicija teigia, kad jiems kyla abejonių dėl įgaliojimų grąžinimo Vyriausybei procedūros, todėl dar šią savaitę kreipsis į Konstitucinį Teismą. Pasak jų, antradienį parlamento priimtas ir Seimo Statuto 198 straipsniu paremtas protokolinis nutarimas Vyriausybei suteikti įgaliojimus gali prieštarauti Lietuvos Konstitucijai, Ir savo ruožtu gali kilti klausimas, ar tokios Vyriausybės sprendimai bus teisėti.

Seimo sprendimo Vyriausybei įgaliojimus grąžinti pagal Seimo Statuto 198 str. kritikai teigia, kad toks parlamento žingsnis gali prieštarauti Konstitucijai nes, pasak jų, kai pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų Vyriausybė turi gauti iš naujo Seimo įgaliojimus. Jų teigimu, gauti iš naujo įgaliojimus galima tik tokiu pačiu būdu, kaip jie buvo gauti pirmą kartą – Seimas turi balsuoti, ar pritarti Vyriausybės programai.

Premjeras Saulius Skvernelis sako esąs įsitikinęs, kad pasirinktas kelias dėl įgaliojimų Vyriausybei suteikimo yra teisėtas, todėl pagrindo kreiptis į Konstitucinį Teismą nematąs.

„Nematau jokių pagrindų ir man jokių dvejonių nėra“, – po Seimo posėdžio sakė S. Skvernelis.

Seimas antradienį neeilinėje sesijoje pagal Seimo statuto 198 straipsnį suteikė atnaujintai XVII Vyriausybei įgaliojimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt