Lietuvoje

2019.08.20 15:47

Seimas iš naujo svarstys Miškų įstatymo pataisas

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.08.20 15:47

Parlamentas antradienį svarstė, ar pritarti jau ketvirtam prezidento Gitano Nausėdos veto. Nutarta, kad iš naujo bus svarstomos šalies vadovo vetuotos Miškų įstatymo pataisos.

Balsavime iš viso dalyvavo 77 Seimo nariai. 74 palaikė prezidento veto ir pataisų svarstymą iš naujo, o trys parlamentarai buvo prieš. Prieš svarstymą iš naujo balsavo Simonas Gentvilas, Sergejus Jovaiša ir Gintaras Vaičekauskas – jie pasisakė už siūlymą laikyti įstatymą nepriimtu.

Prezidentas Seimo siūlytas Miškų įstatymo pataisas vetavo rugpjūčio pradžioje. Parlamento liepos pabaigoje priimtas įstatymas nustato, kad asmuo ar susiję asmenys gali įsigyti tiek miškų ūkio paskirties žemės, kad bendras jiems priklausančių miškų ūkio paskirties žemės sklypų plotas nebūtų didesnis nei 1500 ha.

Kaip buvo teigiama anksčiau platintame prezidentūros pranešime, šalies vadovo teigimu, toks teisinis reguliavimas pažeistų iš konstitucinio teisinės valstybės principo kylančius reikalavimus. Be to, jis teigė, kad tokias pataisas bus nesunku apeiti nesąžiningiems žmonėms.

„Jau dabar aišku, kad Miškų įstatymo pataisas lengvai apeis nesąžiningi veikėjai, pavyzdžiui, per apsimestinius sandorius ar nuosavybės padalinimą atskiriems subjektams. Tokiu būdu stabdomas sektoriaus skaidrinimas ir užkertamas kelias sąžiningai konkurencijai“, – sakė G. Nausėda.

Antradienį Seime pristatydama prezidento dekretą, jo vyriausioji patarėja Jūratė Šovienė kalbėjo, kad parlamente priimtos pataisos pakartotinai įtvirtina miškų įstatymo nuostatas dėl pirmumo teisės įsigyti miškų ūkio paskirties ribojimo bendraturčiams. Pastarąsias pataisas prezidentas taip pat buvo grąžinęs Seimui svarstyti ir šis tam pritarė.

„Aiškinamajame rašte nepagrindžiama, kaip nuosavybės ribojimas padėtų pasiekti keliamus tikslus. Prezidento nuomone, įstatyme numatytas nuosavybės ribojimas negali apsaugoti miškų nuo plyno kirtimo, nes miškų kirtimus reguliuoja kiti teisės aktai, o kirtimą reguliuojančių teisės aktų priežiūrą atlieka juose numatytos atitinkamos institucijos“, – kalbėjo prezidento patarėja.

J. Šovienė taip pat teigė, kad Seime priimtos pataisos nepraėjo antikorupcinio vertinimo filtro, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) tokias nuostatas įvertino kaip rizikingas, palankias siauroms interesų grupes. O prezidentas, pasak patarėjos, akcentuoja, kad Lietuvos miškai yra vienas iš didžiausių valstybės turtų.

Konservatorius Mykolas Majauskas kalbėjo, kad panašu, jog Seimas subrendo ir gali pirmą kartą atmesti naujojo prezidento veto. Anot politiko, vienu sakiniu prezidentas sako, kad Miškų įstatymo pataisas lengvai apeitų nesąžiningi veikėjai, tačiau kitu sakiniu pasakoma, kad tokios pataisos stabdytų skaidrinimą ir užkirstų kelią sąžiningai konkurencijai.

„Tai suponuoja, kad nereikėtų riboti galimybės ir konkurencijos įsigyti dar didesnius plotus, net ir tiems, kurie jau dabar turi daugiau nei 1500 ha. Skaitant dekretą nėra tos nuostatos pasakyta apie nesąžiningą galimybę apeiti įstatymą ir kalbama tik apie konkurencijos ribojimą. <...> Skaitant žodžius ir skaitant dekretą šiek tiek skiriasi“, – kalbėjo M. Majauskas.

Liberalas Simonas Gentvilas teigė, kad šis įstatymas neveiktų taip pat, kaip neveikia ir žemės saugiklių įstatymas, nes matoma, jog randama būdų apeiti pastarąjį įstatymą. Tačiau jis pastebėjo, kad nors prezidentas turi teisę siūlyti įstatymo korekcijas, šiuo atveju jis siūlo laikyti įstatymą nepriimtu.

„Ar tai yra teiginys iš prezidento, kad iš esmės neįmanomas nuosavybės ribojimas įstatymais, ar sakoma, kad iš esmės tai nenaudinga nacionalinei ekonomikai ir nacionaliniam privačiam verslui?“ – klausė S. Gentvilas. Atsakydama jam prezidento patarėja sakė, kad pats nuosavybės turėjimas nėra blogis, tačiau naudojimasis galia gali būti blogis, ribojantis kitų asmenų teises ir teisėtų lūkesčius.

Pagrindiniu komitetu įstatymo svarstymui paskirtas Kaimo reikalų komitetas.

Iš viso prezidentas jau vetavo keturis Seimo priimtus įstatymus. Trims G. Nausėdos veto Seimas anksčiau pritarė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.