Lietuvoje

2019.08.13 10:51

Opozicija: dėl Gaižausko policija gali sulaukti papildomų klausimų

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.08.13 10:51

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narys, konservatorius Arvydas Anušauskas teigia, kad dėl NSGK pirmininko, „valstiečio“ Dainiaus Gaižausko veiklos Policijos Imuniteto padalinyje atskiro parlamentinio tyrimo pradėti nereikėtų, tačiau jis neatmeta, kad opozicija gali kreiptis į Policijos departamentą su papildomais klausimais. Apie būtinybę išsklaidyti abejones kalba ir opozicinių socialdemokratų frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas.

Kaip skelbė LRT Tyrimų skyrius, tai, kas prieš 3–4 m. vyko Marijampolės apskrities policijoje, kalbinti buvę ir esami pareigūnai vadina bet kokių ribų peržengimu. Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad dabartinis NSGK pirmininkas, buvęs Marijampolės apskrities policijos Imuniteto skyriaus vadovas D. Gaižauskas 2016 m. vasaros pradžioje iš tarnybos pasitraukė, sulaukęs pranešimo apie jo atžvilgiu pradedamą patikrinimą. Jo veiksmus skundę pareigūnai prašė pradėti baudžiamąjį persekiojimą dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir neteisėto spaudimo.

LRT.lt kalbintas NSGK narys, konservatorius A. Anušauskas tvirtino, jog policijai nutraukus tyrimą dėl D. Gaižausko, jokių teisinių pasekmių jis šiaip ar taip nesulauks.

„Kadangi neatliekamas tarnybinis patikrinimas, prabėgus keliems metams, sunkiai įsivaizduoju, kad, jei ir būtų kas nors daroma, jog kiltų kažkokios teisinės pasekmės“, – tvirtino A. Anušauskas.

Vis dėlto, anot jo, tai dar nereiškia, kad D. Gaižauskas dėl savo abejotinų veiksmų neturėtų prisiimti politinės atsakomybės. Visų pirma, pasak konservatoriaus, patys valdantieji turėtų įvertinti D. Gaižauską.

A. Anušauskas priminė, kad konservatoriai, balsuojant dėl D. Gaižausko kandidatūros į NSGK pirmininkus, jo nepalaikė. Pasak jo, abejonės dėl šio žmogaus niekur nedingo, o po LRT Tyrimų skyriaus tyrimo, neatmeta A. Anušauskas, opozicija reikalaus ir politinės atsakomybės.

„Kiek supratau, labai svarbios asmeninės savybės, kurios išaiškėjo, tai spaudimo darymas, vertimas išeiti iš darbo. Tas pasiteisinimas, kad tai buvo daroma tų pareigūnų, kurie darė kažkokius pažeidimus, girdimas, bet gali kilti pačių įvairiausių klausimų, tarp kurių – ir politinių. Opozicija, kaip visada, reikalauja politinės atsakomybės.

Šiuo atveju, kai mes reikalaujame politinės atsakomybės, tai turime omeny tai, kad žmonės prisiimtų tam tikrą atsakomybę – jei kyla klausimai, į juos turi būti iki galo ir išsamiai atsakyta“, – tikino NSGK narys.

Jis teigė, kad dėl D. Gaižausko inicijuoti atskirą parlamentinį tyrimą neplanuojama, tačiau neatmetė, jog konservatoriai gali kreiptis į Policijos departamentą, kad šis atsakytų į klausimus, susijusius su D. Gaižausko veiksmais, jam dirbant Marijampolės apskrities policijos Imuniteto skyriaus vadovo pareigose.

„Šiuo atveju aš žinau, kad tuščioje vietoje buvo krūva parlamentinių tyrimų daroma. Bet nesakau, kad šiuo atveju (dėl D. Gaižausko – LRT.lt) reikėtų parlamentinio tyrimo, nes objektas yra šiek tiek už parlamentinės veiklos ribų. Tačiau aš manau, kad Policijos departamentas turėtų parengti išsamesnius atsakymus. Manau, kad matyt bus proga paklausto departamento apie tai“, – aiškino A. Anušauskas.

Aiškių atsakymų nori ir socdemai

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime seniūnas Julius Sabatauskas, kaip ir A. Anušauskas, pabrėžia, kad abejonės dėl D. Gaižausko veiksmų turi būti išsklaidytos.

Pasak socialdemokrato, NSGK vadovaujantis „valstietis“ dėl savo veiklos Marijampolės apskrities policijoje turėtų pateikti aiškius atsakymus.

„Paskelbti pareigūnų liudijimai rodo, kad dažnai galėjo buvo perlenkiama lazda. Pavyzdžiui, minima, kad buvusi pareigūnė galėjo būti persekiojama. Lieka daug neatsakytų klausimų, nes tarnybinis patikrinimas dėl D. Gaižausko veiklos buvo pradėtas ir nutrauktas“, – LSDP pranešime spaudai cituojamas J. Sabatauskas.

Mano, kad padėtų parlamentinis tyrimas, bet ragina tiesiog stebėti

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime seniūno pavaduotojas Jurgis Razma LRT.lt teigė, kad LRT Tyrimo skyriaus publikacijoje paviešinti pareigūnų liudijimai patvirtina abejones dėl D. Gaižausko tinkamumo NSGK vadovo pareigoms. Jis tvirtino nesistebintis, kad Marijampolės policijos veikla buvo sutrikdyta.

„Didelis kategoriškumas, gyvenimo matymas dviem spalvomis – juodai ir baltai. Manau, kad dėl tų dalykų tuomet buvo gana stipriai sutrikdyta Marijampolės policijos veikla. Tie eiliniai skundai dėl jo (D. Gaižausko – LRT.lt) veiklos metodų negalėjo būti visi nepagrįsti“, – pažymėjo J. Razma.

TS-LKD narys tvirtino šiuo metu įžvelgiantis grėsmę, kai D. Gaižauskui, kuris vadovauja NSGK, iš esmės yra atskaitingos visos specialiosios tarnybos, dalis teisėsaugos.

„Jeigu dėl jo (D. Gaižausko – LRT.lt) veiklos metodų buvo sutrikdyta komisariato veikla, tai yra pavojus, kad svarbių tarnybų veikla dabar gali būti trikdoma“, – aiškino J. Razma.

Jis tvirtino, kad opozicija atidžiai stebės D. Gaižausko veiklą.

Konservatoriaus teigimu, šiuo metu atsakomybės už D. Gaižauską neš premjeras Saulius Skvernelis, kuris, pasak J. Razmos, atsivedė kartu dirbo su D. Gaižausku policijoje ir vėliau jį pasikvietė į politiką.

J. Razmos įsitikinimu, parlamentarų kreipimasis į policiją, siekiant išsklaidyti abejones dėl D. Gaižausko veiksmų, niekur nenuves. Jo manymu, policija apsiribos formaliais, neišsamiais atsakymais. Konservatorius teigė, kad daugiau rezultatų duotų parlamentinis tyrimas, tačiau čia pat jis suabejojo, ar valdantieji leistų imtis tokių veiksmų.

„Jeigu būtų iniciatyva parlamentinio tyrimo metu išsiaiškinti, tai būtų galbūt viena iš išeičių, nes parlamentiniame tyrime, jeigu jame liudytų nukentėję pareigūnai, galbūt kažkas papildomai galėtų būti atskleisti. Tik parlamentinis tyrimas galėtų įnešti daugiau aiškumo. Nors nelengvai įsivaizduoju kažkokį rezultatyvų tyrimo inicijavimą, nes, kai valstiečiai-žalieji su koalicijos partneriais turi daugumą, jie nesutiks pradėti parlamentinį tyrimą. O, jei ir kažkaip pavyktų tą tyrimą pradėti, tai jie turės komisijoje ar komitete daugumą ir būtų sunku kažką giliai išsiaiškinti. Manau, dabar tiesiog belieka stebėti naujojo komiteto (NSGK – LRT.lt) vadovo veiklą, turint galvoje tas aplinkybes, ir laukti Seimo kadencijos pabaigos“, – kalbėjo J. Razma.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt