Lietuvoje

2019.08.13 22:05

Tymų protrūkis Lietuvoje sustabdytas, tačiau specialistai ragina žmones išlikti budrius

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.13 22:05

Tymų protrūkis sustabdytas – skelbia Sveikatos apsaugos ministerija. Vis dėlto ekspertai artėjant rudeniui, kai daugiau laiko praleidžiama patalpose, ragina išsitirti imunitetą ir prireikus pasiskiepyti, jei tymų protrūkis atsinaujintų. Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad į sandėlius pristatyta naujų vakcinos dozių, jų nupirkta keturis kartais daugiau – apie 120 tūkstančių.

Artėjant rudeniui ir naujiems mokslo metams, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro sandėliuose darbymetis – gydymo įstaigoms ruošiamos naujos vakcinos nuo meningokokinės infekcijos ir kitų ligų. Po tymų protrūkio, sandėlis papildytas naujomis vakcinos dozėmis – nuo tymų, raudonukės ir parotito.

„Mes šiuo metu turime 30 tūkstančių vakcinų, o yra užsakyta keturis kartus daugiau – 120 tūkstančių vakcinų. Kai matysime, kad jos baigiasi, bus daromas savalaikis užsakymas, kaip ir dabar buvo padaryta. Jis praėjo labai sklandžiai, ypatingai svarbu, kad tos vakcinos nepritrūktume. Juo labiau, kad mes žinome, kas vyksta Europoje“, – sako sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje žiemą kilęs tymų protrūkis suvaldytas, tačiau vienetiniai atvejai vis dar registruojami. Iš viso iki antradienio tymais persirgo apie 800 žmonių. Artėjant rudeniui ekspertai ragina išsitirti imunitetą ir prireikus pasiskiepyti, jei tymų protrūkis atsinaujintų, kai daugiau laiko praleisime uždarose patalpose, žmonių susibūrimo vietose.

„Dabar, jeigu paskiepijo trečdaliu daugiau, tai be abejonės vaikų grupė, imant tam tikrą amžių, jie jau įgavo imunitetą ir reikia manyti, kad tie tymai su tokia didele energija, kokia plito žiemos-pavasario laikotarpiu, nebeplis“, – pasakoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atstovė Daiva Razmuvienė.

Gydytojai pastebi, kad vasarą žmonės aktyviai darosi kraujo tyrimus – nori išsitirti imunitetą tymams. O artėjant mokslo metams, tėvai skuba paskiepyti vaikus.

„Dabar jau pradėjome vykdyti ir žmones, vaikus raginame ateiti profilaktiškai prieš mokyklą-darželį pasitikrinti ir pasižiūrime, ar tie skiepai ir skiepijame. Truputėlį jaučiame tą padidėjimą, bent jau vaikų tarpe“, – teigia šeimos gydytoja Neringa Sakalauskė.

Nuo tymų privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšomis vaikai skiepijami 15–16 mėnesių ir 6–7 metų. Suaugusiesiems po kontakto su sergančiuoju tymais rekomenduojama pasiskiepyti per 72 valandas.

Žinios. Rusijos tarnybos patvirtino: po sprogimo ginklų bandymo poligone – 16 kartų normą viršijanti radiacija
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI