Lietuvoje

2019.08.12 21:54

Odontologai sunerimę dėl mažamečių dantų būklės: kai kurie iš jų neturi nė vieno sveiko danties

eilės pas specialistą išsitęsia nuo kelių mėnesių iki poros metų
Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.12 21:54

Odontologai pastebi, kad daugėja vaikų, kurių dantys taisomi taikant pilną nejautrą. Esą, tėvams patogu kelis, o dažnai ir visus dantis taisyti ar rauti vienu ypu, užmigdžius vaiką. Medikai teigia, kad ne tik dažnos, bet ir pavienės narkozės gali pakenkti vaikų sveikatai.

Mažamečių gydymui renkasi pilną nejautrą

Vilniuje Žalgirio klinikoje odontologo kėdėje iš kito miesto atvykęs 4 erių berniukas. Jo mama sako, kad sūnaus dantis nuo mažens kamuoja kariesas, teks rauti mažiausiai keturis. Operacija truks apie dvi valandas, dar trijų prireiks, kol pabus po narkozės.

„Patys dantys nekrenta, jie iki pat šaknelių sugedę. Gydytojai įvertino tą vaiko būklę, iki kokio lygio jis bendradarbiauja su gydytoja, tai iš karto pamatė, kad be narkozės net burnos nepražiodina normaliai“, – pasakojo mažamečio mama.

Gydytoja anesteziologė Ineta Purlienė sako, kad narkozė – didelėmis dozėmis medikamentais sukelta dirbtinė koma, galinti kelti komplikacijas.

„Iš karto po procedūros ir dažniausia būna susiję su kažkokiais grėsmingais gyvybei atvejais. Pastaraisiais metais yra labai daug tyrimų atlikta, kad narkozė turi įtakos operatyvinei atminčiai ir ypatingai tas liečia mažus vaikus ir vyresnius žmones“, – sako anesteziologė.

Gydytojams teko gydyti ir aštuonių mėnesių kūdikio burnoje susidariusius pūlinius, o ketverių metų vaiko burnoje nei vieno sveiko danties.

„Visiems būtų labai patogu, kad taip, kalta genetika. Deja, ne. Genetika nekalta, kaltas mūsų gyvenimo būdas, kalti saldūs gėrimai, kaltas rėkiantis vaikas, kuriam tėvai paduoda saldintą arbatėlę, kad jisai miegotų ir jis su tuo buteliuku apsigyvena, susidraugauja ir jo nepaleidžia iš burnos. Tėvai vaikams neišvalo dantų“, – sako odontologė Rasa Račienė.

Eilėje galima laukti ir du metus

Vilniuje Žalgirio klinikose gydyti vaikus iki trejų metų – eilė trys mėnesiai. Nuo trejų – eilė iki dvejų metų. Klinikų gydytojai sako, daugelį jų būtų galima gydyti be narkozės, jei tėvai tai darytu laiku poliklinikose.

„Tėvai dažnai renkasi narkozę, galvodami, dažnai klaidinami pirminės sveikatos priežiūros centrų, kad narkozės metu bus sugydomi visi dantys, kad pieninių dantų nereikia gydyti, kad jie iškris ir susilaukiama iki tol, kol sutinsta. Tėvams tai atrodo vienas iš lengvesnių būdų“, – sako odontologė.

Pasak odontologų, vaikai nuo mažens turi būti pratinami prie šių procedūrų, kad jų nebijotų.

„Tikrai būtina lankytis pas gydytoją odontologą reguliariai, bent jau du kartus per metus ir pratinti vaiką prie odontologinių procedūrų, nuo pačių lengviausių, parodyti, kaip atsisėsti į kėdę, kaip kėdė kyla, kaip įsijungia orapūtė, kaip veikia seilių siurbliukai ir palaipsniui vaikas pripranta prie aplinkos, prie gydytojo“, – teigia Žalgirio klinikos Vaikų odontologijos poskyrio vadovė.

Odontologai teigia, kad turėtų būti įteisintas reikalavimas, jog vaikams dantų gydymas klinikose su narkoze būtų leidžiamas, tik po penkių profilaktinių vizitų poliklinikose jei gydymas nepavyko ar vaikas nesidavė. Tokia tvarka yra Jungtinėje Karalystėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt