Lietuvoje

2019.08.17 20:54

Seimo narių atostogos oficialiai neįteisintos, tačiau parlamentas – tuščias

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.17 20:54

Seimas pasibaigus posėdžiams – tuščias. Parlamentarai išsiblaškė kas kur praleisti paskutinių vasaros dienų: atostogauja, nors atostogos ir neįteisintos. Išspręsti Seimo narių atostogų klausimą bandyta daugybę kartų, šios kadencijos valdantieji tam netgi subūrė komisiją. Tačiau sprendimų taip ir nepriėmė ir pažadų kratosi.

Seime – nė gyvos dvasios. Paskutinėmis vasaros dienomis parlamentarai lindėti kabinetuose neturi noro, nors oficialiai neatostogauja. Tuščiuose koridoriuose šmėsteli vienas kitas padėjėjas.

Tokia situacija kartojasi daugybę metų: Seimo nariai oficialiai neturi atostogų, tačiau, kai tik pasitaiko proga tarp sesijų ar posėdžių, ilsisi.

Biudžeto ir finansų komiteto narys Mykolas Majauskas tikina, kad Seimo nariai dirba net ir kai nebūna parlamento rūmuose.

„Seimo narys sako, kad ne dirba, o atstovauja rinkėjams ir kiekvienas Seimo narys atstovauja rinkėjus pagal savo sąžinę ir supratimą, kokius jis darbus yra pažadėjęs įgyvendinti ir kaip jis juos įgyvendina. Ketveri metai nėra ilgas laikotarpis įgyvendinti rimtus ir didelius pažadus, o jeigu jis nori, gali atostogauti, bet rinkėjai jo darbą vertins sesijos ir kadencijos pabaigoje“, – LRT TELEVIZIJAI sako M. Majauskas.

Kadencijos pradžioje valdančiųjų sudaryta darbo grupė dar prieš porą metų parengė teisių, pareigų ir veiklos garantijų įstatymo projektą. Jis ne tik apibrėžtų Seimo narių atostogų laiką, bet ir, pavyzdžiui, sankcijas už pravaikštas. Tačiau savęs į rėmus spausti parlamentarai nepanoro, todėl vieningo palaikymo „valstiečių“ pažadas nesulaukė.

„Jeigu Seimo narių dauguma nemato poreikio tai reglamentuoti, tai tokiu atveju niekas to ir nepadarys. Čia Seimas pats sprendimą gali priimti. Aš manau, kad reglamentavimas nebūtų perteklinis, bet jeigu tokios valios neišreiškia dauguma Seimo narių, vadinasi nebus“, – teigia Seimo LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Ar įteisinti parlamentarams atostogas, abejonių kelia ir užsienio šalių praktika. Europoje nėra daug valstybių, kurių parlamentai atostogautų oficialiai. Seimo nariai nesutaria ir ką reikėtų daryti, jeigu per atostogas būtų sušaukta neeilinė sesija.

Liberalas Simonas Gentvilas sako, kad apibrėžtumas dėl atostogų turi būti, o politinės iniciatyvos trūksta patiems valdantiesiems.

„Yra ir šeimos, ir vaikai, kurie atostogauja, turi būti planuojami dalykai. Ir tos neeilinės sesijos valdant „valstiečiams“, kur nei čia kažkokia krizė, nei ką, o vidury sesijos iškviečiama. Jeigu „valstiečiai“ tikrai norėtų tai sureglamentuoti, tai tam turi daugumą“, – mano jis.

Pažadai, kad Seimas reglamentuos atostogas, gali telikti pažadais. Opozicija nesitiki, kad klausimas šįmet bus svarstomas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt