Lietuvoje

2013.01.24 22:49

Mažės nemokamai studijuojančių universitetuose

Naujaisiais mokslo metais mažės universitetuose studijuojančių nemokamai – už valstybės lėšas. Pasak socialdemokratų, tai numatyta Seimo patvirtintame šių metų biudžete. Naujoji valdžia žada ieškoti papildomų pinigų, kad mažėjimas nebūtų toks didelis, kaip planuota.

Naujaisiais mokslo metais mažės universitetuose studijuojančių nemokamai – už valstybės lėšas. Pasak socialdemokratų, tai numatyta Seimo patvirtintame šių metų biudžete. Naujoji valdžia žada ieškoti papildomų pinigų, kad mažėjimas nebūtų toks didelis, kaip planuota.

Socialdemokratų deleguotas švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus sako, kad, pagal gruodį Seimo patvirtintą biudžetą, naujaisiais mokslo metais į nemokamas vietas Lietuvos universitetuose būtų priimta tūkstančiu studentų mažiau nei pernai – 8000. Anot socialdemokratų, tūkstančiu sumažėtų ir nemokamai studijuojančių kolegijose – iki 7500. Valstybės biudžetą rengė dar dešiniųjų Vyriausybė, bet tvirtino jau naujoji valdžia.

„Mes radome labai didelę bombą, paliktą biudžeto projekte, kuri siūlo 9 procentais mažinti priimamų į valstybės finansuojamas vietas studentų skaičių – tai mes tikrai šitą skaičių žadame koreguoti“, – tvirtina kandidatas į švietimo ir mokslo viceministrus R. Vaitkus.

Jis sako, kad norint, jog mažinimas nebūtų toks didelis, reikės koreguoti  ir valstybės biudžetą ieškant papildomų pinigų. Buvęs švietimo ir mokslo ministras sako, kad planuojant valstybės finansuojamų vietų skaičių būtina atsižvelgta į 3000 sumažėjusį abiturientų skaičių.

„Daugelį visuomenės tikrai piktina, kad yra finansuojami nemotyvuoti jauni žmonės, stojantys arba tik dėl diplomo, arba jų žinių lygis išties yra labai žemas, tai jeigu socdemai tokiu būdu nori švaistytis arba ieškot papildomų lėšų, tai, manau, šitam tikrai nepritarsime. Pernai mes mažinom 7 proc. valstybės finansuojamų vietų skaičių ir išlaikėm apie 60 procentų pirmakursių, studijavusių ne savo, o valstybės lėšomis, lygį, tai aš linkėčiau tokią kartelę ir šiai valdžiai išlaikyt“, – teigia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojas Gintaras Steponavičius.

„Iš biudžeto padidinti tai būtų sudėtinga, reikėtų ateiti į Seimą ir didint išlaidas arba koreguoti šių metų biudžeto įstatymą. Švietimo ir mokslo ministras prisižadėjo, kad mažinimas bus ne toks žymus, kaip buvo numatyta ankstesnės vyriausybės. Tikimasi, kad bus rasta rezervų perskirstant asignavimus tarp programų, ir tikimasi, kad studentų priėmimas bus sumažintas 7 procentais“, – sako Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Naujoji valdžia žada keisti ir studentų krepšelių skyrimo tvarką, pagal kurią specialus valstybės finansavimas būtų skiriamas specialybėms, kurios, Vyriausybės manymu, tuo metu reikalingiausios.

„Šiuo metu kenčia žemės ūkio specialistai, yra technologinių, inžinerinių specialybių poreikis. Tą sako ir pramoninkų konfederacija, kiti specialistai, taigi reikia truputį reglamentuoti šitų krepšelių skyrimą būtent toms sritims. Trečias dalykas – padidinti meno studijų grantų skaičių, nes tiems, kurie studijuoja meno mokyklose kelis metus iš eilės ir vėliau jiems nelieka vietų dėl to, kad jie prasčiau išlaikė užsienio kalbų egzaminą, jiems planuojame padidinti tikslinių stipendijų skaičių“, – teigia R. Vaitkus.

Dėl valstybės lėšomis kitais metais studijuosiančių studentų skaičiaus Vyriausybė turi apsispręsti iki vasario vidurio.