Lietuvoje

2019.08.18 19:10

Seimo „pirmūnai“ ir praleidusieji daugiausia posėdžių: pasiteisinimą turi ne visi

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.18 19:10

Seimui ištuštėjus ir neoficialiai atostogaujant, skaičiuojama, kas buvo aktyviausi parlamentarai, o kas praleido daugiausia posėdžių.

Rečiausiai Seime lankosi tie politikai, kurie dirba ir vyriausybėje – premjeras ir keli ministrai. Piniginių sankcijų už posėdžių praleidimą nėra. Kai kurie politikai tikina, kad jos turėtų būti, kiti sako, kad kai kuriuos posėdžius tiesiog privalo praleisti dėl kitų ne mažiau svarbesnių darbų, vykstančių už Seimo salės.

Liberalas Simonas Gentvilas – daugiausia įstatymų pataisų pateikęs Seimo narys. Anot jo, tai geriausiai parodo politiko aktyvumą. Gentvilas pavasario sesijoje pats pateikė 15 pataisų, kartu su Seimo kolegomis – dar 23.

„Vakarų valstybėse daugelį įstatymų parengia ministerijos, Lietuvoje – per pusę. Aišku, seimo nariai nori garsiausiai nuskambėti iniciatyvą pateikdami. Aš manau, prasmingiausias dalykas – pasikalbėjus su visuomene, interesų grupėmis koreguoti įstatymus, kurie jau pateikti“, – sakė S. Gentvilas.

Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė – pirmūnė rengiant naujus teisės aktus. Individualiai ji yra parengusi 36, o kartu su kitais – dar 10. Palyginimui, antroje vietoje likęs Andrius Palionis pateikė penkis teisės aktus.

Tačiau beveik 100 Seimo narių jokių teisės aktų patys neinicijavo. Tarp jų – konservatorė Monika Navickienė, kuri sako, kad kriterijai vertinant Seimo nario darbą gali skirtis ir tai – nebūtinai dalyvavimas posėdžiuose.

„Kiek Seimo narys reiškiasi salėje, registruoja projektus, derina, kad gautų palaikymą, taip pat tie, kurie išrinkti vienmandatėje apygardoje, turi būti aišku, kaip atstovaujama tiems žmonėms“, – seimūno darbo vertinimo kriterijus vardina konservatorė.

Labiausiai Seime atsilieka tie, kurie gavę parlamento mandatą pareigas eina ir Vyriausybėje. Mažiausiai posėdžių pavasario sesijoje dalyvavo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Iš 57 jis buvo 10-yje.

Premjeras Saulius Skvernelis bei inovacijų ir ekonomikas ministras Virginijus Sinkevičius dalyvavo mažiau nei pusėje. Tačiau buvo ir Seimo narių, kurie neturėdami pareigų vyriausybėje praleido daug posėdžių – pavyzdžiui, Raminta Popovienė ar Emanuelis Zingeris.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas siūlė, kad parlamentarui, be pateisinamos priežasties nedalyvavusiam Seimo, komiteto, komisijos posėdžiuose, alga būtų mažinama po 5 proc. už kiekvieną praleistą posėdį. Tačiau Seimas pasiūlymą atmetė.

Vos du posėdžius praleidusi Agnė Širinskienė sako, kad kitus reikalus susiplanuoti ne posėdžių metu nėra sudėtinga.

„Vertinu labai blogai, turi būti komandiruotė ar liga, kad Seimo narys darbo nedirbtų, nes turim dienų nedaug, galima susiplanuoti taip, kad nekentėtų posėdžiai ir galėtų vykti kitos veiklos“, – sako Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė.

23 Seimo nariai praleido tik po vieną posėdį. Vienas jų, „pirmūnas“ Algirdas Sysas, teigia, kad ne lankomumas svarbiausia.

„Gali būti labai stropus žmogus, kuris nepraleido nė vieno posėdžio, deja, neištarė nė vieno žodžio. Darbas komitetuose – ar išsakė poziciją ar jam tik reikia balsuot, kaip sako aukščiau stovintis reguliatorius“, – sako socialdemokratas A. Sysas.

Kitas Seimo senbuvis, Gediminas Kirkilas, sako, kad yra rimtų darbų, kurie vyksta už Seimo salės: „Europos reikalų, komiteto nariai, Užsienio reikalų turi labai daug susitikimų su ambasadoriais, niekas į tai dėmesio nekreipia, o tai užima daugiausia laiko.“

Politikai sutinka, kad visas veiklas, kurios vyksta ne Seimo salėje, reikėtų įrašyti į darbotvarkę, tačiau daugelio oficialiai skelbiamos tuščios. Esą kai ko įtraukti neįmanoma.

Seimo nariai sako, kad geriau nei baudos už neaktyvumą veikia rinkimai. Už visas pinigines baudas skaudesnis būna rinkėjų kirtis, kai nepamatę parlamentaro darbų žmonės į Seimą jo daugiau nebeišrenka.

Plačiau – reportaže nuo 6.54 min.

Žinios. Baltijos kelio radijo imtuvų instaliacija – trigubai didesnė nei planuota: prie jos darbuosis ir aukštalipiai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt