Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.20 19:24

Kuršių nerijoje medžius toliau puola kenkėjai: verpikai jau pažeidę per 800 hektarų miško

Kuršių nerijoje pušis ir egles puola kenkėjai. Dėl itin sausų orų jau antrus metus pušis naikina verpikai vienuoliai, o žaliaskares graužia žievėgraužiai tipografai.

Smiltynėje, pakeliui prie jūros, nurudusias pušis pastebi ir poilsiautojai, tačiau didžiausią galvos skausmą jos kelia miškininkams: antri metai įsisukę kenkėjai.

„Yra įsimetęs verpikas vienuolis, toks spyglius graužiantis kenkėjas. Praeitais metais mes turėjom kažkur apie 200 ha pakenktų medynų, o šiemet, kaip matome, jau tie plotai padidėjo, vien tik Juodkrantės girininkijoj apie 400 ha“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja Juodkrantės girininkas Romas Andrusevičius.

Tokių pušų yra visoje Kuršių nerijoje, verpikai jau pažeidę apie 800 ha plote augančius medžius. Jie spyglį perkanda per pusę ir tas krenta žemėn. Kartą pažeidus pušis, jos auga toliau, tačiau verpikams įsisukus vėl, medžiai nudžiūsta.

„Yra paskaičiuota, kad vienas vikšras per savo maitinimosi sezoną kažkur apie 300 spyglių sugraužia, atrodo, nedaug, bet atsižvelgiant į tai, kad šiemet 400 ha, galite įsivaizduoti, kokia jų masė“, – teigia Juodkrantės girininkas.

Pasak girininko, kenkėjų gamtoje yra visada, tačiau tokios anomalijos kartojasi jau antri metai – kai labai sausa ir karšta. Kenkėjai purškiami biologiniu preparatu. Pernai daugiausia pažeistų pušų buvo šioje vietoje Smiltynėje, o šiemet čia verpikų nebematyti.

„Buvo nupurkštas plotas ir poveikis yra nemažas. Kas atsimena, kaip tie plotai atrodė praėjusiais metais ir dabar jau nugraužimų nėra, nei drugelių skraidymo nėra, nei lėliukių, nieko“, – aiškina jis.

Preparatas pažeidžia tik šiuos vikšrus, kitkam nepavojingas. Tačiau verpikai – ne vienintelė bėda. Juodkrantėje puspenkto ha plote kiti kenkėjai įsisuko į egles.

„Eglynus mūsų apniko kenkėjas, žievėgraužis tipografas, kuris griaužia eglių kamienus, įsiskverbia po žieve ir graužia“, – sako Juodkrantės girininko pavaduotojas Algirdas Kurtinaitis.

Medžius dar žalius būtina nupjauti, kad kenkėjai neišskristų ir pažeisti plotai neplistų, tačiau dabar, per patį poilsiautojų antplūdį, tokius darbus vykdyti neįmanoma – laukiama rugsėjo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi