Lietuvoje

2019.08.20 22:36

Pertvarka migracijos sistemoje eilių nesumažina: žmonės eilėje pralaukia po kelias valandas

trūksta ir darbuotojų

Po liepą įsigaliojusios migracijos sistemos pertvarkos, eilių Vilniaus migracijos skyriuje nesumažėjo - asmens dokumentų ir toliau tenka laukti po kelias valandas.

Vilniaus migracijos skyriaus vadovas sako, kad eiles labiausiai didina vasarai bent trumpai grįžtantys emigrantai, dažnai pasus keičia ir gyvenantys Lietuvoje. Naujoji vidaus reikalų ministrė sako, kad kenčia ne tik gyventojai. Prastas migracijos departamento darbas kainuoja ir verslui, todėl žadama peržiūrėti dokumentų išdavimo procesą.

Vilniaus migracijos skyriuje žmonių tiek, kad ne visada gelbsti ir kondicionieriai. Ypač vasarą, kai ne tik priduoti dokumentus naujam pasui, bet ir jo atsiimti tenka luktelėti po kelias valandas.

„Gavau 760, o dabar 700 žmogus. Neįsivaizduoju kiek reikės laukti, netgi maždaug gal kokia pora valandų“, – sako eilėje stovintis žmogus.

„Kažkas nesuderinama. Turėtų būti, jeigu žmonės taip eina, bent jau vasaros periodui, gal labai daug atostogauja. Reikia keitimo, naujų matyt. Tai kažką reikėtų bent vasarai arba tam srautui, kai atsiranda“, – sako kitas, eilėje laukiantis žmogus.

Vilniaus skyriaus vadovas pripažįsta, kad eilės vasarą kartais nusidriekia ir lauke. Ypač prieš šventines dienas, kai į Lietuvą trumpųjų atostogų grįžta emigrantai. Jie dažniausiai prašo asmens tapatybės dokumentus pagaminti per dieną, nes ambasadose tektų laukti ir iki keturių mėnesių.

„Taip pat pastebėjome 30 procentų augimą šiais metais, ypač Lietuvos Respublikos piliečių, 60% augimas yra užsienio šalių piliečių, kurie Lietuvą pasirenka kaip savo tikslu dėl studijų, dėl darbo, kurti verslą . Tai visą srautą turi atlaikyti Vilniaus skyrius. Taip pat nepamirškite tos tendencijos, kad Vilnius vis dėlto plečiasi. Ir dabar, artėjant rugsėjui, į Vilnių suplūsta studentai, tai eilės neišvengiamai didėja“, – sako Migracijos departamento Vilniaus skyriaus vadovas Artūras Gromovas.

Vargti tenka ir darbuotojams, kurie per dieną kartais aptarnauja ir daugiau nei 100 žmonių.

Eilės, žadama, turėtų mažėti netrukus, nes liepą įsigaliojus migracijos sistemos pertvarkai, didinamas migracijos darbuotojų skaičius. Tačiau dėl mažų algų norinčiųjų dirbti trūksta.

Naujoji vidaus reikalų ministrė sako, kad ne tik gyventojai vargsta eilėse. Prastas Migracijos departamento darbas kainuoja ir verslui, todėl žada peržiūrėti dokumentų išdavimo procesą.

„Reikia bendros valstybės politikos dėl imigrantų darbo, vizų, nes dabar kvalifikacinis patikrinimas, užimtumo tarnyba visada vėluoja, nespėja, ar tas patikrinimas ir galima perkelti ant darbdavio pečių, kaip yra kitose valstybėse. Ar tai paliekama funkcija, vis dėlto Migracijos departamentui. Tų sprendimų yra galimų. Aš turiu tokį irgi savo planą, bet pirmiausia norėčiau sužinoti su profesionalais dirbančios šioje srityje jų nuomonę ir kaip mes galėtume maksimaliai gerai pagerinti departamento darbą“, – sako R. Tamašunienė.

Kol kas gyventojams primenama, kad dokumentus galima keistis ir aplinkiniuose rajonuose, pavyzdžiui, vilniečiams arčiausiai Trakai. Galima iš anksto rezervuoti laiką ir internetu, tik čia taip pat eilė vos ne mėnesiui į priekį.