Lietuvoje

2019.08.20 07:41

Seimas renkasi į neeilinę sesiją: pagrindiniai akcentai

Seimas renkasi į neeilinę sesiją. Plenariniai posėdžiai vyks dvi dienas – antradienį ir ketvirtadienį.

S. Skvernelis pristatys atnaujintą Vyriausybę, kad iš naujo gautų įgaliojimus

Antradienį planuojama svarstyti nutarimo projektą, kuriuo iš naujo suteikiami įgaliojimai Vyriausybei. Mėnesio pradžioje premjeras pateikė prezidentui atnaujintos Vyriausybės sudėtį, Gitanas Nausėda neprieštaravo trijų ministrų skyrimui. Konservatoriai jau pareiškė nepalaikysiantys atnaujintos Vyriausybės, nes ji esą užtikrina ne stabilumą, o stagnaciją.

Atnaujintoje Vyriausybėje keičiasi trys ministrai – vietoj Roko Masiulio susisiekimo ministru Lenkų rinkimų akcija deleguoja Jaroslavą Narkevičių, vietoj Eimučio Misiūno – Ritą Tamašunienę, į žemės ūkio ministrus vietoj Giedriaus Surplio socialdarbiečiai deleguoja Andrių Palionį. Prezidentas džiaugėsi, kad jam pavyko pasiekti, jog į vidaus reikalų ministrus pasiūlyta moteris. Naujos sudėties Vyriausybė įgaus įgaliojimus, kai Seimas jai pritars ir ministrai prisieks Seime.

Parlamentui bus pristatyta V. Sinkevičiaus kandidatūra į eurokomisarus

Seimui taip pat bus teikiama Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūra į Europos Komisijos narius. V. Sinkevičiaus kandidatūrą jau yra patvirtinusi Vyriausybė ir prezidentas G. Nausėda, dabar dėl šios kandidatūros turės apsispęsti Seimas. Balsavimas numatytas ketvirtadienį, po to kai V. Sinkevičius susitiks su parlamentinėmis frakcijomis.

V. Sinkevičius liepą buvo susitikęs su EK pirmininke Ursula von der Leyen. Šiuo metu V. Sinkevičius yra laikinasis ekonomikos ir inovacijų ministras. Jam – 28-eri metai. Tai bus ketvirtasis šias pareigas einantis Lietuvos pareigūnas – iki šiol eurokomisarais yra buvę Algirdas Šemeta, Dalia Grybauskaitė ir dabartinę kadenciją baigiantis Vytenis Povilas Andriukaitis. Naujoji Europos Komisijos kadencija pradės lapkričio 1-ąją.

Pradedama korupcija įtariamų teisėjų atleidimo procedūra

Parlamentas taip pat pradės svarstyti prezidento siūlymą atleisti iš pareigų Apeliacinio teismo teisėją Konstantiną Guriną ir Aukščiausiojo Teismo teisėją Egidijų Laužiką dėl teisėjo vardo pažeminimo.

Diskutuojama, ar prezidentas gali inicijuoti šių teismų teisėjų atleidimą, ar jie gali būti pašalinti tik Seime surengus apkaltą.

Seimas balsuos, ar lapkričio 2-ąją paskelbti nedarbo diena

Seimas pirmadienį taip pat spręs, ar skelbti lapkričio antrąją – Vėlines – nedarbo diena. Jeigu parlamentarai pritars Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos siūlymui, kitais metais lapkritis prasidės dviem laisvadieniais.

Verslo ir darbdavių atstovai tokį siūlymą kritikuoja, teigdami, kad laisvadienis per Vėlines turėtų būti darbuotojų ir darbdavių susitarimo reikalas. Populistiniu Seimo sprendimą vadinantys darbdavių atstovai sako, kad politikai prieš artėjančius Seimo rinkimus taip bando pataikauti rinkėjams. Jei Seimas pritars laisvadieniui per Vėlines, iš viso per metus jų turėsime 16.