Lietuvoje

2019.08.15 21:02

Dveji metai su arsenu užterštu vandeniu – priežastys taip ir neišsiaiškintos

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.15 21:02

Per dvejus metus taip ir neišsiaiškinta, iš kur atsirado arsenas Raseinių, Lazdijų ir Vilkaviškio rajonų vandenvietėse. Geologijos tarnyba dėl lėšų  trūkumo negali atlikti tyrimų – gręžti gręžinių ir aiškintis, iš kokių žemės gelmių atiteka arsenas. Tad visi gelbstisi savaip – Vilkaviškio vandenys montuoja vandens gerinimo įrenginius, gyventojams rekomenduoja namuose įsirengti vandens filtrus. Lazdijų rajono savivaldybė skyrė lėšų naujai trasai tiesti.

Iš Irenos Kalantienės, gyvenančios Lazdijų rajono Barčių kaime, kieme esančio šachtinio šulinio vandenį semia šeši kaimynai, neturintys šulinių. Gyventojai sako maistui naudoti abejotinos kokybės vandentiekio vandenį, užterštą arsenu, vengia. Vandenyje, pasak jų, daug geležies, todėl jis netinkamas net skalbti.

„Labai daug rūdžių nusėda. Filtro neįsidėjau. Įsidėčiau, gal būtų ir švaresnis, bet, kai neįsidedu, tai ir teka toks rudas. Baisiai voniukės paruduoja, baisus vanduo teka“, – pasakoja I. Kalantienė.

Lazdijų rajono savivaldybė žada, kad jau rugsėjį Barčių gyventojai gaus kokybiško geriamojo vandens – iš Veisiejų vandenvietės bus nutiesta nauja trasa. Savivaldybė tam skyrė beveik 150 tūkst. eurų.

„Baigiamas derinti projektas, pasiruošimas gauti statybos leidimą. Rangovas jau yra pasiruošęs visas reikalingas medžiagas“, – sako laikinasis Lazdijų meras Audrius Klėjus.

Kas kaip sugeba, tas taip iš situacijos gelbstisi – sako Vilkaviškio vandenų direktorius. Rajone arsenu buvo užterštos 3 vandenvietės iš 62. Viena – Duonelaičių – dar uždaryta. Užbalių vandenvietėje įrengus vandens filtrus arseno vandenyje sumažėjo perpus. Tai atsiėjo apie 10 tūkst. eurų.

Didžiausia problema – Trilaukyje. Čia vandenvietė priklauso pajininkams, kurie ir atsakingi už vandens kokybę. Gręžinys senas, trasos seniai netvarkytos, o savo lėšomis to daryti žmonės nenori, todėl prašo, kad vandenvietę perimtų Vilkaviškio vandenys.

„Vandenį perkame iš parduotuvės, nes šis [vandentiekio vanduo] blogos kokybės. Arseno jame gal buvo visą laiką, tik mes nežinojome“, – sako Trilaukio kaimo gyventojas Jonas Anšlauskas.

„Vilkaviškio vandenų“ direktorius Ramūnas Kašinskas teigia, kad vandens kokybė iki šiol stebima: „Porą mėnesių dar stebim, paimsim pakartotinius tyrimus, ir žiūrėsim, kaip toliau bus mums perėmus – [ar vandenvietę] eksploatuoti, ar statyt vandens gerinimo įrenginius. Manau, kad iki nulio arseno panaikinti negali. Remdamiesi mūsų išbandytu metodu Užbalių gyvenvietėje, matome, kad nugeležinimo įrenginiai panaikina nuo 50 iki 60 proc. arseno vandenyje.“

Kad tyrimai dėl arseno skiriasi, patvirtina ir Veterinarijos tarnybos specialistai. Laikinasis Vilkaviškio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Virginijus Isoda teigia, kad situacija – paradoksali.

„Tai kažkoks paradoksas – liepos 6 d. paimtas mėginys parodė, kad arseno kiekis – 17 mikrogramų, kai leistina norma – 10 mikrogramų. Po savaitės mūsų tarnybos specialistų paimtas mėginys, parodė, kad kiekis – 9 mikrogramai. Viskas ant ribos“, – sako V. Isoda.

Ar į vandenvietes arsenu užterštas vanduo atiteka iš gelmių, ar nuo žemės paviršiaus, kol kas negali atsakyti ir geologai. Vasarą jie planavo Raseinių rajone, kur daugiausia arsenu užterštų vandenviečių, išgręžti giluminius gręžinius, tačiau pritrūko lėšų ir prašo Aplinkos ministerijos dar 50 tūkst. eurų.

Geologijos tarnybos vadovė Jolanta Čyžienė tvirtina, kad kol kas aiškaus arseno paplitimo nustatyta nebuvo.

„Kreipėmės dėl finansavimo tiems dviem gręžiniams išgręžti, paimti mėginius: tiek požemio vandens, tiek grunto, tiek uolienų, nustatyti cheminę sudėtį, iš kur arsenas galėtų būti, iš kurių sluoksnių ar talpinančių požemių vandenį uolienų“, – nurodo J. Čyžienė.

Per pastaruosius dvejus metus, patikrinus daugiau nei 2 tūkst. vandenviečių, padidėjęs arseno kiekis vandenyje be Raseinių nustatytas Marijampolės, Vilkaviškio ir Lazdijų rajonuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt