Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.20 11:11

Egzaminas kandidatui į EK Sinkevičiui prasidėjo: kandidatas prabilo ir apie homoseksualų teises

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.08.20 11:11

Seime antradienį pristatyta „valstiečio“ Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūra į Europos Komisiją (EK). Pats politikas neslėpė siekiantis tapti visos Lietuvos žmonių atstovu EK. Savo ruožtu opozicija gyrė jaunąjį kandidatą į eurokomisarus, bet svarstė, ar jo priklausymas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) nepakiš jam kojos darbuose.

Premjeras Saulius Skvernelis, pristatydamas V. Sinkevičiaus kandidatūrą, pažymėjo, kad ši kandidatūrą yra suderinta ir su prezidentu Gitanu Nausėda, ir su EK pirmininke Ursula von der Leyen.

Vyriausybės vadovas neslėpė pagyrų 28-erių V. Sinkevičiui, kuris šiuo metu vadovauja Ekonomikos ir inovacijų ministerijai.

„V. Sinkevičius yra perspektyvus, naujos kartos politikas, įgijęs išsilavinimą Vakarų Europos universitetuose, atlikęs praktiką ir dirbęs ne vienoje valstybėje. Savo veikloje jis pasižymėjo, gerindamas aplinką inovacijoms Lietuvoje“, – kalbėjo S. Skvernelis.

„Tai nepriklausomoje Lietuvoje gimęs ir užaugęs pilietis, turinti platų akiratį, ne kartą įrodęs savo sugebėjimus ir kaip Seimo narys, ir kaip Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, ir kaip ministras“, – apie V. Sinkevičių pasakojo S. Skvernelis.

Pats V. Sinkevičius dėkojo premjerui, prezidentui ir Seimui už galimybę tapti visos Lietuvos, visos Lietuvos žmonių atstovu EK.

„Belaukiant 30-ųjų Baltijos kelio metinių, man tai simbolizuoja tikėjimą Lietuvos Nepriklausomybės karta ir Europos atsinaujinimu“, – pažymėjo kandidatas į EK.

Jis tvirtino pritariantis EK vadovės idėjai apie atvirą Europą.

„Šiandien Lietuva siunčia signalą Europai, kad yra atvira ir padedanti augti“, – pažymėjo V. Sinkevičius.

Jis akcentavo, kad Europai turėtų būti aktuali žalioji politikai, planetos išsaugojimas, skaitmenizacijos iššūkiai, pramonės transformacija. V. Sinkevičius atkreipė dėmesį, kad Lietuva kovoja su socialine atskirtimi, tačiau kartu pabrėžė, kad neturėtų pamiršti ir skaitmeninės atskirties, mat su šia problema vis dažniau susiduria kitos Europos valstybės.

Bedė pirštu į partiškumą

Konservatorius Mykolas Majauskas teigė jaučiantis baltą pavydą V. Sinkevičiui dėl svaiginančios karjeros.

„Jūsų stiprybė yra Jūsų amžius, Jūsų silpnybė yra Jūsų politiškumas arba apolitiškumas“, – tikino Seimo narys.

Jo manymu, LVŽS, kurios narys yra V. Sinkevičius, gerokai skiriasi nuo Europos žaliųjų partijų. Konservatorius atkreipė dėmesį, kad Europos žalieji kalba apie homoseksualų teises, kanapių legalizavimą, abortus ir kitus klausimus, o tuo metu LVŽS šiais klausimais yra gerokai konservatyvesnis. M. Majauskas klausė V. Sinkevičiaus, ką jis galvoja apie kanapių legalizavimą.

„Mes gyvename XXI amžiuje ir Visuotinė žmogaus teisių deklaracija, ir kiti teisės aktai, užtikrinantys žmogaus teises, galioja jau seniai. Nepaisant to, mes vis dar matome homofobijos ir diskriminavimo apraiškų LGBT žmonių atžvilgiu ir turime ieškoti sprendimų, kaip juos sumažinti. Žmogaus teisės galioja visiems vienodai“, – į M. Majausko klausimus reagavo V. Sinkevičius.

„Manau, kad paskutinis renginys parodė, kad Lietuva yra pažengusi labai toli. Tolerancija ir žmogaus teisių užtikrinimas jau dabar yra mažesnis iššūkis“, – apie LGBT eitynes prabilo V. Sinkevičius.

Konservatorius Žygimantas Pavilionis svarstė, ar pristatant V. Sinkevičiaus kandidatūrą, ne per daug dėmesio skiriama jo partiškumui.

Kandidatas į EK teigė, kad didžiuojasi, būdamas LVŽS nariu ir neketina pereiti į kokią nors kitą partiją. Anot jo, „valstiečiai“ tiesiog paisė kandidato į EK paieškų ir skyrimo tradicijų.

Konservatorius Edmundas Pupinis domėjosi, kaip elgtųsi V. Sinkevičius, jei jam būtų pasiūlytas nebūtinai jo kompetenciją atitinkantis EK portfelis.

„Portfelis yra EK pirmininkės prerogatyva. Įvyko tik vienas mūsų neformalus susitikimas, kurio metu mes daugiausiai kalbėjome apie laukiančius iššūkius, bet ne apie konkretų portfelį“, – pažymėjo kandidatas į EK ir pridūrė, kad Lietuvai siūlomas eurokomisaro portfelis paaiškės greičiausiai rugsėjo pradžioje.

Parlamentaras Andrius Mazuronis klausė V. Sinkevičiaus, kaip jis vertina dabar į Europarlamentą išrinkto, buvusio LVŽS frakcijos Seime nario Stasio Jakeliūno pareiškimą, kad jis kandidato į EK neremia.

„V. Sinkevičiaus kandidatūros į Europos Komisijos narius neremsiu, nes jis, mano įsitikinimu, dirbdamas Vyriausybėje labiau atstovauja verslui, o ne visiems Lietuvos žmonėms“, – feisbuke pirmadienio popietę parašė S. Jakeliūnas.

V. Sinkevičius kolegos S. Jakeliūno nuomonės detaliai nekomentavo.

„Kiekvienas yra laisvas turėti savo nuomonę ir tai yra jo nuomonė“, – pažymėjo kandidatas į EK.

Jis teigė tikintis, kad kiti europarlamentarai jį palaikys.

„Tikiuosi, kad būsiu nuominuotas Lietuvos ir mūsų visų bus interesas gauti tinkamą portfelį“, – pažymėjo V. Sinkevičius.

Lemiamas balsavimas Seime – ketvirtadienį

Kaip numato Seimo statutas, po V. Sinkevičiaus kandidatūros į EK pristatymo balsuojama Seime nebuvo.

Jo kandidatūrai turi pritarti Seimas, balsavimas šiuo klausimu planuojamas ketvirtadienį. Dėl Lietuvos atstovo kandidatūros balsuos ir Europos Parlamentas.

V. Sinkevičius ekonomikos ir inovacijų ministru dirba nuo 2017 m. Anksčiau jis yra dirbęs valstybės įmonėse „Lietuvos oro uostai“, Lietuvos pašte, įstaigoje „Investuok Lietuvoje“, buvo programos „Kurk Lietuvai“ dalyvis.

V. Sinkevičius taip pat yra dirbęs Vašingtono Europos analizės centre (CEPA), stažavosi Lietuvos ambasadoje Jungtinėse Valstijose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi