Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.14 17:21

Specialistai perspėja: gamtoje suaktyvėjo širšės ir vapsvos

Rugpjūtį itin suaktyvėja širšės ir vapsvos, nes baigiantis vasarai prasideda jų veisimosi sezonas. Agresyvūs vabzdžiai, viliojami saldžių aromatų, neretai užpuola ir žmones. Alergiškiems jų įgėlimai itin pavojingi, gali būti mirtini.

Miškininkas Ričardas Dovydaitis sako, kad miškuose ar laukuose vapsvos ir širšės dažniausiai lizdus susisuka po žeme, todėl paprastai jų nematyti. Tačiau netyčia užkliudžius pasprukti nuo įpykusių vabzdžių beveik neįmanoma. Pasak miškininkų, dėl karštų orų šiemet širšės kaip niekad aktyvios.

„Žmonės, kurie dirba miške, sako, kad (širšės – LRT.lt) labai aktyvios, nes šiais metais, kaip niekada daug yra sugėlimų. Kada jau kliudo tą širšių lizdą ar su koja, ar su darbo įrankiais, tada jos užpuola, sugelia“, – pasakoja miškininkas.

Medelyne dirbanti Birutė Grybienė miškuose stengiasi būti ypač atsargi. Moteris vabzdžių nuodams alergiška nuo vaikystės.

„Vaikystėje buvo tiktai tiek, kad tinimas, o dabar be medikamentų ir gydytojo nebeapsieinu. Reikia iškart važiuoti pas medikus ir prašyti pagalbos. Tiesiog prasideda tinimas, silpnumas, viso kūno išbėrimas dėmėmis, oro trūksta“, – sako B. Grybienė.

Medikai sako, kad sunkesniu atveju ištinka anafilaksinis šokas. Mirčių nuo šių vabzdžių įgėlimų Lietuvoje pasitaiko beveik kasmet. Alergiškiems žmonėms gyvybę gali išgelbėti adrenalino injekcija. Tokį vienkartinį autoinjektorių su savimi visuomet nešiojasi ir B. Grybienė.

Širšės aktyviausios vasaros pabaigoje, kai prasideda jų veisimosi sezonas. Jas vilioja saldūs vaisiai ir uogos. Alergologė Jūratė Greičiuvienė pataria šių vabzdžių neerzinti, pamačius spiečių nepanikuoti, nedaryti staigių judesių.

„Norint išvengti širšių įgėlimų, reikia tiesiog vengti spalvotų gražių rūbų. Skanių kvepalų ir saldžių vaisvandenių, vaisų“, – teigia alergologė.

Širšės lizdus susisuka ne tik miškuose. Vabzdžiai įsikuria ir namų palėpėse, po pamatais. Tačiau specialistai šių vabzdžių patiems naikinti nepataria, nes netinkamai tai darant galima širšes tik dar labiau suerzinti. Geriausia kreiptis į specializuotas įmones.

Žinios. Generalinė prokuratūra pranešė, kad nenustatė Europos Sąjungos sankcijų pažeidimų, susijusių su Lietuvos įmonių veikla Kryme
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi